VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litoměřická charita organizuje materiální a finanční sbírku na pomoc zaplaveným

Severní Čechy – Humanitární pomoc povodněmi zasaženým obcím na severu Čech poslala v předchozích dnech také Diecézní charita Litoměřice.

11.8.2010
SDÍLEJ:

Charita - logo.Foto: archiv

Oblastní a farní charity v zatopených oblastech využívají finanční prostředky, které byly Diecézní charitou Litoměřice uvolněny k přímé materiální pomoci pro oblasti postižené záplavami,“ informovala mluvčí DCH Litoměřice Edith Kroupová. Jak dále upřesnila, jedná se o charity v České Lípě, Liberci a České kamenici.

„Prostřednictvím dvoučlenných týmů rozvážejí materiální pomoc do míst, kde se zatím pomoci nedostalo. Například OCH Liberec, přestože musela evakuovat vlastní zařízení, se zaměřuje na menší obce, kam se jen stěží dostává pomoc,“ říká Kroupová.

V úterý měli pracovníci charity zásobovat například Raspenavu, která byla až do soboty nepřístupná.

Podle koordinátora pomoci Romana Strižence se bude charita zaměřovat na pomoc i po uplynutí první vlny humanitární pomoci. Následnou péči zahájí začátkem příštího týdne.

Nyní je však stále ještě potřeba mnoho vysoušečů, kterých je v regionu nedostatek. Diecézní charita jich poskytla již zhruba stovku, dalších třicet sem putuje z Olomouce. I to je ale při množství zatopených domů nedostačující.

Kromě materiální pomoci a zhruba 66 dobrovolníků poskytne Charita zasaženým oblastem další finanční a materiální pomoc. „DCH Litoměřice je připravena uvolnit pro každou Oblastní či Farní charitu, která působí v postižených oblastech, dalších 50.000 Kčkorun, ze kterých budou moci čerpat na přímou materiální pomoc,“ informovala Kroupová. Díky kontaktům DCH Litoměřice s německými partnery byla přislíbena podpora také ze zahraničí.

„Každý, kdo je schopen a ochoten pomoci se může spojit buď s místní Charitou nebo přímo s DCH Litoměřice,“ informovala Charita.

Zdeňka Studená

Diecézní charita Litoměřice organizuje pomoc při povodních

Dopis paní ředitelky DCH Litoměřice Růženy Kavkové, který byl prostřednictvím všech Diecézních a Arcidiecézních charit rozeslán do měst a obcí České republiky, vybízí všechny spoluobčany ke spolupráci s Charitou při pomoci postiženým povodněmi.

Každý, kdo je schopen a ochoten pomoci se může spojit buď s místní Charitou nebo přímo s DCH Litoměřice (migrace@dchltm.cz).
DCH Litoměřice je dále připravena uvolnit pro každou Oblastní či Farní charitu, která působí v postižených oblastech, dalších 50.000 Kč, ze kterých budou moci čerpat na přímou materielní pomoc.

Rovněž sbírky, které organizuje OCH Most, OCH Ústí nad Labem a OCH Hradec Králové významně materielně podpoří činnost Charity. Výnosy sbírek budou v nejbližších dnech distribuovány do postižených oblastí. Sbírku jak materielní, tak finanční v pátek uzavírá také OCH Ostrov. Díky této skutečnosti se nám podařilo pokrýt potřeby v oblastech, ve kterých DCH Litoměřice působí.

K šedesáti dobrovolníkům z DCH Brno, kteří působí na Liberecku, přibude šest dobrovolníků z Havlíčkova Brodu, ti přijedou na pomoc do České Lípy. Co se týká dobrovolníků jsou možnosti Charity naplněny, na zabezpečení dalších dobrovolníků tedy již nemá kapacity.

Mezi aktuální potřeby nyní patří vysoušeče, kterých se stále nedostává v plné míře. Přestože k téměř stovce vysoušečů, které má prozatím k dispozici DCH Litoměřice, přibude dalších 30 z Olomouce určených pro Českou Kamenici, jsou vysoušeče stále nedostatkovým zbožím.

DCH Litoměřice také uvítala nabídku firmy Mironet, která zdarma nabízí osobám postiženým povodní vyčištění a znovu zprovoznění výpočetní techniky a elektroniky.

Díky výborným kontaktům DCH Litoměřice s německými partnery byla přislíbena podpora také ze zahraničí.

Nejpotřebnější jsou tedy v tuto chvíli vysoušeče a finanční pomoc, kterou dále budeme směřovat do následné fáze pomoci, tedy přímé pomoci domácnostem.

Všem dárcům upřímné díky!

Diecézní charita Litoměřice pomáhá nepřetržitě

Oblastní a farní Charity využívají finanční prostředky, které byly Diecézní charitou Litoměřice uvolněny k přímé materiální pomoci pro oblasti postižené záplavami. Farní charita Česká Lípa, Oblastní charita Liberec a Oblastní charita Česká Kamenice, které sídlí přímo v zatopené oblasti, aktivně působí v postižených obcích.

Prostřednictvím minimálně dvoučlenných týmů rozvážejí materiální pomoc do míst, kde se zatím pomoci nedostalo. Např. OCH Liberec, přestože musela evakuovat vlastní zařízení, se zaměřuje na menší obce, kam se jen stěží dostává pomoc. Její pracovníci dnes (10. srpna 2010) projížděli trasu směrem k Raspenavě a poskytovali pomoc všem potřebným. Konkrétně Raspenava byla nedostupná ještě v sobotu. Teprve v úterý odpoledne začala do této obce - po částečné opravě silnic - proudit další pomoc. Mezi prvními, a to již v předchozích dnech, byla právě OCH Liberec.

