VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Perzekuce během heydrichiády postihly i roudnické studenty

Roudnice nad Labem - Přesně před 75 lety vtrhlo gestapo do dvou roudnických škol a odvleklo do Malé pevnosti Terezín 84 studentů, z toho 16 dívek.

20.6.2017
SDÍLEJ:

V úterý 20. června, přesně 75 let od chvíle, kdy gestapo vtrhlo do tehdejšího Reálného gymnázia a Vyšší průmyslové školy, se sešli zástupci veřejnosti se dvěma přeživšími Miroslavem Kubíkem a Robertem Bardefeldem. Foto: Deník/Václav Sedlák

Události z konce jara roku 1942 odehrávající se ve městě by mohly posloužit jako scénář k filmu ze života tehdejší mládeže. Jejich 84 vrstevníkům bylo zakázáno dokončit střední školu, navíc si prošli peklem věznice gestapa v Malé pevnosti Terezín. Dva z nich krátce na to zemřeli, dvacet dalších po výsleších bylo deportováno do koncentračních táborů Buchenwald, Osvětim a Flosenbürg, jen sedm se vrátilo domů.

V úterý, přesně 75 let od chvíle, kdy gestapo vtrhlo do tehdejšího Reálného gymnázia a Vyšší průmyslové školy, se sešli zástupci veřejnosti se dvěma přeživšími Miroslavem Kubíkem a Robertem Bardefeldem. V budově gymnázia, kde nyní sídlí základní škola a je instalována pamětní deska a stálá výstava připomínající válečná léta a osvobození města, si zavzpomínali na tyto události.

„Když nám to zdravotní stav dovolí, zúčastňujeme se setkání s mladou generací a vyprávíme o tom, co jsme prožili a zdůrazňujeme, že nesmí dopustit něco podobného. Vzpomínáme na své kamarády, kteří neměli to štěstí, jako my, že jsme přežili, mohli dostudovat střední i vysokou školu," říká Miroslav Kubík, který zůstal věrný Roudnici.

Obdobně jako v řadě jiných případů využilo gestapo během heydrichiády pro své represe i v Roudnici nad Labem vykonstruovaný případ. Za perzekucí stálo udání, že studenti Reálného gymnázia připravují atentát na řídícího učitele německé obecné školy a vedoucího funkcionáře NSDAP v roudnickém okrese Alfréda Bauera, a jejich kolegové na Vyšší průmyslové škole se organizují v odbojové organizaci.

V úterý 20. června, přesně 75 let od chvíle, kdy gestapo vtrhlo do tehdejšího Reálného gymnázia a Vyšší průmyslové školy, se sešli zástupci veřejnosti se dvěma přeživšími Miroslavem Kubíkem a Robertem Bardefeldem.

I v tomto případě sehrál hlavní roli zinscenovaný a z pohledu ras nerovný milostný vztah dvou mladých lidí. Valdburgy, nevlastní dcery konfidenta gestapa Rjazanceva, a studenta Karla Dvořáka. „Předstírala důvěřivému mladíkovi vlastenecké zanícení a osobní náklonnost a hlásila svému nevlastnímu otci a tím i nacistům každé jeho slovo o nenávistí k nacistům a chystaných odbojových plánech, které existovaly spíše ve vznícené fantazii jejich jinošského věku. To stačilo k tomu, aby z toho gestapo vytvořilo exemplární případ, ne s jedním mladíkem, ale hned se třemi třídami studentů," připomenul ve svém projevu na setkání funkcionář roudnického Sokola František Uzel.

Čtyřiaosmdesát studentů, z toho 16 dívek, bylo převezeno do vazební věznice na Malé pevnosti v Terezíně. Následovaly výslechy provázené bitím a týráním, poté rozmístěni do cel. Během tří až šesti měsíců, kdy studenti byli zařazeni do pracovních komend, většina z nich byla propuštěna na svobodu. Ne všichni se jí dočkali. Během měsíce ve vězení zemřel Miroslav Lácha na zápal plic a po dalším měsíci v litoměřické nemocnici Zdeněk Kubeš.

Dvacet studentů, z toho jedna dívka, bylo postupně deportováno do koncentračních táborů Osvětim, Buchenwald a Flossenbürg, třináct z nich se nedožilo konce války. Propuštění studenti byli navíc potrestáni vyloučením z možnosti studia na školách v protektorátu, museli se hlásit na gestapu a nakonec odcházeli na pracovní nasazení. V Dachau skončil i kněz Josef Pikora, který na Reálném gymnáziu učil a gestapo ho zatklo za aktivní pomoc odbojářům. Je paradoxem, že tento člověk, jenž ukrýval i komunistické odbojáře, byl pět let po skončení války ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 12 klet těžkého žaláře.

Alfréd Bauer byl popraven v listopadu 1945 na nádvoří okresní věznice v Roudnici nad Labem. Rjazancevovi se podařilo v květnu uniknout do Německa, jeho nevlastní dcera se provdala a stejně jako řada bývalých nacistů žila kdesi v Jižní Americe.

Autor: Václav Sedlák

20.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roudničtí volejbalisté se konečně dočkali nové klubovny. Slavnostně ji pokřtili  klubovým turnajem.
4

FOTO: Roudničtí volejbalisté mají nové zázemí

Tisková konference o spolupráci ČSLH a HC Stadion Litoměřice.
4

Atraktivní podívaná v Litoměřicích! Za Stadion budou hrát mladí reprezentanti

KRÁTCE: Co se děje na Litoměřicku? Přečtěte si stručný přehled

Litoměřicko, Podřipsko - Přečtěte si zprávy z Trnovan, Litoměřic, Hlinné, Lukova, Terezína či Štětí.

AKTUALIZOVÁNO

Kraj zasáhly silné bouřky, na několika místech zastavily vlaky

Ústecký kraj – Silné bouřky se ve čtvrtek 22. června podle očekávání přesunuly z Německa na sever Čech. Počasí ve večerních hodinách působilo problémy na několika železničních tratích.

Pozor, platí výstraha na letní smog

Ústecký kraj – Lidé v Ústeckém kraji opět dýchají špatný vzduch. Meteorologové totiž v kraji vyhlásili smogovou situaci. Platit bude i v dalších dnech.

Farmáře zachraňují cizinci, bez nich by úrodu nesebral

Okna – Sklidit hrášek v luscích ze 170 hektarů není žádná legrace. Na ruční práci si proto najímá farmář Otakar Trojáček z Oken brigádníky. Většinou jde ale o cizince.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies