VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Červín: Mám odlišné názory. Panaš: Jsme jediná opozice

Litoměřice – Strana zelených byla součástí neformální litoměřické koalice s ODS a ČSSD. Ve volbách 2010 se do zastupitelstva dostal nezávislý Petr Hermann a předseda zelených Václav Červín.

27.4.2013
SDÍLEJ:

Foto: DENÍK/reprofoto

Ten se v těchto dnech rozhodl ze strany odejít, předsedou už nebyl delší dobu. I nadále ale chce být místostarostou Litoměřic, přestože je nyní nezařazeným zastupitelem bez politické příslušnosti. Strana zelených tedy ztratila zástupce v zastupitelstvu a je partají mimo vedení města.

Proč jste vystoupil ze Strany zelených?
 V posledním období, řekněme od poloviny loňského roku do současnosti, z litoměřické Strany zelených odešli někteří lidé, se kterými jsem v té straně byl. 
A kvůli kterým jsem tu stranu v Litoměřicích zakládal. Naopak do té strany přišli lidé, s jejichž názory se neztotožňuji.

Jsou tam nyní lidé, se kterými se nemohu názorově shodnout. Vzhledem 
k tomu, že oni mají zcela jinou představu o práci ve Straně zelených, tak jsem nakonec zvolil ústup. Společně se mnou odešla řada dalších lidí. Není to tedy jenom o mé osobě. Je nás více.

Václav ČervínJaké bude vaše další působení na litoměřické radnici?
Já i kolega Petr Hermann zůstáváme součástí koalice. Setrváme i ve svěřených funkcích, které nám určilo zastupitelstvo a budeme pokračovat v práci pro město.

Máme nyní očekávat, že vstoupíte do nějaké jiné politické strany a rozšíříte řady třeba litoměřické ODS?
Co se týče mého dalšího působení v politice, prostřednictvím Deníku sděluji všem, že do žádné politické strany nevstoupím. Jedna zkušenost mi bohatě stačila. A pokud budu i nadále politicky činný, tak pouze jako nezávislý na kandidátce nezávislých. Tak, jak jsem kdysi s politikou začínal.

Říkáte, že jste měl jiné názory než bývalí spolustraníci. Byl to spor třeba s předsedou zelených Petrem Panašem, když vás vystřídal ve funkci?
Nemohu říci, že si pan Panaš do strany přivedl své lidi. On se spíše začal názorově klonit k nově příchozím členům. 
A to i přesto, že pan Panaš pracoval na městském úřadě a ví dobře, jak to tam chodí, a je se všemi mechanismy srozuměn, tak mi přijde, že některé reakce byly příliš pod vlivem nových členů Strany zelených. To já nemohu akceptovat. Pokud mám plnohodnotně pracovat ve městě, tak nemohu na jednu stranu budovat komunikace či vymýšlet nové parky a ve straně poslouchat, že to dělám špatně.

Pokud nemám podporu svých spolustraníků, tak je to špatně. Chci ale říci, že tento svůj krok jsem konzultoval s více jak polovinou lidí, kteří kandidovali za zelené v minulých komunálních volbách. Mám tedy podporu těchto lidí. Můj odchod není ojedinělý čin, mluvil jsem o tom i s Janem Hrkalem i přímo s Petrem Panašem. Určitě se nerozcházíme ve zlém.


Panaš: Jsme jediná opozice

Současný předseda litoměřické Strany zelených Petr Panaš se aktivně zapojuje do dění ve městě a bylo již několik měsíců patrné, že má často odlišné názory, než   místostarosta Václav Červín, který do těchto dní byl členem zelených. Panaš, který byl v minulosti i tajemníkem městského úřadu, chce zelené do komunálních voleb na podzim 2014 vést jako čistě opoziční stranu. Ekologické sdružení Sever, jehož je Panaš předsedou, realizuje s městem projekt Zdravé město.

Petr Panaš.Co se v litoměřické Straně zelených stalo?
Václav Červín se rozhodl, že odejde. My jsme to akceptovali. V podstatě ve vedení města se neděje vůbec nic, jenom oficiálně Strana zelených nebude součástí koalice ODS 
a ČSSD a nezařazeného politika.

Jak to vypadá s Petrem Hermannem?
On není členem zelených, jen byl na kandidátce. Nic se nemění. Chci ale podotknout, že on není reprezentantem Strany zelených. Takže oba pánové nevyjadřují názory zelených, a to by veřejnost měla reflektovat.

Za odchodem pana Červína stojíte vy? Nebo co se stalo?
Nikdo ho nenutil, rozhodl se sám ukončit členství. Určitě bych nehovořil o přeběhlictví, že získal funkce a teď zelené nepotřebuje. My jsme to akceptovali a pro nás se až tolik neděje.

Nebudete ale mít přehled o tom, co město připravuje.
To už jsme neměli delší dobu. Záměry a rozhodnutí jsme se od pana Červína dozvídali až se zpožděním. Buď už byly přípravy natolik rozjeté, že nešlo do toho vstoupit, nebo jsme o tom byli informováni až poté, když se to stalo.

Lze to interpretovat i tak, že zelení měli nějaký program 
a pan Červín ho odmítal v koalici prosazovat?
Odpověděl bych spíš takto. Zelení byli nejmenší koaliční stranou a v podstatě ODS 
a ČSSD hlasy dvou našich zastupitelů nepotřebovala. Tudíž prosadit náš program bylo obtížné.

Nyní se tedy zelení vyvážou 
z vedení města, za rok a půl jsou volby a nyní máte volné ruce. Budete tedy dělat opoziční politiku a upozorňovat na nešvary?
Ano, to budeme. Byl jsem ve čtvrtek na zastupitelstvu a 
s některými záměry dost nesouhlasím, což budeme zveřejňovat.

Autor: Radek Pešout Ing.

27.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení