VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Chodci nově musí nosit povinné reflexní prvky

Litoměřice – Počet dopravních nehod zaviněných chodci stoupá. Příčinou je nesprávné přecházení komunikace, ale také chůze podél ní, kdy chodec v tmavém oblečení splývá s okolím a řidiči ho spatří až na poslední chvíli.

9.2.2016
SDÍLEJ:

Třicet žen z litoměřického Klubu seniorů převzalo z rukou mluvčí Územního odboru Policie ČR v Litoměřicích Pavly Kofrové balíčky bezpečnosti s reflexními prvky, krajský koordinátor BESIP Jan Pechout je seznámil s jejich používáním. Foto: Deník/Karel Pech

Nejzranitelnějšími osobami v silničním provozu jsou děti a senioři, proto prezentace nutnosti používat reflexní doplňky směřuje nejprve do jejich řad. Včera uskutečnil Územní odbor PČR v Litoměřicích s BESIP k tomuto problému besedu v Klubu seniorů.

„Je to vůbec první akce toho druhu v Ústeckém kraji. Zhruba 30 seniorům jsme s krajským koordinátorem BESIP Janem Pechoutem předali reflexní prvky a k tomu informace, jak je mají používat," uvedla mluvčí PČR Pavla Kofrová.

Statistika na území Litoměřicka z loňska uvádí 18 dopravních nehod, u kterých asistovali policisté, zaviněných chodci, což je o 100 procent víc než v roce 2014.

Policie loni řešila v silničním provozu také 26 dopravních přestupků spáchaných chodci. Letos se může jejich počet rapidně zvýšit, pokud chodci nesplní nové ustanovení o povinném používaní reflexních prvků. To stanoví nový odstavec č. 9 paragrafu 53 Zákona o silničním provozu.

Říká: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích."

Chodci musí pamatovat na své zviditelnění s využitím reflexních prvků nejen za tmy, ale i za soumraku, svítání, při mlze či hustém dešti. Ustanovení neříká, jak má reflexní doplněk vypadat a kde má být umístěn.

„Za minimum považuji rozměry reflexního pásku, umístěného nejlépe nad kotník na straně přivrácené ke středu vozovky," říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Za snížené viditelnosti totiž řidiči nejlépe vnímají chodce s reflexními doplňky umístěnými na pohyblivých částech těla. Na pohybující se světélkující body reagují zhruba třikrát dříve než na reflexní plošky staticky umístěné na trupu. Reflexní doplňky můžou být v různých barvách, výraznější než bílé, které můžou splývat s vodorovným značením, jsou červené, červenooranžové, oranžové, žluté nebo se zelenkavým odstínem, které zajišťují větší kontrast s okolím.

Řidič by měl při jízdě předvídat pohyb osob na krajnici a za snížené viditelnosti přizpůsobit rychlost jízdy vzdálenosti, na kterou má rozhled. Při průzkumech bylo zjištěno, že řidič jedoucí s rozsvícenými potkávacími světly spatří chodce na vzdálenost maximálně 50 metrů, chodce s reflexními prvky na 100 až 150 m. Při rozsvícených dálkových světlech může chodce vidět maximálně na 100 m, chodce s reflexy až na 300 metrů. Rozdíly jsou tedy markantní.

Chodcům, kteří nedodrží novou povinnost, hrozí podle nové vyhlášky bloková pokuta ve výši až 2 000 korun. Zpočátku však budou policisté využívat spíše osvěty, neviditelné chodce poučí o nebezpečí, kterému vystavují nejen sebe, ale i řidiče vozidel. Chodci by ale měli pamatovat na to, že se vystavují nejen hrozbě finančního postihu, ale případně také možné povinnosti uhradit část léčebných či dalších nákladů vzniklých v souvislosti s dopravní nehodou.

Reflexní doplňky lze dnes koupit například v prodejnách se sportovními potřebami. Vždy je ale třeba dbát na jejich kvalitu, hlavně na jejich dostatečnou odrazovou schopnost. Svou funkci splní i reflexní přívěšky. My jsme je našli u firem Altima a G3.

Autor: Václav Sedlák

9.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostní vyhlášení ankety Vesnice roku v Libochovanech.
21

FOTO: Vesnicí roku 2017 v Ústeckém kraji jsou Libochovany

Policisté hledají dva mladíky, v Lovosicích platili cizí kartou.

Případ zneužití platební karty byl i díky Deníku objasněn

FOTO, VIDEO: Hasiči a policisté cvičili v Roudnici na divoké vodě

Roudnice nad Labem - Vesty a helmy nasadit a skok do divoké a nebezpečné vody. Pořádně náročné cvičení mají za sebou poříční policisté, hasiči a vodní záchranáři z Ústeckého kraje.

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Ústecký kraj - Další obrovský úvěr hodlá Ústecký kraj splatit do konce roku 2031. V okrese by měl být opraven roudnický most nebo vybudováno Centrum sociální pomoci v Litoměřicích.

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem vouchery na prohlídku litoměřických památek

Litoměřice - Destinační agentura České středohoří o.p.s., ve spolupráci s Litoměřickým deníkem připravila na druhou polovinu léta soutěž pro čtenáře o vouchery na Okruh církevní památky Litoměřice.

Sportovní svět upíná pozornost opět do Račic

Račice - Polsko, Portugalsko, Rusko? Kdepak! Nejlepší rychlostní kanoisté planety se představí na severu Čech. „V dané konkurenci jsme si moc nadějí na přidělení MS nedělali,“ přiznal šéf Jan Boháč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení