VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domovu na zámku to zastupitelé spočítali: ZRUŠENO!

Liběšice, Ústí nad Labem – Druhá polovina pondělního 20. zasedání zastupitelstva Ústeckého kraje šla jak po drátku. Stroj se zadrhnul až u 49. bodu, což byla Informace o stavu a možnostech rozvoje poskytování sociálních služeb Ústeckého kraje za rok 2014.

15.12.2014 3 AKTUALIZOVÁNO 16.12.2014
SDÍLEJ:

Domov na zámku byl zrušenFoto: Deník/Karel Pech

V ní se zastupitelé vrátili k projednání postupu transformace sociálních služeb v Ústeckém kraji z počátku letošního roku. Dotáhnout do konce bylo třeba zrušení Domova na zámku v Liběšicích.

Jako první a jediný zástupce občanů dostala slovo starostka Alena Knobová, která upozornila na problémy, jež transformaci Domova na zámku provázejí. „Zarážející je, že naše obec nebyla nikdy k jednání přizvána a klienti, pro které jsme opatrovníkem, jsou přemisťováni do chráněného bydlení a jiných domovů bez našeho souhlasu a nemůžeme tudíž o ně pečovat. Nejsou na přechod připraveni a dokonce by se rádi do našeho domova vrátili," uvedla starostka. Nestačila však říci úplně všechno, řídící ji pro překročení limitu odebral slovo.

Proti zrušení zařízení sociálních služeb se postavili pouze dva zastupitelé za Severočeši.cz Jaroslav Doubrava a Josef Seifert. „Já jsem měl možnost navštívit jedno chráněné bydlení. Bylo dobře vybavené, ale jeho dva klienti mi sdělili, že by se rádi do Liběšic vrátili. Víc než vybavení je zajímala parta, kterou zde měli. Jsou klienti, kteří jsou schopni se v chráněném bydlení usadit, ale jsou jiní, kteří ho budou odmítat, a to je problém, na který se zapomnělo," uvedl Jaroslav Doubrava.

Domov na zámku byl zrušen

Zastupitel Josef Seifert shrnul poznatky z návštěvy Domova na zámku. „Nejsem odborník, ale viděl jsem zde prostory a vybavení na profesionální úrovni. Viděl jsem tu personál, který pro klienty a svůj Domov na zámku žil. Teď jim ho vezmete," doplnil svého stranického kolegu Jaroslav Doubrava.

Zastupitel Zelenka (rovněž Severočeši.cz) vyslovil obavy, co bude se zámkem, až bude opuštěný. „Do zámku se investovaly miliony korun, není náhodou už připravený pro nějaké kupce?" zeptal se Zelenka. „Zámek po opuštění přejde na Krajskou majetkovou, která se o něj postará," odpověděl radní Martin Klika, který současně připomněl, jaké jsou problémy při rekonstrukcích a úpravách historických objektů, které slouží k sociální péči.

Dobré poznatky s poskytováním sociální péče v chráněném bydlení uvedli Pipal (KSČM) v Žatci a Pelant v Děčíně. Transformaci sociální péče a chráněné bydlení s erudicí obhajovala zastupitelka Zimová Dostálová, která zdůraznila, že především chráněné bydlení dává klientům svobodu a je již dávno trendem západní Evropy.

Dva zastupitelé hlasovali proti usnesení, tři se zdrželi hlasování, ostatních 36 hlasovalo pro jeho přijetí. Tím de facto rozhodli o zrušení Domova na zámku Liběšice.

„Očekávala jsem, že to tak dopadne, ale musím říci, že jsem z průběhu zasedání zklamána. Doufala jsem, že zastupitelství vše ještě jednou přehodnotí. Mrzí mě, že mě nenechali hovořit ještě dvě minuty. Chtěla jsem uvést ještě několik důležitých faktů. Transformace měla být dlouhodobá, rozdělená do dvou etap. První do roku 2017 se stěhováním do chráněných bytů se zvládne ještě letos. Ve druhé do roku 2021 měly být vybudovány domky pro klienty, kteří vyžadují větší podporu. Vše se razantně uspíšilo a přitom ne všechno je dobře připravené. Nejvíc mi vadí, že se přemísťování děje bez souhlasu opatrovníka," uvedla po zasedání Alena Knobová.

Tématu rušení liběšického Domova na zámku se budeme dále věnovat.

Autor: Václav Sedlák

15.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení