VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Kasárna včera, dnes a v budoucnu

Litoměřice – Za dezerci z armády v Litoměřicích v roce 1815 dostal Anton Hofmann ze Zabrušan trest zabavení veškerého majetku a čtyřnásobného proběhnutí uličkou, sestavenou ze 300 mužů, kteří ho svlečeného mlátili holemi.

19.6.2017 1
SDÍLEJ:

Návštěvníci dne otevřených dveří v Oblastním archivu v Litoměřicích si mohli prohlédnout dokumenty z historie kasáren a poté vyrazit na komentovanou prohlídku.Foto: Deník / Pech Karel

Jeden z dokumentů byl představen na sobotní výstavě u příležitosti Mezinárodního dne archivů. Mohl dnes působit u návštěvníků úsměvně, ale tehdy měl patrně větší efekt než posezení na samotce.

V expozici, kterou připravili pracovníci Státního okresního archivu Litoměřice se sídlem v Lovosicích, byly fotografie jednotek a ze života vojáků, ale třeba i čestný velmi pěkně graficky zpracovaný propouštěcí list z vojenské služby pro Mathiase Kocourka z roku 1849.

Návštěvník si mohl udělat podle plánů, přičemž nejstarší pochází z roku 1640, představu, jak vypadalo město v minulosti, kde mělo opevnění a kasárna. Výstava proběhla na pracovišti Státního oblastního archivu Litoměřice v bývalých kasárnách Pod Radobýlem.

„Toto místo jsme spolu s Městským úřadem zvolili záměrně. Chtěli jsme zájemcům jednak představit pracoviště státního archivu , jednak město prostřednictvím civilních archiválií z pohledu sídlící armády, současně je provést areálem bývalých kasáren a ukázat jim, jak by mohl vypadat po revitalizaci," uvedla ředitelka lovosického pracoviště Ilona Kotyzová.

Expozice byla časově pojata od období třicetileté války s dokumenty o opevnění města přes vznik prvních kasáren a posádek ve městě. Armáda měla první posádku v Litoměřicích přímo na současném Mírovém náměstí v pronajatém domu Salva Guarda.

První posádka zakotvila v Litoměřicích v souvislosti s vojenskými reformami v monarchii, kdy předchozí válečné konflikty ukázaly, že armáda Rakousko – Uherska není dobře připravená postavit se nepříteli.

„O vzniku kasáren Pod Radobýlem máme archiválie pouze z událostí, které jsou spojovány s rozvojem města. Víme, že se stavěly postupně od roku 1911. Většina budov byla zachována či přestavěna, některé musely být zbourány. Od začátku 20. století se Litoměřice díky výstavbě velitelských objektů přímo ve městě staly centrem vojenského života v regionu," dodala Ilona Kotyzová.

Z dokumentů vyplývá, že v Královském městě Litoměřice sídlila armáda nepřetržitě od poloviny 18. století do konce století dvacátého. Nejsmutnějším obdobím pro kasárna Pod Radobýlem byl poslední rok druhé světové války, kdy část areálu sloužila jako pobočka koncentračního tábora Flossenbürg pro budování podzemních továren Richard I a II. Prošlo jím téměř 18 tisíc vězňů, z nich 4 500 zahynulo.

Vojenské posádky měly v Litoměřicích od stovek po několik tisíc vojáků a ovlivňovaly rozvoj města. S odchodem armády se město nemohlo dlouho smířit. Převzalo nakonec od armády oboje chátrající kasárna do svého majetku. Některé budovy byly včas využity a zachráněny, většina však čeká na svou revitalizaci.

Při sobotním setkání si přes sto návštěvníků prohlédlo i druhou výstavu tří vítězných návrhů urbanisticko – architektonické soutěže vyhlášené městem na revitalizaci území bývalých kasáren Pod Radobýlem. Poté se zúčastnilo dvou komentovaných prohlídek.

Areálem je provázeli pracovníci Odboru územního rozvoje MěÚ Přemysl Pech a Michal Kříž. Město Litoměřice už nemá dost prostor, kam by se mohlo rozrůst a právě bývalá kasárna jsou pro jeho rozvoj velkou příležitostí. „Podle návrhů by zde mohla vzniknout nová obytná čtvrť pro zhruba dva tisíce obyvatel s občanskou vybaveností," uvedl Přemysl Pech.

„Snažíme se architekty vést k tomu, aby v návrzích využili stávající komunikace, které jsou v dobrém stavu a nemuselo by se do nich zasahovat. V areálu zmizí především parkovací místa a zchátralé objekty, zachována zůstane například jízdárna, která se stane centrem odpočinkové zóny," doplnil kolegu Michal Kříž.

Mezi návštěvníky nebyli jen místní obyvatelé, přišlo i několik mužů, kteří v kasárnách prožili dva roky základní vojenské služby. „Ukázal jsem rodině, kde jsem jako řidič sloužil u ženijní přepravní roty. Na Litoměřice vzpomínám jen v dobrém," prozradil Norbert Benda z Varnsdorfu.

Autor: Václav Sedlák

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda Rapid 136 MTX Cabrio.
AUTOMIX.CZ
49

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Lidé mohou v rámci prohlídek navštívit také městskou vyhlídku Kalich na budově radnice.

V Litoměřicích se v sezoně otevřelo několik kostelů

V krajském kole soutěže Vesnice roku vyhrály Libochovany

Litoměřicko - Do 23. ročníku soutěže Vesnice roku 2017 se za Ústecký kraj přihlásilo pro letošní rok šestnáct obcí. Titul nejcennější, Zlatou stuhu, mohla však vyhrát jen jedna. Hodnocení provedla krajská komise a shodla se, že titul poputuje na Litoměřicko do obce Libochovany.

Družstevní a Stránskou ulici v Litoměřicích čekají dopravní omezení

Litoměřice – Omezení v dopravě čekají v následujících týdnech obyvatele Družstevní a Stránské ulice v Litoměřicích. Důvodem je chystaná rekonstrukce plynovodu.

OBRAZEM: Libochovice mají workoutové hřiště

Libochovice - Městský park v Libochovicích je zase o něco pestřejší. V úterý 27. června tam bylo slavnostně otevřeno nové dětské, workoutové a fitness hřiště.

FOTO: S kombajnem se mezi zátarasy prostě nevešel

Čížkovice - Nevešel se s kombajnem. Další, tentokrát kuriózní nehoda bez zranění se stala v úterý (27.6.) kolem sedmnácté hodiny v Čížkovicích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies