Ti v těchto dnech pracují na ošetřování stromků speciálním chemickým roztokem, který venku není cítit, ale v teplém bytě se z větví záhy začne šířit nepříjemný zápach, který dlouho nejde vyvětrat.

„Kromě chemického ošetřování se k ochraně stromků před krádeží používá ještě zalamování nebo prostřihávání, stromkům to neublíží, ale zloděje to odradí,“ řekl Aleš Kryšpín, zástupce lesního správce Lesů ČR na Litoměřicku.

Letos mají navíc lesníci důležitého spojence v podobě velké vrstvy sněhové pokrývky, která znemožňuje vjezd přímo do lesů. „Lesy jsou hůř přístupné, zatím jsme se proto s žádnými zásadnějšími krádežemi nesetkali,“ podotkl revírník Jiří Fritz v lesích nad Milešovem, kde prováděl zastřihování smrčků.

Lesníci se chystají na hlídky v lesích
Nejohroženější jsou podle odborníků čtyř až šestileté porosty. Ty totiž dosahují výšky i průměru kmene, jenž je obvyklý pro vánoční stromek.

Podle Aleše Kryšpína se v tomto období posilují namátkové hlídky revírníků a Policie ČR, které provádějí kontroly míst, kde ke krádežím vánočních stromků nejčastěji dochází.

Stromky, které se na trhu každoročně objevují, pocházejí podle lesníků ze speciálních plantáží, které se výrobou tohoto sortimentu zabývají. Na Litoměřicku se už vánoční stromky prodávají zhruba od začátku prosince.