Většina občanů Roudnice dodržela povinnost stanovenou vyhláškou města, zhruba třetina psů je ale dodnes bez čipů.

„Čipy kontrolujeme průběžně, nejedná se však o nějakou represi vůči občanům, které bychom pokutovali za nedodržování vyhlášky. Čipování má význam spíše pro to, abychom snadno nalezli majitele ztracených psů,“ říká ředitel roudnické městské policie Martin Müller.

Jak vysvětlil, počet očipovaných psů se od začátku roku průběžně zvyšuje a lidé přišli na výhody tohoto způsobu označení psů.

Vyhláška přesto nemá stoprocentní účinnost. Většina nalezených psů je neočipovaných a po městě se pohybují také zvířata, která nepatří Roudničanům.

„Psa očipovaného nemám a ani nevím, proč bych měl. Nejsem trvale hlášen v Roudnici, takže se mě to vůbec netýká. Přesto mě policisté několikrát zastavili a žádali po mně, abych jim řekl, jestli má můj pes čip. Už mě to opravdu obtěžuje,“ stěžuje si muž, venčící psa na roudnickém sídlišti.

Někteří pejskaři se mohou skutečně cítit městskou policií obtěžováni. Střídající se hlídky totiž mohou nevědomky kontrolovat stejného člověka opakovaně.

Podle starosty města Josefa Bakeše zavedené čipování městu pomohlo. „Přínos je například v evidenci psů. Občané nechávají mladé psy automaticky čipovat, protože je mají lépe pod kontrolou. Nemůže se jim stát, že by jejich pes skončil v útulku,“ říká Josef Bakeš. Výhodu vidí také v možnosti zjistit v případě pokousání dítěte, zda je pes očkován.

Jak ale starosta připustil, město se chystá k vyhlášce připojit výjimku. „Týká se to majitelů starých psů, kteří nebudou povinni psa čipovat,“ vysvětlil s tím, že například starší občané, kteří mnohdy se psy ani nechodí ven, nebudou povinni nechat psy čipovat.

Město také chystá pro pejskaře změny k lepšímu. „Připravujeme pro lidi nějaké lokality, kde budou mít pejskaři co nejlepší prostředí pro venčení svých mazlíčků.