VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Schránka z věže kostela vydala svědectví o obci

Soběnice – U zdejší klubovny se v úterý sešla většina obyvatel vesnice, aby zhlédli otevření kovového tubusu, který zachránili řemeslníci před zničením a možná i zcizením při odklízení poškozené věže z kostela sv. Petra a Pavla. Schránka obsahovala písemnosti a 21 mincí z konce éry Rakouska-Uherska a první republiky.

5.5.2016
SDÍLEJ:

NÁLEZ. O náhled na písemnosti, které vložili do schránky obyvatelé Soběnic v roce 1923, byl mezi lidmi velký zájem. Foto: Deník/Karel Pech

Aktu se ujala starostka Liběšic Alena Knobová, pod které místní část Soběnice patří. Shromážděné nejprve seznámila s historií obce a tamního kostela.

Soběnice patří k nejstarším obcím v regionu, v příštím roce oslaví 820 let od první písemné zmínky, kdy ji šlechtic Hroznata věnoval tepelskému klášteru. Také zdejší kostel sv. Petra a Pavla, který byl před rokem 1988 zapsán mezi kulturní památky, je cennou stavbou dokončenou v závěru 17. století. Po druhé světové válce odsud bylo německé obyvatelstvo odsunuto, novými osadníky byli lidé od Českého Brodu a Volynští Češi.

„Proto ve schránce nacházíme tři výtisky německy psaných novin, dvoje z Litoměřic a jedny až z Liberce. Je tu též 21 mincí, část ještě z počátku 20. století, ale také z první republiky. Byla jsem upozorněna, že noviny, které byly dlouhá léta uzavřeny a náhle se ocitnou v jiném prostředí, se časem rozpadnou. Proto jsem nechala udělat kopie, stáhnout opis i na flešku a připojit je do nového tubusu ke zprávám ze současnosti. Některé písemnosti jsou ve švabachu a starém rukopisu, necháme si je přeložit. Trochu mě mrzí, že zprávy se více netýkají přímého dění v obci, ty nám chybí," uvedla starostka.

Zpráva ze srpna 1923Sbírku mincí podnítil vrchní učitel Václav Langer s ženou Marií a dětmi Ernstem, Richardem a Francem.
„Farářem je zde Ferdinand Jehlička, představeným úřadu Antonín Bienert. Počasí během žní bylo velmi pěkné, po celou dobu zapršelo jen dvakrát. Narostlo hodně slámy a zrno, chmel, seno a otava byla pěkná," píše J. Langer.

Mezi písemnostmi bylo porovnání cen potravin v době první světové války a po vzniku ČSR, potravinové lístky, výstřižky novin a několik tiskopisů. Válcová schránka byla vyrobena z měděného plechu a pečlivě uzavřena, označena letopočtem 1923 a jménem litoměřické firmy Albert Römisch a syn.

Kostel sv. Petra a Pavla přestal po válce plnit svou funkci a postupně chátral. V roce 2010 ho obec převzala od církve do svého majetku a začala ho opravovat. Díky dotacím od Ministerstva kultury a Ústeckého kraje už se podařilo obnovit střechu a věž, v současné době se dokončuje fasáda. Letos se zrestaurují také všechny dveře a okna, zatím tři s vitrážemi, zbytek jimi bude osazen později.

Obec Liběšice ale eviduje ve všech místních částech cenné historické stavby a památky. Zajišťuje například také opravu mauzolea v Srdově, na kterou získala dotaci, a na příští rok chystá žádost pro opravu barokní kaple na liběšickém hřbitově.

Autor: Václav Sedlák

5.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
2 31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení