VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štětí se přidalo k historickým sídlům České republiky

Štětí - Jedním z více než dvou set členů Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se v nejbližší době stane město Štětí společně se svými místními částmi.

29.6.2009 2
SDÍLEJ:

Logo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.Foto: archiv

Zástupci města si od vstupu do Sdružení slibují především větší propagaci města a regionu a větší šanci na získání prostředků určených k rekonstrukci památek.

Vstup schválili

Vstup do Sdružení již schválili štětští zastupitelé. Členství ve spolku bude město stát zhruba čtyřtisícový vstupní poplatek a následně každý rok členský příspěvek ve výši jedné koruny na každého obyvatele.

„Znamená to roční náklady přibližně devět a půl tisíce korun,“ uvedl Radek Kulhánek, vedoucí odboru kultury štětského městského úřadu.

Členem je i Budyně

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace sdružující především historické obce nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu roku 1990. K 1. 6. 2009 má celkem 211 členů.

K nejvýznamnějším členům Sdružení patří Budyně nad Ohří, která byla jednou ze zakládajících obcí. Jednou z obcí Štětska, která se nyní právem ocitne v SHS ČMS, je například Brocno s množstvím dochovaných staveb historické lidové architektury.

Přínos pro město

„Myslím si, že členství v tomto Sdružení může našemu městu a všem našim obcím jedině prospět,“ sdělila Zdeňka Rulíšková, štětská starostka.
Činnost Sdružení se ve všech aspektech soustřeďuje na uchování, ochranu a trvalou využitelnost našeho kulturního dědictví.

Regenerace

Mezi nejvýznamnější činnosti a aktivity Sdružení patří péče o Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, jehož je Sdružení gestorem a podle jehož pravidel probíhá pravidelná a úspěšná regenerace památkově chráněných území našich měst a obcí.

Od roku 1994 je udělována Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ spojená s právem používat titul “ Historické město roku“. Právě v této soutěži pravidelně „boduje“ Budyně nad Ohří.

Úprava norem

Sdružení se také snaží uplatňovat specifické problémy historických sídel při úpravě stávajících a navrhování nových právních norem, které ovlivňují ekonomické a právní postavení obcí i jejich hospodaření.

Autor: Michal Závada

29.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městská nemocnice v Litoměřicích.

Akciová společnost litoměřické nemocnice získala registraci

Zápisy - ilustrační foto.

Míst pro prvňáky je v Roudnici dostatek

Žloutenka se dále nerozšiřuje, nemocní se vrátili z nemocnice

Litoměřice – V uplynulém měsíci byl v Litoměřicích zaznamenaný zvýšený výskyt žloutenky typu A, nemoci špinavých rukou. Konkrétně se jednalo o 21 nakažených lidí.

Litoměřice vydaly první výroční zprávu v interaktivní podobě

Litoměřice - Město vydalo první výroční zprávu, jejíž předností je grafické zpracování v interaktivní podobě.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTO: Kostel v Konojedech hrozil zřícením. Po 40 letech se v něm konala mše

Litoměřicko – Po dlouhých čtyřiceti letech se konojedským kostelem Nanebevzetí Panny Marie v úterý podvečer opět nesla orientální vůně kadidla. Ačkoli byl všední den, na poutní mši přišly desítky lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení