V Litoměřicích, Roudnici nad Labem či Štětí jsou podle zástupců měst tito nezaměstnaní velkým přínosem.

Dávky klesly
Institut veřejné služby byl zaveden novelizací Zákona o pomoci v hmotné nouzi. Veřejnou službu vykonávají lidé, kterým jsou déle než půl roku poskytovány dávky v hmotné nouzi.

Od 1. června může lidem, kteří pobírají příspěvek na živobytí klesnout tato dávka až na existenční minimum – 2020 Kč. Kdo bude ovšem sloužit obci třicet hodin měsíčně, dostane příspěvek ve výši 3769 korun.

Pro nezaměstnané je tak práce motivací k získání peněz navíc. Zároveň má tato služba i kladný dopad na psychiku člověka bez práce, který se cítí využívaný, žádaný. Institut veřejné služby je jednoznačným přínosem pro města a obce.

Pracovníci všude
Místostarosta Štětí Petr Domorázek si práci těchto lidí velmi pochvaluje. Pro město je opravdu přínosem. „Jsme opravdu spokojeni, zvláště teď, když je sníh, pomáhají opravdu velmi,“ říká. Možnosti veřejné služby využívá ve Štětí celkem zhruba 120 lidí, týdně pak v ulicích města pracuje kolem třicítky lidí, pak se opět prostřídají.

Peníze = motivace
Zájem je podle Domorázka stále stejný, někteří nezaměstnaní zájem mají, jiní ne, anebo ne tak velký. Ovšem peníze jsou velkou motivací. Většinu požadavků nezaměstnaných na tuto službu je město schopno uspokojit.

Štětí využívá této posily ve všech možných oblastech. Nejen úklid sněhu či starost o zeleň je pracovní náplň těchto lidí. Město využívá i jejich vzdělání a zapojuje je do činností, ke kterým mají kvalifikaci.

Jak místostarosta prozradil, vyučení malíři mohou pomoci třeba při vymalování obecních bytů před jejich obsazením novými nájemníky, mechanici například s různými opravami a podobně. Deset pracovníků veřejné služby ve Štětí pomáhá městským strážníkům s hlídáním přechodů, kde přecházejí silnici především děti.

Místostarosta jednoznačně vyzdvihuje přínos této služby nad náklady, které městu přináší. Ty spočívají především v zajištění pracovních pomůcek, školení a mzdách třech pracovníků, kteří nad skupinou dohlížejí.

Budou pokračovat
V Litoměřicích se ve veřejné službě angažuje kolem třicítky lidí. „Od čtvrtého dubna loňského roku jsme uzavřeli pětatřicet smluv. V prosinci v rámci veřejné služby pracovalo 27 klientů,“ uvedl litoměřický místostarosta Jiří Landa.

Práce je vidět
Ve městě jsou podle něj výsledky práce těchto lidí vidět, zlepšila se čistota města. Kladem je podle Landy i fakt, že se do veřejné služby zapojili i lidé, kteří o ni zpočátku nejevili zájem. „Funguje to velmi dobře a chceme tuto možnost nabízet i dál,“ doplňuje místostarosta.

I v Litoměřicích se prý žádosti nezaměstnaných o veřejnou službu daří uspokojovat. Pracovníci se zde podle slov místostarosty omezují pouze na úklid, přechody nehlídají, to je záležitost městské policie. I Litoměřice budou v této službě pokračovat i nadále.

V Roudnici činnost pracovníků veřejné služby koordinují městské služby. Denně tak rozdělují práci 1 – 5 lidem. Martin Chudoba, ředitel Roudnických městských služeb tuto možnost vnímá velmi pozitivně. Nejen že podle něj práce těchto lidí prospěje městu, ale zároveň si nezaměstnaní musejí svou dávku zasloužit, což je motivuje.

Nedisciplinovanost
Asi jediným problémem těchto lidí je jejich nedisciplinovanost. Nelze samozřejmě vztáhnout na všechny, ale v průměru je podle Chudoby jejich produktivita práce na 30 procentech běžného pracovníka.