VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Produkce kompostu z bioodpadu se v regionu zvyšuje

Čížkovice - Zatím co skládka komunálního odpadu Sdružení obcí pro nakládání s odpady (SONO) funguje už 22 let, kompostárna, která vyrostla na vrcholu její nejstarší části po rekultivaci, je mnohem mladší, vznikla v roce 2011.

2.8.2016
SDÍLEJ:

Do zařízení SONO u Čížkovic přiváží biologicky rozložitelný odpad obce z celého Litoměřicka Foto: Deník/Karel Pech

Provozující společnost SONO PLUS ji založila, aby členským obcím a dalším zájemcům umožnila likvidovat biologicko rozložitelný odpad z domácností a údržby zeleně.

V době vegetačního růstu sem putuje bioodpad každý pracovní den od rána do odpoledne.

„Obce si ho vozí samy nebo jim ho po dohodě odvezeme v kontejnerech. Hmota se po přivezení rozdrtí pomocí velkoobjemového drtiče, uloží na hromadu a nechá uležet. Po dosažení teploty 70 stupňů Celsia uvnitř hromady se hmota překope. Zrání kompostu trvá zhruba půl roku, na konci po prosetí zůstane zhruba třetina z objemu, který sem byl dopraven. V průměru ročně uložíme a zpracujeme 8 000 tun bioodpadu. Náš kompost je certifikovaný jako organické hnojivo, provádíme si sami rozbory a kontroluje ho i akreditovaná laboratoř," říká provozní ředitel SONO PLUS Václav Krycner.

Během posledních let vzniklo v litoměřickém okrese několik menších kompostáren, které zpracovávají bioodpad od dodavatelů přímo z místa nebo nejbližšího okolí. Likvidace biologicky rozložitelného odpadu je limitována dojezdovou vzdáleností.

„Nás limituje plocha pro zpracování bioodpadu. Původně byla projektována na ploše 4 000 metrů čtverečních, před necelými dvěma roky byla rozšířena o dalších 2 500 metrů čtverečních. To je konečná plocha, větší objem už nejsme schopni zakládat. K vybudování kompostárny a jejímu vybavení jsme využili dotaci a na pětileté období udržitelnosti byly obce za ukládání bioodpadu zvýhodněny vratkami z hospodářské výsledku SONO PLUS, abychom dosáhli naplněnosti kapacitou 10 tisíc tun materiálu, potřebného k jejímu plynulému provozu. Grémium obcí rozhodlo tuto výhodu postupně snižovat, letos představuje už jen půl milionu korun a příští rok končí úplně," vysvětluje Libor Beránek, ředitel společnosti SONO PLUS.

Kompostárna je součástí skládky komunálního odpadu, která je v provozu od roku 1994. Z tělesa se jímá skládkový plyn, který pohání dvě kogenerační jednotky vyrábějící elektřinu, ta se spotřebování v provozu, zbytek se prodává do sítě.

Odpadní teplo z jednotek vyhřívá sušárnu řeziva. Na vrcholu skládky vznikla vedle kompostárny recyklační linka stavebních a demoličních materiálů, které odběratelé využívají pro zásypy a podklady vozovek a chodníků.

Autor: Václav Sedlák

2.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení