V letošním roce se v Drážďanech a okolí představí v šedesáti akcích čeští profesionální, poloprofesionální i amatérští umělci všech žánrů a kategorií, v Ústí nad Labem a severních Čechách bude naopak ve třiceti festivalových akcích prezentován výběr z německého umění a kultury.

Euroregion Elbe/Labe, sahající od Míšně přes Drážďany a Pirnu po Děčín a Ústí nad Labem, se tak na podzim opět stane hostitelem česko-německých setkávání a porozumění.

Bohatý festivalový program i letos nabídne známé a divácky oblíbené akce stejně jako překvapivé novinky.

„Za názvem Dny české a německé kultury se však skrývá mnohem víc než jen pouhá prezentace umění a kultury. V popředí stojí především setkávací charakter a podpora vzniku kooperací,“ vysvětluje Zbyšek Brůj ze spolupořádající společnosti Collegium Bohemicum.

Zazní i cimbálová lidová muzika

Nadace Brücke/Most v Drážďanech a Collegium Bohemicum v Ústí nad Labem chtějí společnými silami posílit stávající kontakty a dát příležitost vzniku nových. Na jedné straně to jsou umělci, kteří s sebou přinášejí zkušenosti z obou zemí a na druhé straně návštěvníci, kteří jsou také podněcováni k získávání nových zkušeností. Návštěvníci Dnů české a německé kultury se tímto stávají oněmi pověstnými „přeshraničníky“.

„Naše akce srdečně zvou k poznávání měst v sousední České republice. V tomto roce mají lidé ze Saska poprvé příležitost zúčastnit se slavnostního zahájení festivalu, které se koná 28. října v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem a k němuž zahraje světoznámá cimbálová kapela Hradišťan,“ dodává Zbyšek Brůj.

Dny české a německé kultury jsou pořádány veřejně prospěšnou Nadací Brücke/Most, Zemským hlavním městem Drážďany a Collegiem Bohemicem za podpory Generálního konzulátu České republiky v Drážďanech, Ministerstva kultury České republiky, Goethe-Institutu v Praze a v úzké spolupráci s Českými centry.

Přehled akcí

Velká část letošního programu sestává z akcí, které se konají na obou stranách česko-německé hranice.

Česko-německá noc krátkých filmů „Fein.Košt“ svede na jedno místo režiséry a jejich premiérové krátké filmy (Programmkino Ost, 22. října, 21.15 hodin).

Putování za opuštěnými vesnicemi seznámí zájemce ze severních Čech a Saska se společnou historií tohoto regionu (z Drážďan do Zubrnic, 30. října, 8.00 hodin).

Spisovatelka Emma Braslavsky a překladatel Tomáš Svoboda se představí publiku v Drážďanech (Villa Brücke, 9. listopadu, 19.00 hodin), v Liberci (Krajská vědecká knihovna, 10. listopadu, 18.00 hodin) a v Ústí nad Labem (Severočeská vědecká knihovna, 11. listopadu, 18.30 hodin).

Kulturní centrum Řehlovice a vědecká knihovna a Collegium Bohemicum z Ústí nad Labem zvou Čechy a Němce ke kulinářskému objevování společného kulturního dědictví (Kulturní centrum Řehlovice, 27. listopadu, 11.00 hodin).

Vynikající soubory Collegium vocale 1704 a Collegium 1704 okouzlí svým programem „Hudební most Praha-Drážďany“ (zámek Weesenstein, 24. října, 17.00 hodin, kostel Dreikönigskirche, 28. října, 19.30, kostel Annenkirche, 28. listopadu, 19.30 hodin).

Užitečné informace
Kontakt: Zbyšek Brůj, Collegium Bohemicum, o.p.s.
Tel: (+420) 475 282 642
Mobil: (+420) 777 043 489

www.collegiumbohemicum.cz
bruj@collegiumbohemicum.cz
www.bruecke-most-zentrum.de