VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Celý svůj život věnoval hlíně a točení hrnčířského kruhu

Čížkovice - Pod rukama hrnčíře Andreje Jurka z Čížkovic se zrodily tisíce hrníčků, džbánů a váz. Za celá léta se roztrousily do světa, ale možná se některé z jeho mistrovských děl nachází právě u vás.

9.9.2009
SDÍLEJ:

Andrej Jurko v akci na 1. ZŠ v Lovosicích.Foto: archiv

„Už jako malý kluk jsem se patlal v hlíně, když jsem skotačil v dílně svého otce. Od něj jsem převzal řemeslo, kterému jsem se věnoval celý život. A dělal jsem ho rád,“ vzpomíná sedmašedesátiletý hrnčířský mistr, dnes již důchodce věnující se své rodině.

Navzdory bývalému režimu pracoval jako umělec na volné noze a své výrobky točil ve sklepě panelového domu. Později si postavil v Čížkovicích rodinný dům, v němž bydlí se svou rodinou dodnes.

„Byl jsem vedený v Ústředí lidové umělecké tvorby, ale pouze jako externí pracovník. Několikrát mě lákali, abych se stal jejich stálým zaměstnancem, dokonce mi nabízeli i domek s dílnou, ale odolával jsem. Trochu jsem se bál, ale měl jsem štěstí. Nemusel jsem se podřizovat žádným normám, jen jsem jim prodával své výrobky,“ vypráví Andrej Jurko svůj další příběh.

Jeho celoživotní snahou bylo navázat na místní tradice, zhotovovat výrobky, jež patří ke zdejšímu kraji. Točení, malování a glazování hrníčků dělal s citem pro krásu i funkčnost svého nádobí. Vystavoval na mnoha velkých akcích a často na nich své umění předváděl veřejnosti.

„V době největšího odbytu jsem zpracoval ročně až čtyři tuny hlíny. Velkou výhodou bylo, že jsem měl velkou pec. Ze starého mandlu jsem si vyrobil drtič na hlínu, protože v tomto množství bylo velmi náročné ji roztloukat,“ popisuje doby velkého zájmu o ručně vyráběnou keramiku.

Své dovednosti se snaží předávat i nyní. „Má–li někdo zájem se práci na hrnčířském kruhu naučit, těší mě to a rád mu vše ukážu. Nedávno jsem učil paní učitelku Radku Vosickou z 1. základní školy v Lovosicích, která vede keramický kroužek pro děti. Moc jí to šlo,“ vypráví Andrej Jurko, trochu zklamaný, že jeho děti, mající vzdělání v příbuzném oboru, se vydaly jinou cestou.

„Musel jsem skončit, protože tato doba nepřeje malé ruční výrobě. Provoz elektrické pece a nákup materiálů jsou drahá záležitost a nedalo se to utáhnout,“ posteskne si ještě Jurko, dnes již jeden z mála žijících hrnčířských mistrů v Čechách.

Jeho největším výrobkem byla ohromná váza, vysoká 105 centimetrů. Do jejího dna vyryl jména a data narození členů své rodiny. „Bohužel jsem ji prodal, ale rád bych se s ní ještě jednou setkal,“ říká s nostalgií v hlase.

Autor: Zdeňka Studená

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení