Třetina nemocných se nakazila na Teplicku, v Oseku, Novosedlicích, Kostomlatech a v okolí vrchu Bořeň. Další třetinu výskytů zaznamenali hygienici na Děčínsku, v okolí Benešova nad Ploučnicí a Arnoltic. V okolí Mostu, Klášterce nad Ohří a Kadaně se nakazilo po jednom nemocném a dva v okolí Ústí nad Labem. "Často bývají nakažená klíšťata v okolí řek," řekl Trmal.

Odborníci doporučují očkování všem, nejohroženější jsou podle nich starší lidé. Dvě třetiny nakažených jsou lidé nad 50 let. U starších lidí má nemoc také horší průběh a větší riziko trvalých následků. Podle Trmala mohou být i nenápadné, jako například nespavost.

Letos se v ústecké pobočce Zdravotního ústavu nechalo proti encefalitidě očkovat 1500 osob, z nichž pětina vakcinaci zahájila. Oproti loňsku očkování vyžadovalo asi o 250 lidí méně.

"Může to být i počasím. Výskytů encefalitidy v chladnu není tolik, a lidé tolik nechodí," řekla ČTK vedoucí odboru očkování a cestovní medicíny Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem Eva Jílková. Největší zájem o vakcínu byl podle ní v letech 2007 a 2008, kdy se v kraji nemocí nakazil větší počet lidí lidí.

Loni bylo v Ústeckém kraji nakaženo klíšťovou encefalitidou 52 lidí, nikdo na nemoc nezemřel. Nejhorším rokem byl rok 2006, kdy lékaři evidovali 65 onemocnění. Vážné případy mohou končit i celkovým ochrnutím a smrtí. Proti klíšťové encefalitidě zatím neexistují léky, lékaři jen mírní příznaky choroby. Jedinou účinnou prevencí je očkování. V Ústeckém kraji je očkováno asi 21 procent populace.

Podle Jílkové se začala infikovaná klíšťata na některých místech rozšiřovat už v polovině 90. let minulého století. Odborníci to přičítají hlavně změně obhospodařování krajiny a odsíření elektráren, a tím vymizení kyselých dešťů.

V celé zemi encefalitidou loni podle statistik onemocnělo přes 800 lidí, z toho téměř 60 procent lidí bylo ve věku od 40 do 74 let. Dva pacienti na následky nemoci zemřeli. Na očkování přispívají všechny zdravotní pojišťovny, některé ovšem pouze dětem.