VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hromadu odpadu ve Vrbičanech skryje zeleň

Vrbičany /FOTOGALERIE/ – Chemikálie i další odpad zůstanou hluboko pod zemí, na povrchu se zazelenají stromy. Skládka ve Vrbičanech prochází rekultivací. Hotovo by mělo být do konce letošního roku.

25.2.2010
SDÍLEJ:

NA SKLÁDCE ve Vrbičanech probíhá v současnosti rekultivace. Těžká technika brázdí skládku denně až do odpoledních hodin a přizpůsobuje její povrch projektu rekultivace. Odpadky se tak skryjí pod zeminu a suť. Vše uzavře folie a povrch pokryje zeleň.Foto: Deník/Karel Pech

Sedmnáctiletá skládka se uzavře
Vrbičanský starosta Josef Henych se na konec rekultivačních prací těší. Skládka společnosti Eurosup leží na obecním pozemku již od roku 1993. Ukládání odpadů, z velké části také nebezpečných, zde bylo ukončeno 31. 10. 2007. Od té doby skládku pouze vyrovnávají a v rámci rekultivace sem navážejí zeminu a suť pro vyrovnání povrchu. „Budu opravdu rád, až rekultivace skončí,“ říká starosta. Dodává, že práce by měly spět k položení folie na povrch skládky. Odpad se uzavře mezi folie a zůstane tak uložen v jakémsi obrovském vaku.

Do konce roku bude vše hotové
Prokuristka společnosti Eurosup Taťána Dytrychová přiblížila, v jaké fázi se nyní rekultivace nachází. „V současnosti probíhá vyrovnávání vrstev, aby se skládka srovnala. Koncem dubna by měla přijít na řadu technická rekultivace. Celkově bychom chtěli být hotovi do konce letošního roku,“ uvedla Dytrychová.

Z pozemku pod skládkou platí společnost obci pronájem, je tedy také v zájmu Eurosupu skončit s rekultivací co nejdříve.

Zhruba před rokem dostala společnost Eurosup od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) milionovou pokutu za porušení provozního řádu skládky. Došlo zde také k několika požárům. Dytrychová včera uvedla, že se společnost proti rozhodnutí odvolala a v současnosti probíhá přezkumné řízení.
Pravidelné kontroly skládky provádí ČIŽP, která také může udělovat pokuty, a Krajský úřad Ústeckého kraje.

Předmětem kontroly ze strany krajského úřadu byla podle krajské tiskové mluvčí Magdaleny Hanáčkové především kontrola odpadů uložených na skládku. V souvislosti se zjištěnou kontaminací podzemních vod zejména chloridy, sledoval úřad i kvalitu podzemních vod, v okolí skládky.

I po skončení rekultivace bude muset být skládka dále kontrolována. Dytrychová upřesnila, že se tak bude dít po dobu minimálně 30 let. Krajský úřad svůj zájem zaměří na vliv na životní prostředí.

„Předmětem našeho zájmu bude nadále hlavně vliv uzavřené skládky na životní prostředí, zejména jakost podzemních vod. Provozovatel je i po ukončení skládkování povinen monitorovat pro krajský úřad vliv skládky na životní prostředí. Zejména jakost povrchových vod. Zprávu pak musí pravidelně předkládat krajskému úřadu,“ uvedla Hanáčková s tím, že poslední zpráva byla předložena v lednu a v současné době je předmětem posouzení.

Eurosup má povinnost krajskému úřadu nahlásit také jakýkoliv nestandardní je na skládce. Život a další osud skládky zajímá také odbor životního prostředí lovosické radnice.

„O činnosti víme, máme doklady o tom, co a jakým způsobem se na skládce ukládalo a ukládá,“ potvrdil Karel Riedl, který má na starost odpadové hospodářství. Odbor je o důležitých skutečnostech informován nejen krajským úřadem, ale také samotnou společností Eurosup.

Vrbičanská skládky se právě nyní rychle mění. Její část je již srovnaná do mohyly a na zbytku hromady odpadků přejíždí těžká technika. Samotný odpad zavážejí zeminou a sutí. V neupravené části je dřevěnými značkami vytyčena výška, do které bude sahat povrch skládky.

Vše musí probíhat přesně podle projektu. Po ukončení technické rekultivace přijde na řadu biologická. Skládku pokryje zeleň. Areál tak více splyne s přírodou. Ovšem zůstane i nadále oplocený.

Autor: Jana Šimková

25.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení