Odbor životního prostředí Krajského úřadu Ústeckého kraje v rámci správního řízení o změně integrovaného povolení firmy Celio souhlasil s umisťováním dovežené kontaminované zeminy z Ostravy na Mostecku.

V Čížkovicích se pak během následujících pěti šesti let má postupně každý měsíc spálit 1500 až 2000 tun odpadu, který poslouží jako palivo pro výrobu cementu.

„Nelíbí se mi, že se straší dioxiny. Máme kvalitní technologii spalování. Podobný materiál jsme zpracovávali před pěti lety. Nikdo to ale nechce slyšet,“ řekl Jan Špaček, ředitel pro rozvoj a ekologii Lafarge Cement.

Špaček ale v rozhovoru pro Deník, který vyjde v sobotu 8. října, připustil, že se při procesu spalování mohou objevit komplikace. Odpověděl tak na námitku, že dioxiny se mohou uvolnit při špatném spalování, neboť důležitá je teplota a chlazení.

„Pokud se to stane, proces spalování je okamžitě zastaven. Máme na to vypracované postupy. Ať se toho lidé nebojí.“

Kauza je o to složitější, že ekologický problém se přesune z jednoho kraje do druhého. „Mně se to nelíbí, ale nemohu nic dělat,“ říká krajská radní Jana Ryšánková.

Čížkovická cementárna o svém záměru spalovat odpad z ostravských lagun informovala podle vyjádření ředitele pro rozvoj a ekologii Jana Špačka starosty okolních obcí v srpnu. Tedy v době, kdy se poprvé začalo o této variantě hovořit, avšak firma Celio neměla povolení u Litvínova kontaminovaný odpad skladovat. Nyní, kdy je rozhodnuto a do dvou měsíců má začít spalování, ale starosty Lafarge Cement nekontaktoval.

“Dočetla jsem se to z novin. Cementárna je velký znečišťovatel a budeme o tom mluvit na klubu starostů. Poté uděláme společný výstup,“ sdělila lovosická starostka Lenka Lízlová.

„Naposledy se se mnou sešel generální ředitel cementárny v srpnu a seznámil mě s opatřeními. Tenkrát ale nemluvil o tom, že by to bylo rozhodnuto. Upozorňoval mě, že je to jen návrh,“ řekl Zdeněk Plecitý, starosta Sulejovic.