Zapojili se také zaměstnanci Domova sv. Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou a FCH Rumburk. Společně pomáhají v oblasti Šluknovského výběžku. Mapují situaci a následně distribuují potřebnou pomoc.

„V prvním týdnu očekáváme velkou intenzitu přímé materiální pomoci. Pokračovat bude však Diecézní charita Litoměřice i v následné péči, kterou zahájíme pravděpodobně začátkem příštího týdne,“ uvedl hlavní koordinátor pomoci za DCH Litoměřice Roman Striženec.

Některé prostředky v postižených oblastech jsou však stále nedostačující. Zatím máme informace od FCH Rumburk, kde by potřebovali vysoušeče, dezinfekce do studny, mycí a úklidové prostředky, Savo proti plísním, gumové rukavice, kalová čerpadla, lopaty, protipovodňové pytle. V OCH Česká Kamenice postrádají balenou vodu, kolečka, lopaty, košťata, rukavice, hadry, Savo, čistící prostředky, el. agregát a uvítají také dobrovolníky.

Chrastava potřebuje nářadí, košťata, ochranné rukavice, respirátory, trvanlivé potraviny, balené sušenky, pitnou vodu, hygienické a čistící prostředky, dámské hygienické potřeby, dětské pleny všech velikostí, dětskou hygienu, krémy na ruce, repelentní prostředky, pláštěnky a nepromokavé bundy, jednorázové kelímky, misky a lžíce, ručníky, papírové ubrousky, ponožky všech velikostí a druhů, potravu pro zvířata apod.

Pomocnou ruku podala také OCH Most, OCH Ústí nad Labem a OCH Hradec Králové. Uspořádaly sbírku materiální pomoci, kterou budou následně distribuovat do postižených míst.

Ve středu 11. srpna dorazí také dvacet dobrovolníků vyslaných DCH Brno na žádost Jihomoravského kraje, který rovněž dobrovolníkům hradí potřebné náklady, v pondělí přibude dalších čtyřicet. Pomáhat by měli do příštího pátku. Pomoc zahájí v Chrastavě, kde jejich nabídku přijali s nadšením. Ubytování je zajištěno v Liberci na vysokoškolských kolejích a vzhledem k dobrým vztahům a spolupráci s Technickou univerzitou bude ubytování zdarma. Stravování v Chrastavě bude pravděpodobně také zdarma, to zjistí na místě na městském úřadě, kde je již očekávají.

Abychom pokryli maximální možné území, soustředí se dané Charity na vybrané obce. Konkrétně FCH Česká Lípa zajišťuje město Česká Lípa, Žandov, Stružnici, Cvikov, Kunratice u Cvikova, Zákupy, Mimoň a Velenice. OCH Česká Kamenice zajišťuje Benešov nad Ploučnicí, Františkov nad Ploučnicí, Markvartice, Srbskou Kamenici, Janskou, Chřibskou, Všemily a Jetřichovice. OCH Liberec pokrývá Chrastavu, Raspenavu, Hrádek nad Nisou, Novou Ves, Bílý Kostel, Mnišek, Kryštofovo údolí, Hejnice a Oldřichov v Hájích. OCH Ústí nad Labem podporuje činnost OCH Česká Kamenice.

Ostatní nepokryté oblasti zajistí další oblastní a farní Charity litoměřické diecéze, případně sama DCH Litoměřice. Konkrétně dnes je z DCH Litoměřice do oblasti Hejnice a Raspenavy vypraven transport ošacení. DCH Litoměřice dnes rovněž poskytla elektrocentrálu FCH Česká Lípa, díky které se některým domácnostem dostane elektrický proud.

Pomoc za DCH Litoměřice organizuje pan Roman Striženec. Nabídky pomoci prosím zasílejte na email migrace@dchltm.cz. Zároveň prosíme o shovívavost, pokud nebudeme schopni Vaší nabídky využít, budeme se však snažit na všechny nabídky reagovat.

Připravila Edith Kroupová, DCH Litoměřice, 10. 8. 2010


11.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PLAY OFF začalo čtvrtfinálovými boji. Lovosice (v tmavém) využily výhodu domácího prostředí a Karvinou dvakrát porazily.

Lovosice mají dvě výhry. Jsou krok od postupu

Krajem letěl světelný signál Keltského telegrafu, Čerti se sešli také na Házmburku.
5

Krajem letělo světlo Keltského telegrafu

Multižánrový počin ZUŠ: Začalo to Dvořákem, končilo Santanou...

Litoměřice - Tóny saxofonů z balkónu odstartovaly středeční „Multižánrový koncert" v Divadle K. H. Máchy v Litoměřicích. Jeho aktéry byli žáci litoměřické základní umělecké školy, samozřejmě pod více či méně skrytým vedením svých pedagogů.

Do rodinného stříbra kraje patří 27 tradičních událostí

Ústecký kraj – Zahrada Čech, country festival Porta či hudební festival v České Kamenici – nejen tyto akce nyní patří k rodinnému stříbru Ústeckého kraje. Celkem do něj bylo zařazeno 27 tradičních akcí z našeho kraje. Projekt rodinné stříbro vznikl proto, aby hejtmanství různé akce a projekty ještě více zviditelnilo.

Litoměřicko jen s bodem, Štětí padlo

Litoměřice - V sobotních duelech se celkům z regionu v republikových soutežích vůbec nedařilo. Divizní Štětí prohrálo na domácím hřišti s Českým Brodem, třetiligové Litoměřicko získalo jen bod s Benešovem, když prohrálo po penaltovém rozstřelu. 

Kyrgyzská státní televize točila dokument v Litoměřicích

Litoměřice – Státní kyrgyzská televize přijela do Litoměřic nátečet část připravovaného dokumentu o České republice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies