Těm se podařilo rozkrýt organizovanou skupinu deseti rodinných příslušníků, kteří během několika let na území ČR a Německa kradli stavební a zemědělské stroje, nákladní vozidla a jinou techniku. Vše bylo často kradeno na objednávku samotných stavebních firem.

Kriminalisté dosud objasnili 43 případů, do dnešního dne se jim podařilo přijít na krádeže za 14 milionů korun, další milionové případy mají zatím rozpracované. Svým původním majitelům už byly vráceny stroje za celkem 10,5 milionu korun. Na akci pracoval tým pěti lidí zhruba rok a půl.

„Organizovaná skupina si na samotné krádeže najímala další osoby, velice dobře spolupracovala. Devět osob je v současnosti ve vazbě, jeden na útěku,“ řekl na včerejší tiskové konferenci vrchní komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Litoměřice Roman Rainer.

Tým kriminalistů případ postupně rozkrýval a sbíral informace. K tomu pomohlo kromě telefonních odposlechů i nasazení agenta, který předstíral zájem o nákup techniky.

Při zatýkání celý klan nekladl žádný odpor, podle komisaře Zdeňka Cuchého, člena týmu, který na případu pracoval, zadržení s policií nespolupracují a nevypovídají.

„My už ale víme, že to udělali, takže to ani nepotřebujeme,“ prozradil Cuchý.

Při domovní prohlídce bylo u pachatelů nalezeno větší množství klíčů od nejrůznějších stavebních a zemědělských strojů a také finanční hotovost. Kriminalisté uvedli, že peníze, utržené z prodeje kradené, a v mnoha případech legalizované techniky, končily často ve výherních automatech v blízkém okolí bydliště gangu. Jeho členům s bohatou trestní minulostí hrozí za jejich činy tresty odnětí svobody od pěti do deseti let.

Zajímavostí je to, že gang se nebál okrást ani firmu, které předtím ukradený stroj prodal.

„Firmy často vědomě kupovaly kradený stroj za výrazně nižší ceny, tudíž pak krádež kradeného nemohly hlásit policii,“ popisuje neobvyklou situaci komisař Zdeněk Cuchý.

Kriminalisté na případu spolupracovali i s kolegy z Německa, neboť část kradených strojů pochází právě odtud. Skupina nekradla náhodně, před činem se vždy pečlivě připravovala. Znala například přesně, co se na místě krádeže děje, jaké jsou nejlepší újezdové trasy a podobně.

Kuriozitou je to, že s některými stroji pachatelé z místa činu ujížděli i více jak sto kilometrů, aniž by je zastavily policejní hlídky. Podle kriminalistů takto odjeli například z Plzně do Loun.