VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum představilo kulturu národů zasažených genocidou

Terezín – V úterý10. května v podvečer byla v prostorách bývalých dělostřeleckých kasáren slavnostně zahájena činnost Centra studií genocid. V symbolickém Vlaku Lustig, který byl po putování po českých a evropských městech s divadelním představením Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou natrvalo umístěn na nádvoří kasáren, se uskutečnila větší část kulturně vzdělávacího programu.

10.5.2017
SDÍLEJ:

Centrum představilo kulturu národů poznamenaných genocidouFoto: Deník/Václav Sedlák

Na chodbách objektu jsou instalovány tři tematické výstavy velkoplošných fotografií u vchodu poslance Robina Böhnische z jeho cest po Arménii, portrétů fotoreportérky Nguyen Phuong Thao přeživších žen z bývalých koncentračních táborů a dokumentární práce pod názvem Šanghaj město zachráněných, které přibližují záchranu tisíců evropských Židů uprchlých do čínské metropole před nacisty.

Všechny představují místa, která poznamenala genocida, a lidi, jež ji přežili. V aule Vysoké školy aplikované psychologie proběhla prezentace Smíchovské střední průmyslové školy, která s centrem spolupracuje a jako první počin představila v premiéře virtuální model koncentračního a vyhlazovacích tábora Osvětim.

„Podobný projekt chceme vytvořit o Terezínu. Zatím je ve stadiu poznávání a studenti by na něm měli začít pracovat od nového školního roku. Už nyní je na něm přihlášeno 15 studentů 3. ročníku a několik dalších ho chce využít pro svou maturitní práci," sdělil Radko Sáblík, ředitel školy. Návštěvníci mohli shlédnout i filmovou projekce dokumentů o terezínské fotbalové lize, která se v době ghetta hrála v sousedních Drážďanských kasárnách.

První akcí v pedagogické činnosti centra se stala přednáška předního světového odborníka na studium genocidy Paula A. Levina. V hlavním programu v otevřeném vagonu vystoupila řada umělců s ukázkami arménské, čínské, židovské a romské hudby. Zazněly i melodie z filmu Schindlerův seznam a Dětské pěvecký sbor Českého rozhlasu připomenul skladbami oběti terezínského rodinného tábora v Osvětimi.

„Cílem našeho centra je poskytovat české veřejnosti informační a znalostní zdroje o příčinách, původu a důsledcích genocidního násilí a způsobech, jak může být jeho výskyt v budoucnu rozpoznán a zastaven prostřednictvím politické a občanské činnosti," uvedl Šimon Krbec, výkonný ředitel Centra studií genocid.

V Centru studií genocid se od 10. do 16. července uskuteční již 6. ročník letního projektu „Vlak Lustig", mimo jiného s divadelním představením Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou ve dnech 14. a 15. července.

Autor: Václav Sedlák

10.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soudce Josef Knotek

Bývalý litoměřický soudce Josef Knotek opustil vězení

Alchymistické Litoměřice

Na Allfestival zavítá do Litoměřic také Jaroslav Dušek

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Zastupitelé schválili změnu právní formy litoměřické nemocnice

Litoměřice – Litoměřická nemocnice se stane akciovou společností. Změnu právní formy schválili zastupitelé na středečním mimořádném zasedání.

Na obchod v Úštěku si posvítili celníci, našli padělky značek

Úštěk - Dávejte si pozor, jaké výrobky kupujete. V některých případech by se ušetření nemuselo vyplatit.

Den s cementárnou zpestří David Kraus a Adam Mišík

Čížkovice - Již tradiční Den s cementárnou v Čížkovicích proběhne letos v sobotu 27.5. Bohatý program pro děti i dospělé je koncipován tak, aby veřejnost měla šanci poznat provoz výroby cementu, ale aby se zároveň i pobavila.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies