VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litoměřická charita organizuje materiální a finanční sbírku na pomoc zaplaveným

Severní Čechy – Humanitární pomoc povodněmi zasaženým obcím na severu Čech poslala v předchozích dnech také Diecézní charita Litoměřice.

11.8.2010
SDÍLEJ:

Charita - logo.Foto: archiv

Oblastní a farní charity v zatopených oblastech využívají finanční prostředky, které byly Diecézní charitou Litoměřice uvolněny k přímé materiální pomoci pro oblasti postižené záplavami,“ informovala mluvčí DCH Litoměřice Edith Kroupová. Jak dále upřesnila, jedná se o charity v České Lípě, Liberci a České kamenici.

„Prostřednictvím dvoučlenných týmů rozvážejí materiální pomoc do míst, kde se zatím pomoci nedostalo. Například OCH Liberec, přestože musela evakuovat vlastní zařízení, se zaměřuje na menší obce, kam se jen stěží dostává pomoc,“ říká Kroupová.

V úterý měli pracovníci charity zásobovat například Raspenavu, která byla až do soboty nepřístupná.

Podle koordinátora pomoci Romana Strižence se bude charita zaměřovat na pomoc i po uplynutí první vlny humanitární pomoci. Následnou péči zahájí začátkem příštího týdne.

Nyní je však stále ještě potřeba mnoho vysoušečů, kterých je v regionu nedostatek. Diecézní charita jich poskytla již zhruba stovku, dalších třicet sem putuje z Olomouce. I to je ale při množství zatopených domů nedostačující.

Kromě materiální pomoci a zhruba 66 dobrovolníků poskytne Charita zasaženým oblastem další finanční a materiální pomoc. „DCH Litoměřice je připravena uvolnit pro každou Oblastní či Farní charitu, která působí v postižených oblastech, dalších 50.000 Kčkorun, ze kterých budou moci čerpat na přímou materiální pomoc,“ informovala Kroupová. Díky kontaktům DCH Litoměřice s německými partnery byla přislíbena podpora také ze zahraničí.

„Každý, kdo je schopen a ochoten pomoci se může spojit buď s místní Charitou nebo přímo s DCH Litoměřice,“ informovala Charita.

Zdeňka Studená

Diecézní charita Litoměřice organizuje pomoc při povodních

Dopis paní ředitelky DCH Litoměřice Růženy Kavkové, který byl prostřednictvím všech Diecézních a Arcidiecézních charit rozeslán do měst a obcí České republiky, vybízí všechny spoluobčany ke spolupráci s Charitou při pomoci postiženým povodněmi.

Každý, kdo je schopen a ochoten pomoci se může spojit buď s místní Charitou nebo přímo s DCH Litoměřice (migrace@dchltm.cz).
DCH Litoměřice je dále připravena uvolnit pro každou Oblastní či Farní charitu, která působí v postižených oblastech, dalších 50.000 Kč, ze kterých budou moci čerpat na přímou materielní pomoc.

Rovněž sbírky, které organizuje OCH Most, OCH Ústí nad Labem a OCH Hradec Králové významně materielně podpoří činnost Charity. Výnosy sbírek budou v nejbližších dnech distribuovány do postižených oblastí. Sbírku jak materielní, tak finanční v pátek uzavírá také OCH Ostrov. Díky této skutečnosti se nám podařilo pokrýt potřeby v oblastech, ve kterých DCH Litoměřice působí.

K šedesáti dobrovolníkům z DCH Brno, kteří působí na Liberecku, přibude šest dobrovolníků z Havlíčkova Brodu, ti přijedou na pomoc do České Lípy. Co se týká dobrovolníků jsou možnosti Charity naplněny, na zabezpečení dalších dobrovolníků tedy již nemá kapacity.

Mezi aktuální potřeby nyní patří vysoušeče, kterých se stále nedostává v plné míře. Přestože k téměř stovce vysoušečů, které má prozatím k dispozici DCH Litoměřice, přibude dalších 30 z Olomouce určených pro Českou Kamenici, jsou vysoušeče stále nedostatkovým zbožím.

DCH Litoměřice také uvítala nabídku firmy Mironet, která zdarma nabízí osobám postiženým povodní vyčištění a znovu zprovoznění výpočetní techniky a elektroniky.

Díky výborným kontaktům DCH Litoměřice s německými partnery byla přislíbena podpora také ze zahraničí.

Nejpotřebnější jsou tedy v tuto chvíli vysoušeče a finanční pomoc, kterou dále budeme směřovat do následné fáze pomoci, tedy přímé pomoci domácnostem.

Všem dárcům upřímné díky!

Diecézní charita Litoměřice pomáhá nepřetržitě

Oblastní a farní Charity využívají finanční prostředky, které byly Diecézní charitou Litoměřice uvolněny k přímé materiální pomoci pro oblasti postižené záplavami. Farní charita Česká Lípa, Oblastní charita Liberec a Oblastní charita Česká Kamenice, které sídlí přímo v zatopené oblasti, aktivně působí v postižených obcích.

Prostřednictvím minimálně dvoučlenných týmů rozvážejí materiální pomoc do míst, kde se zatím pomoci nedostalo. Např. OCH Liberec, přestože musela evakuovat vlastní zařízení, se zaměřuje na menší obce, kam se jen stěží dostává pomoc. Její pracovníci dnes (10. srpna 2010) projížděli trasu směrem k Raspenavě a poskytovali pomoc všem potřebným. Konkrétně Raspenava byla nedostupná ještě v sobotu. Teprve v úterý odpoledne začala do této obce - po částečné opravě silnic - proudit další pomoc. Mezi prvními, a to již v předchozích dnech, byla právě OCH Liberec.

Zapojili se také zaměstnanci Domova sv. Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou a FCH Rumburk. Společně pomáhají v oblasti Šluknovského výběžku. Mapují situaci a následně distribuují potřebnou pomoc.

„V prvním týdnu očekáváme velkou intenzitu přímé materiální pomoci. Pokračovat bude však Diecézní charita Litoměřice i v následné péči, kterou zahájíme pravděpodobně začátkem příštího týdne,“ uvedl hlavní koordinátor pomoci za DCH Litoměřice Roman Striženec.

Některé prostředky v postižených oblastech jsou však stále nedostačující. Zatím máme informace od FCH Rumburk, kde by potřebovali vysoušeče, dezinfekce do studny, mycí a úklidové prostředky, Savo proti plísním, gumové rukavice, kalová čerpadla, lopaty, protipovodňové pytle. V OCH Česká Kamenice postrádají balenou vodu, kolečka, lopaty, košťata, rukavice, hadry, Savo, čistící prostředky, el. agregát a uvítají také dobrovolníky.

Chrastava potřebuje nářadí, košťata, ochranné rukavice, respirátory, trvanlivé potraviny, balené sušenky, pitnou vodu, hygienické a čistící prostředky, dámské hygienické potřeby, dětské pleny všech velikostí, dětskou hygienu, krémy na ruce, repelentní prostředky, pláštěnky a nepromokavé bundy, jednorázové kelímky, misky a lžíce, ručníky, papírové ubrousky, ponožky všech velikostí a druhů, potravu pro zvířata apod.

Pomocnou ruku podala také OCH Most, OCH Ústí nad Labem a OCH Hradec Králové. Uspořádaly sbírku materiální pomoci, kterou budou následně distribuovat do postižených míst.

Ve středu 11. srpna dorazí také dvacet dobrovolníků vyslaných DCH Brno na žádost Jihomoravského kraje, který rovněž dobrovolníkům hradí potřebné náklady, v pondělí přibude dalších čtyřicet. Pomáhat by měli do příštího pátku. Pomoc zahájí v Chrastavě, kde jejich nabídku přijali s nadšením. Ubytování je zajištěno v Liberci na vysokoškolských kolejích a vzhledem k dobrým vztahům a spolupráci s Technickou univerzitou bude ubytování zdarma. Stravování v Chrastavě bude pravděpodobně také zdarma, to zjistí na místě na městském úřadě, kde je již očekávají.

Abychom pokryli maximální možné území, soustředí se dané Charity na vybrané obce. Konkrétně FCH Česká Lípa zajišťuje město Česká Lípa, Žandov, Stružnici, Cvikov, Kunratice u Cvikova, Zákupy, Mimoň a Velenice. OCH Česká Kamenice zajišťuje Benešov nad Ploučnicí, Františkov nad Ploučnicí, Markvartice, Srbskou Kamenici, Janskou, Chřibskou, Všemily a Jetřichovice. OCH Liberec pokrývá Chrastavu, Raspenavu, Hrádek nad Nisou, Novou Ves, Bílý Kostel, Mnišek, Kryštofovo údolí, Hejnice a Oldřichov v Hájích. OCH Ústí nad Labem podporuje činnost OCH Česká Kamenice.

Ostatní nepokryté oblasti zajistí další oblastní a farní Charity litoměřické diecéze, případně sama DCH Litoměřice. Konkrétně dnes je z DCH Litoměřice do oblasti Hejnice a Raspenavy vypraven transport ošacení. DCH Litoměřice dnes rovněž poskytla elektrocentrálu FCH Česká Lípa, díky které se některým domácnostem dostane elektrický proud.

Pomoc za DCH Litoměřice organizuje pan Roman Striženec. Nabídky pomoci prosím zasílejte na email migrace@dchltm.cz. Zároveň prosíme o shovívavost, pokud nebudeme schopni Vaší nabídky využít, budeme se však snažit na všechny nabídky reagovat.

Připravila Edith Kroupová, DCH Litoměřice, 10. 8. 2010


11.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POLICIE - ilustrační foto.

Policisté pátrají po svědcích nehody ve Štětí

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO
34

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

Bez medaile. „Ale pozitivní sezona!" chválí Lovce šéf Srba a shání posily

Lovosice – Skvěle rozjetá sezona naplněním zlatého snu neskončila. Neměla ani medailový lesk… Přesto jí vedení extraligového klubu z Lovosic považuje za dobrou.

Křišťálové doteky světových osobností budou v Litoměřicích

Litoměřice - Osahat a prohlédnout si otisky dlaní bubeníka The Beatles Ringo Starra, bývalého prezidenta Václava Havla, rockerů Kiss, zachránce židovských dětí Sira Nicolase Wintona, herce Stevena Segala a dalších bude možno nově v centru Litoměřic.

Špička Krajské zdravotní bere skoro milion ročně

Ústecký kraj – Obrovské pozdvižení vzbudilo zveřejnění výše platu šéfa jihočeských nemocnic a obvinění, že vedení Jihočeského kraje si z peněz, které předtím z nemocnic vyvedlo, staví domy na Lipně. Kauza vyústila rezignací Jiřího Zimoly (ČSSD) z funkce hejtmana.

Litoměřická nemocnice chce být akciovkou

Litoměřice – Již ve středu budou litoměřičtí zastupitelé rozhodovat o změně právní formy Městské nemocnice v Litoměřicích, která by se tak stala akciovou společností. Podle předsedy správní rady a výkonného ředitele Radka Lončáka je nemocnice, která dosud fungovala jako příspěvková organizace města, na tuto důležitou strategickou změnu připravená.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies