Projekce se zúčastní 87letý Jaroslav Cihlář z Ústí nad Labem, který na konci druhé světové války coby nuceně nasazený v továrně pracoval a tajně pomáhal vězňům koncentračního tábora, z nichž mnozí zde umírali vyčerpáním. „Nosil jsem jim jídlo a dopisy od jejich blízkých, což jim dodávalo sílu, přestože bývali na pokraji fyzického i psychického vyčerpání,“ vzpomíná muž, který do Litoměřic jezdil den co den z Vetlé u Hoštky.

„Přítomen bude i Jaroslav Stoklasa z Pardubic, jehož otec patřil mezi vězně, kteří nelidské zacházení a vyčerpávající práci v podzemí nepřežili,“ informoval ředitel Centra cestovního ruchu v Litoměřicích Kamil Soukup. Právě Jaroslav Stoklasa již řadu měsíců upozorňuje na fakt, že zchátralému místu, kde umíraly tisíce lidí, je třeba zajistit důstojnost a pietu. Vedení litoměřické radnice proto ve spolupráci s Památníkem Terezín podniká první kroky vedoucí k finální rekonstrukci části podzemních chodeb a vytvoření nové prohlídkové trasy, do níž by patřilo i nedaleké krematorium a památník obětí. Odhadem však budou třeba stovky milionů korun, jež by mohly být získány z Evropské unie.

Dokument, který natočil spolupracovník České televize David Cysař, již nabídne vizualizaci toho, jak by prohlídková trasa mohla vypadat. Promítání se kromě tvůrců filmu, zástupců města a senátora Alexandra Vondry zúčastní i zástupci francouzské ambasády, kteří by na projektu mohli s městem Litoměřice spolupracovat. „V Litoměřicích totiž na sklonku války zemřely více než čtyři tisícovky lidí, mezi nimiž byli i Francouzi,“ podotkl místostarosta Litoměřic Jaroslav Tvrdík.

Eva Břeňová