VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: V Terezíně uctili památku romských obětí holocaustu

Litoměřice – Zhruba patnáctka lidí se v úterý v poledne sešla na Národním hřbitově v Terezíně, aby uctila památku romských obětí holocaustu.

27.1.2015
SDÍLEJ:

Zhruba patnáctka lidí se v úterý v poledne sešla na Národním hřbitově v Terezíně, aby uctila památku romských obětí holocaustu. Mezi účastníky poklidného pietního shromáždění byli i sami Romové.Foto: Deník/Karel Pech

Mezi účastníky pietního shromáždění byli i sami Romové. Ke kříži uprostřed hřbitova nejprve položili růže, zapálili svíčky a poté se společně pomodlili.

Připomínka obětí

„Je třeba si neustále připomínat, co nacisté provedli nejen s Židy, ale i s Romy, Sinty a dalšími národy. Navíc v dnešní době, kdy rasová nesnášenlivost mezi lidmi stoupá," řekl jeden z účastníků setkání Jan Hauer z romského rodu Sinti (na snímku výše). Sám se narodil až po válce, Terezínem prošla jeho maminka i tři sourozenci. Někteří z jeho příbuzných zahynuli v táboře v Letech u Písku či v Osvětimi.

O táborech mlčeli

„Sestru Bertu, která zahynula v Letech, tu vzali bachaři za nohy a hodili ji do rybníka. U nás doma se ale o koncentrácích nikdy nemluvilo. Jen naše máma říkala, že byla v Letech a pak v Terezíně. Táta o tom nevyprávěl vůbec nikdy, byl to chlap ze žuly. O minulosti své rodiny jsem se začal víc dovídat až kolem padesátky. Účast na tomto setkání teď nepovažuji jen za slušnost, ale za povinnost," tvrdí Hauer.

Jan Hauer prý také spolupracuje s Čeňkem Růžičkou či Markusem Papem z Výboru pro odškodnění romského holocaustu, který zastupuje zájmy přeživších obětí nacismu i pozůstalých a současně také již roky usiluje o zbourání vepřína, jenž stojí na místě bývalého romského internačního tábora v Letech u Písku.

Jako místo svého setkání si organizátoři akce Terezín nevybrali náhodou. Odpoledne se ve městě konal také pietní akt v rámci dvoudenní mezinárodní akce Let My People Live!, kterou zorganizoval Evropský židovský kongres za podpory Evropského parlamentu a České republiky.

„Neprotestujeme proti pietní akci v Terezíně, ani tomu, jakým způsobem je organizovaná. V pokoře se skláníme před všemi oběťmi holocaustu," avizovali již před akcí členové sdružení Konexe, kteří shromáždění uspořádali.

Cílem bylo upozornit například na to, že zatímco Den památky obětí holocaustu se v Terezíně připomíná ve velkém, v Letech u pietního místa stále stojí výkrmna vepřů.

Účastníci setkání si připomněli i oběti současných konfliktů. „Mé děti mají modré oči, světlé vlasy. Jsem rád, že jsou bílý. Co se dnes děje, to je doslova o život," okomentoval rasové nepokoje Hauer.

Na akci dohlížel antikonfliktní tým, v dodávce na parkovišti památníku byli připravení i policisté z pořádkové jednotky.

Autor: Veronika Weissová

27.1.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Mistrovství světa v rychlostní kanoistice je všechno připravené. V pondělí dorazily i medaile pro vítěze, které nám ukazala Martina Kučerová z tiskového střediska.
7

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Ilustrační foto.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Litoměřická NEJ: Jediná Brána Čech v České republice

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme.

FOTO: Račice počítají vysoká čísla. Lesk mají MS dát medaile

Račice – „O víkendu bude vyprodáno, lístků moc nezbývá,“ říká šéf organizátorů Jan Boháč a čeká 10 000 diváků. Přípravy gradují.

Seriál vinobraní začne v Litoměřicích

Litoměřicko - Hned čtyři vinobraní budou lákat milovníky révy v litoměřickém okrese.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení