VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černé řemeslo už se nenosí

Litoměřicko – Dobře si vydělat a příliš se nenadřít. S takovými vyhlídkami volí většina žáků své budoucí povolání.

29.11.2009 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petra Cidlinská

Výsledkem je nerovnováha na trhu práce, který v současné době postrádá množství kvalifikovaných dělníků. Podle statistiky Úřadu práce v Litoměřicích chybějí na Litoměřicku především zámečníci, stavební dělníci a zedníci, kuchaři, provozní elektrikáři, truhláři, řidiči. Odborné školy a učiliště však mají potíže naplnit třídy v málo žádaných oborech.

Sedm let bez učně

„Nemáme žádné kvalifikované zájemce. Školy snad zámečníky a opraváře vůbec neučí. Už asi šest nebo sedm let jsme neměli žádného učně,“ říká Ladislav Bohuslav z firmy LANA v Litoměřicích. Chybu vidí především na straně školství, které nereaguje na potřeby firem.

Podobně vnímá situaci i majitel stavební firmy Renesance Jaromír Křivohlavý. „Mladí zedníci vůbec nejsou. Již dneska pociťujeme velký problém v tom, sehnat kvalifikovaného člověka. Vzdělávání by fungovalo, ale není o ně zájem, protože zedničina byla, je a bude dřina. Zednické učně jsem měl před patnácti lety, v současné době mívám na praxi jen žáky ze stavební průmyslovky,“ popisuje situaci.

Zedník, instalatér

Hlavní chyba není zřejmě v kvalitě a dostupnosti vyučování, ale v nezájmu o neatraktivní obory. „V posledních letech se nám naprosto nedaří naplnit kapacitu tříd učebních oborů Zedník, Instalatér a Prodavač. Řadu učebních oborů jsme museli uzavřít pro naprostý nezájem. Například Malíř, Krejčí a Švadlena,“ říká ředitel ISŠ v Litoměřicích Roman Hudec.

Podle něj početnost tříd nelze přizpůsobit požadavkům trhu práce. „Jsme nuceni přizpůsobit se požadavkům žáků a jejich rodičů. Pokud by naše nabídka oborů neodpovídala potřebám uchazečů, ale jen potřebám úřadu práce, byla by škola poloprázdná,“ vysvětluje dále.

Potíže s nenaplněnými třídami mají i na SOŠ a SOU Roudnice nad Labem. „Nejenom na naší škole přetrvává zájem o maturitní obory. Na ty se nám každoročně hlásí více žáků, než kolik jich můžeme přijmout. Z učebních oborů je stále zájem o automechanika. Malý zájem je o obor obráběč kovů a slévač,“ říká ředitelka školy Helena Všetečková.

Jak dále upřesnila, SOŠ a SOU Roudnice n. L. se požadavkům trhu práce snaží přizpůsobit. „Naším cílem je, aby se všichni absolventi uplatnili na trhu práce. Konkrétně jsme navýšili počet žáků v oborech Instalatér a Zedník a z nich jsme vytvořili jednu třídu, kterou dělíme na odborné předměty a odborný výcvik,“ vysvětluje Helena Všetečková.

Motivace

Škola se také snaží motivovat uchazeče, aby se hlásili na dosud neoblíbené obory. Je nositelem projektu Ústeckého kraje „Řemesla“, který již na základní škole orientuje žáky k výběru technických a řemeslných oborů.

„V rámci našeho okresu je do tohoto projektu zapojeno 8 základních škol spolu s výchovnými poradci. Pro žáky ZŠ pořádáme ukázkové dny ve školách, exkurze ve firmách a besedy. O všechny aktivity projektu je velký zájem,“ upřesnila Helena Všetečková. Kromě toho je škola partnerem projektu Kariéra, který se rovněž zabývá poradenstvím pro žáky, jak pokračovat po základní a střední škole.

Kvalita vzdělávání

Střední odborné školy a učiliště se snaží nasměrovat žáky, aby měli po ukončení studia možnost uplatnění. „Důraz klademe na kvalitu vzdělávání. Žáci u nás absolvují odborné kurzy, semináře, praxe, exkurze a další vzdělávací aktivity. Zaměstnavatelé, se kterými spolupracujeme, si často šikovné žáky vytipují a nabídnou jim pozdější zaměstnání. V oboru hotelnictví máme, jako jedna z mála škol v ČR, vlastní školní hotel Roosevelt,“ říká ředitel ISŠ Litoměřice Roman Hudec.

Síť spolupracujících podniků má i SOŠ a SOU Roudnice n. L. „Na školu docházejí nejen pracovníci ze smluvních firem, ale i další zaměstnavatelé s nabídkou uplatnění. Výsledkem je, že všichni absolventi řemeslných oborů slyší vyšší nabídku než je počet absolventů,“ uzavírá ředitelka školy Helena Všetečková.

Autor: Zdeňka Studená

29.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

hokej, Litoměřice a České Budějovice
22

Motor naskočil až na konci, Stadion je bez bodů

Ilustrační foto.
70

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

FOTO: Řidiči chytl traktor. Naštěstí skoro u hasičů

Litoměřice - Štěstí v neštěstí měl v pondělí 16. října ráno řidič, který jel s traktorem po Českolipské. V místech, kde míjel litoměřickou hasičskou stanici, mu vyšlehly ze stroje plameny.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Její maminka pomáhala Židům, skončila v Osvětimi

Bohušovice n. O. - O osudu své rodiny vypráví Marta Neužilová. V Bohušovicích můžete narazit na "Kámen zmizelých", který připomíná její maminku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení