VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Betlémské světlo již hoří v Litoměřicích

Litoměřice /FOTOGALERIE/ - Až z dalekého Betléma přivezli v sobotu dopoledne skauti plamínek světla do Litoměřic.

18.12.2010
SDÍLEJ:

Skauti přivezli Betlémské světlo vlakem do LitoměřicFoto: Karel Pech

Světlo požehnal litoměřický biskup
Příjezd rychlíku s Betlémským světlem v 10.44 dychtivě očekávali litoměřičtí skauti a zástupci katolické církve. Vlak měl sice pár minut zpoždění, přesto se zástup příchozích dočkal a všichni si mohli od kolínských a mosteckých skautů rozžehnout lucerny. Plamínek přímo u vlaku, ve stanici Litoměřice – město, požehnal litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

„Betlémské světlo pro mne znamená krásné znamení komunikace mezi lidmi. Když se setkáte s člověkem, ve kterém je určitě něco dobrého, řeknete si, že z něj na vás přeskočila jiskra. A to je právě ten komunikační prvek, že si lidé mezi sebou předávají světlo. A když to světlo je dovezené až z Betléma, kde se narodil Kristus, světlo světel, má to ještě mnohem intenzivnější krásu a smysl,“ řekl o významu Betlémského světla litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

Světlo rozdají lidem v katedrále
Betlémské světlo bude o Vánocích svítit v mnoha domácnostech. Lidé si pro ně mohou přijít na Štědrý den do katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích. Do té doby je budou uchovávat skauti ve svých domácnostech, aby je mohli 24.prosince dopoledne přinést na Dómský pahorek.

„Světlo budou udržovat rodiny tří skautů z druhého oddílu Severská dvojka, a to do příštího pátku do Vánoc, kdy pro nás bude sloužena mše v katedrále sv. Štěpána. Tam světlo přineseme a zapálíme svíčku přímo v katedrále,“ popsal další cestu Betlémského světla Pavel Hájek, vedoucí skautského střediska Radobýl Litoměřice.

Lucerny ponesou také k seniorům
„Po mši si všichni světlo odneseme nejen do svých domovů, ale také do několika zařízení, kde žijí lidé, kteří si nemohou pro světlo sami přijít. Npříklad do hospicu nebo do domova důchůdců,“ vysvětlil dále Pavel Hájek.

Jak přiblížil, Betlémské světlo je skautskou tradicí od roku 1986. Je symbolem důležitých duchovních hodnot, především míru a přátelství.

Cesta Betlémského světla do Čech
Betlémské světlo putuje každoročně od hrobu Ježíše Krista v Betlémě do celé Evropy. Přivážejí ho rakouští skauti, kteří je pak při ekumenické bohoslužbě ve Vídni předávají skautským delegacím ze zahraničí.

Letos plamínek převzali brněnští skauti 11.prosince. V pátek 17.prosince převzal Betlémské světlo arcibiskup Dominik Duka, v sobotu je skauti rozvezli po celé České republice.

Autor: Zdeňka Studená

18.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tereza Voříšková a Jan Svěrák při představení filmu Po strništi bos
9

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Rekonstrukce Labe arény se dokončuje

Mistrovství světa v kanoistice autům uzavře Račice a Záluží

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Voliči dali v Siřejovicích šanci mladým kandidátům

Siřejovice - Vítězem předčasných voleb v Siřejovicích se stalo Sdružení nezávislých kandidátů. Starosta Krejza se loučil na Bartolomějské pouti a oslavách 790 let obce.

Dávejte si pozor! Na Štětsku se objevila jedovatá zápřednice

Štětsko - Na výskyt zápřednice upozornil redakci čtenář. Varuje lidi před nebezpečím.

OBRAZEM: Žalhostická neckyáda

Žalhostice - Desítky lidí ze Žalhostic se v sobotu odpoledne sešly u slepého ramene řeky Labe. Na podomácku vyrobených orginálních plavidelch soutěžící změřili své vodácké dovednosti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení