V Úštěku je 9 kandidátek. Zde jsou 3. Proč?

V letošních komunálních volbách se v Úštěku uchází o přízeň voličů sedm politických subjektů. Deník Vám na této straně přináší krátký rozhovor a další informace jen se třemi z nich. Jak je to možné? Důvodů je několik. Lídry některých stran se nepodařilo kontaktovat (Sdružení nezávislých kandidátů pro Úštěk a místní části, Sdružení nezávislých kandidátů pro rozvoj oblasti Úštěcka, Sdružení nezávislých kandidátů pro venkov), byli na dovolené, na pracovní cestě, nebo nebylo možné se dovolat. Někteří nereagovali na opakovaný pokus o navázání telefonického kontaktu (Česká strana sociálně demokratická), další si dotazy nechali poslat s tím, že odpoví, nebo neodpoví (MUDr. Petr Vraštil) a někteří na rovinu sdělili, že o tuto prezentaci nemají zájem a nemají čas odpovídat na email (Komunistická strana Čech a Moravy).


Další díl seriálu přineseme v úterý 14. září. Představíme Vám kandidáty v Budyni nad Ohří.


Strana zelených - Jaroslav Noga

Stručné představení kandidátní listiny, na co se zaměřujete?
Na kandidátní listině Strany zelených v Úštěku jsou vesměs nezávislí kandidáti. Profesně jde o různorodou skupinu, kde jsou jak učitelé a živnostníci, tak např. i důchodce. Zaměřujeme se na to, abychom voliče přesvědčili sledovat a ovlivňovat dění na naší radnici a ve městě. Je to jediná možnost, jak změnit to, co se nám nelíbí, nebo prosadit to, co naopak chceme. V okamžiku, kdy se lidé budou zajímat stejnou měrou o likvidaci zeleně na úštěckém sídlišti jako o kauzu Gripeny, budeme opravdu spokojeni.

Co považujete za největší problém Úštěka? Jaký je váš recept na jeho řešení?
Myslíme si, že největším problémem je neustálý odliv mladé generace. Ve vztahu k potřebám mladých lidí a rodin je Úštěk silně konzervativní. Pokud se tato neblahá situace nezmění, stane se Úštěk pouhou noclehárnou pro turisty. Samozřejmě již existují způsoby, jak této situaci čelit: startovací byty pro mladé, podpora podnikání atd.

Máte řešení, jak snížit ve městě a okolí nezaměstnanost?
Úštěk nikdy asi nebude průmyslovou zónou. A tak zbývá malé a střední podnikání, rekreace a turismus. Chceme vzkřísit rekreační oblast jezera Chmelař, kde může být nejen v sezoně mnoho pracovních příležitostí, pokračovat ve všech aktivitách podporujících turistický ruch a využít poradenských služeb profesionálů z oblasti trhu práce. Jako nezbytnost vidíme pravidelná setkání, na kterých zástupci radnice vyslyší problémy a hledají kompromisy pro místní podnikatele i pro ostatní obyvatele města a přilehlých obcí. Čemuž tak doposud nebylo.

Úštěcko je turisticky zajímavá lokalita, avšak není příliš objeveno. Máte vizi, jak jej zviditelnit a zvýšit ve městě a okolí turistický ruch?
Úštěcko má mnoho zajímavých a krásných míst, která nestačí jen udržovat a opravovat, ale je nutné je i propagovat. Myslíme si, že v Úštěku chybí kompetentní osoba, která za tuto propagaci nese zodpovědnost a účastní se např. veletrhu cestovního ruchu, jedná s případnými zájemci o natáčení filmů, navrhuje nová řešení, jak město zviditelnit apod.

KANDIDÁTI:
1. Jaroslav Noga
2. Antonín Týř
3. Bohuslav Košťál
4. Radek Jeníček
5. Zdeňka Táborská
6. Gabriela Nogová
7. Andrea Musilová
8. Klára Sedláčková
9. Pavel Kovařík
10. Tomáš Čermák
11. David Břešťan
12. Stanislav Kukla
13. Eva Pařízková
14. Zdeněk Froněk
15. Rostislav Čurda


SNK Evropští demokraté - Jaroslav Landa

Stručné představení kandidátní listiny, na co se zaměřujete?
Kandidátní listina SNK Evropští demokraté se stala v posledním desetiletí stabilní a stabilizující součástí politické scény v Úštěku. Oproti minulým volbám nedoznala výraznějších změn, zhruba třetina kandidátů zůstala stejná. Na kandidátce je několik současných i bývalých radních a zastupitelů města, včetně současného starosty Bohumíra Jasanského, kteří se úspěšně podílejí na řízení města.

Co považujete za největší problém Úštěka? Jaký je váš recept na jeho řešení?
Předpokládáme, že největším problémem příštího volebního období bude rekultivace skládky na Dubí hoře a to jak po stránce organizační, tak finanční.
Ke zdárnému splnění tohoto úkolu bude třeba efektivní spolupráce všech zainteresovaných institucí a vyžádá si též nemalých prostředků z městského rozpočtu.

Máte řešení, jak snížit ve městě a okolí nezaměstnanost?
V současné době je v Úštěku 1353 ekonomicky aktivních obyvatel, z toho je 242 evidovaných nezaměstnaných (17,9%). Pro ně je k dispozici pouze 16 pracovních míst. Přímá a okamžitá řešení neexistují, existují však dílčí kroky: Vstup do jednání s místními podnikatelskými subjekty ( např. KOVOS), zlepšení spolupráce s Úřadem práce a zaměření se na údržbu města a jeho okolí i s ohledem na rozvoj turismu.

Úštěcko je turisticky zajímavá lokalita, avšak není příliš objeveno. Máte vizi, jak jej zviditelnit a zvýšit ve městě a okolí turistický ruch?
Recept je jediný – nabídnout návštěvníkům krásnou přírodu, udržované památky, kultivované prostředí a kvalitní služby na úrovni evropského standardu. Potom se k nám budou rádi vracet. Vydatným impulsem pro rozvoj cestovního ruchu by mělo být dokončení rekonstrukce Úštěckého hradu.

KANDIDÁTI:
1. Jaroslav Landa
2. Ladislav Votýpka
3. Petr Elísek
4. Tomáš Votruba
5. Pavlína Řezníčková
6. Pavla Kučabová
7. Zdeněk Růžička
8. František Doležal
9. Radek Hellinger
10. Jiří Macek
11. Jan Chreňo
12. Tomáš Krňák
13. Bc. Jaroslav Vaško
14. Zdeněk Křivánek
15. Ing. Bohumír Jasanský


Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst - Pavel Kundrát

Stručné představení kandidátní listiny, na co se zaměřujete?
Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst se ucházelo o přízeň voličů v Úštěku již v roce 2006. Převážná část kandidátů již má zkušenosti s prací v zastupitelstvu města a v organizacích sdružujících občany například ve sportovních a kulturních aktivitách. Podporování občanských sdružení i v místních částech, kterých je na Úštěcku přes 20 a jejich zapojení do rozvoje města s vazbou na městskou památkovou rezervaci a jezero Chmelař je náš cíl.

Co považujete za největší problém Úštěka? Jaký je váš recept na jeho řešení?
Ve městě samotném skončilo v nedávné době několik velkých zaměstnavatelů .Zemědělské družstvo se potýká s rozprodáváním pozemků a tím se zásadním snižováním obdělávané půdy. Místní firmy na zakázky ve městě zpravidla nedosáhnou.Je nutné zlepšit komunikaci města s místními občany a živnostníky.

Máte řešení, jak snížit ve městě a okolí nezaměstnanost?
Podnikatelské subjekty informovat při pravidelných schůzkách 1 až 2x v roce o připravovaných stavebních akcích. Dále je možné rozšířit činnost Úštěckých služeb. Důležité pro zaměstnanost je také zachování stávající dopravní obslužnosti, vlaková a autobusová doprava.

Úštěcko je turisticky zajímavá lokalita, avšak není příliš objeveno. Máte vizi, jak jej zviditelnit a zvýšit ve městě a okolí turistický ruch?
Pozvolna přibývá opravených a zpřístupněných památek a penzionů. Například v obci Ostré se podařilo zastavit chátrání kapliček a pod nimi vznikl nový penzion Na kapličkách se pořádají kulturní akce s neopakovatelným kouzlem. Úštěcké Jarmarky si také získaly své příznivce a je snaha místních částí pořádat své akce, které mají vazbu na historii obce. Velkou rezervu má město ve vybudování kvalitního areálu pro sportovní vyžití jak rekreantů ,tak místních občanů. Pro cyklistické nadšence není doposud vybudována cyklostezka, jež by propojila významné lokality v místních částech s MPR a rekreačním areálem u jezera Chmelař.

KANDIDÁTI:
1. Pavel Kundrát
2. Ing Pavel Čampulka
3. Jana Karlíková
4. Petr Plaček
5. Blanka Jeníčková
6. Petr Augustin
7. Martin Velek
8. František Svoboda
9. Milan Novák
10. Vladimír Roubal
11. Josef Zátka
12. Šárka Halašková
13. Luďka Matoušková
14. Petr Kundrát
15. Dana Přeučilová


Jak to v Úštěku dopadlo před 4 lety? Těsné vítězství SNK – Evropští demokraté

Úštěk patří již tradičně k městům, kde je silná KSČM a místní sdružení nezávislých kandidátů a naopak velké pravicové strany zde nemají takovou podporu jako například v Litoměřicích. Je to pravidlem ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a v dalších tzv. větších volbách.

Před čtyřmi lety, v komunálních volbách 2006, v Úštěku těsně zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů – Evropští demokraté, kteří získali lehce nad dvacet procent hlasů voličů. Pro tento politický subjekt byly volby v roce 2006 sice vítězné, avšak oproti roku 2002 získal tento subjekt o patnáct procent hlasů méně.

Druzí skončili před čtyřmi lety komunisté podpořeni nezávislými kandidáty s necelými osmnácti procenty hlasů voličů a třetí SNK pro rozvoj oblasti Úštěcko, které získalo jen o 122 hlasů méně než KSČM a nez. kandidáti.

Na čtvrtém místě tehdy skončilo Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst se zhruba sedmnácti procenty hlasů voličů.

Těsné vítězství čtyř uvedených politických subjektů znamenalo také shodný počet křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu. Všichni získali po třech místech.

Do zastupitelstva se tehdy dostal také jeden kandidát Sdružení „Prosperita“, Občanské demokratické strany a hnutí Pro obnovu zvyků Úštěcka.

Nejvíce preferenčních hlasů – 351 získal v roce 2006 Bohumír Jasanský (SNK–ED), který se stal starostou.