VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"V objasněnosti loupeží jsme nejlepší v Ústeckém kraji"

Litoměřice – Vrchní komisař litoměřické Služby kriminální policie a vyšetřování Roman Rainer vede tým kriminalistů, který objasňuje krádeže, loupeže, ale také vraždy. Jednou z mála nevyřešených, je vražda staršího muže v obci Okna nedaleko Polep.

9.9.2011 1
SDÍLEJ:

VRCHNÍ KOMISAŘ litoměřické služby kriminální policie a vyšetřování Roman Rainer slouží u policie již 24 let. Deset let pracoval na oddělení vražd. Foto: Deník/ Karel Pech

Existuje ještě šance na objasnění této vraždy ke které došlo v srpnu loňského roku?
Určitě. Nedávno se podařilo objasnit další podobný čin ke kterému došlo před mnoha lety – případ „Kymčuk“.

Kolik letos litoměřická „kriminálka“ řešila případů?
Údaje jsou za leden až červenec 2011. Celkově je to 2272, v roce 2010 to bylo o zhruba třicet více. Objasněno letos bylo 35,5% případů, což je oproti loňskému roku pokles o dvě procenta. Dá se říci že pokles v objasněnosti je zaznamenán v celém Ústeckém kraji.
Pokud jde o hospodářskou kriminalitu, řešili jsme 178 případů, zde je pokles oproti loňskému roku o 16 případů. Hospodářská trestná činnost je specifická tím, že je vysoce latentní, je náročné ji rozkrýt a odhalit, vyšetřování je dlouhodobější.

Řešili jste za prvních sedm měsíců nějakou vraždu?
Za tuto dobu žádnou.

Jak to vypadá s násilnou trestnou činností?
Máme tu 151 událostí, což je o deset méně než v loňském roce, objasněno bylo 79 případů, objasněnost je zde 51,3%, což je slušný výsledek. Loupeží bylo 26, objasněno bylo 16, což je nejlepší výsledek v rámci kraje.

Co patří do mravnostní kriminality a kolik jste těchto případů museli řešit?
Mravnostní kriminalita je v Ústeckém kraji hodně sledovaná. Patří sem znásilnění, pohlavní zneužívání, nebo například obnažování na veřejnosti.
Zaznamenali jsme 21 případů, o tři méně než loni. Objasněno bylo 14 případů, Zde máme objasněnost druhou nejlepší v rámci kraje.
Velké téma je jistě také drogová kriminalita…
Sledujeme nedovolenou výrobu a držení toxických látek a dále šíření toxikomanie. V lednu až červenci jsme odhalili tři velkopěstírny konopí. Co se týká výroby a držení toxických látek, tak jsme řešili 16 případů, což je o čtyři více než v loňském roce. Objasněno bylo 11 skutků, což je o dva více. U šíření toxikomanie byl loni jeden případ, letos zatím dva, objasněn byl jeden.

Jsou na Litoměřicku lokality, kde je drogová problematika výraznější?
Největší problém je v tomto ohledu na Roudnicku. V ostatních částech regionu se daří tuto kriminalitu podchycovat a držet v mantinelech, ale v Roudnici je to problém.

Kolik případů majetkové trestné činnosti jste řešili?
1383 případů. Patří sem krádeže, vloupání do bytů, chat, automobilů. Zde máme objasněnost osmnácti procentní.

Co je v této kategorii nejnáročnější objasnit?
Zřejmě vloupání do bytů a chat. Majetková je problematická celkově v objasněnosti. Pravdou je, že se jí dopouští určitá skupina pachatelů. Ovšem problémem našeho regionu je, že se ji nedopouští jen „naši“ pachatelé, ale spousta „přespolních“. Většinou z Mostecka, Slánska, Chomutovska a Lounska. Jsme uprostřed, máme hodně cest do okresu, nejsme schopni všechny pokrýt. Už se objevují 13, 14, 15 letí pachatelé. Ty je třeba včas podchytit a zanést do databáze. Je předpoklad, že budou krást dál. Majetková trestná činnost byla vždy problém.

Kolik je vloupání do automobilů?
Během ledna až července jsme řešili 143 případů krádeží z automobilů, což je o 110 méně než loni. Jde o markantní pokles. Velkou roli hraje to, že jsme na konci loňského roku a na začátku letošního roku obvinili a umístili do výkonu trestu dost lidí, kteří se touto trestnou činností zabývají. Této trestné činnost se dopouštějí zejména drogově závislí. Je to snadná možnost, jak přijít k jakékoliv finanční částce, kterou obratem promění za drogu. Objasněnost je u této kategorie 9,1%.

Spoluautor: Karel Pech

Autor: Michal Závada

9.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Porta Bohemica.

Litoměřická NEJ: Jediná Brána Čech v České republice

FOTO: Račice počítají vysoká čísla. Lesk mají MS dát medaile

Račice – „O víkendu bude vyprodáno, lístků moc nezbývá,“ říká šéf organizátorů Jan Boháč a čeká 10 000 diváků. Přípravy gradují.

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Ústecký kraj - Mladík, který okrádal pomocí Facebooku, skončil před soudem. 

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Litoměřice, ČR - Jan Svěrák s otcem Zdeňkem nyní uvedli do kin zatím poslední novinku Po strništi bos. Jejich společné filmy patří k nejvýznamnějším dílům české kinematografie, za Kolju získali Oscara.

Mistrovství světa v kanoistice autům uzavře Račice a Záluží

Račice – Už ve středu 23. srpna na račickém kanálu vypukne Mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Policie proto v příštím týdnu očekává velký příliv sportovních příznivců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení