Zástupci města si od vstupu do Sdružení slibují především větší propagaci města a regionu a větší šanci na získání prostředků určených k rekonstrukci památek.

Vstup schválili

Vstup do Sdružení již schválili štětští zastupitelé. Členství ve spolku bude město stát zhruba čtyřtisícový vstupní poplatek a následně každý rok členský příspěvek ve výši jedné koruny na každého obyvatele.

„Znamená to roční náklady přibližně devět a půl tisíce korun,“ uvedl Radek Kulhánek, vedoucí odboru kultury štětského městského úřadu.

Členem je i Budyně

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace sdružující především historické obce nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu roku 1990. K 1. 6. 2009 má celkem 211 členů.

K nejvýznamnějším členům Sdružení patří Budyně nad Ohří, která byla jednou ze zakládajících obcí. Jednou z obcí Štětska, která se nyní právem ocitne v SHS ČMS, je například Brocno s množstvím dochovaných staveb historické lidové architektury.

Přínos pro město

„Myslím si, že členství v tomto Sdružení může našemu městu a všem našim obcím jedině prospět,“ sdělila Zdeňka Rulíšková, štětská starostka.
Činnost Sdružení se ve všech aspektech soustřeďuje na uchování, ochranu a trvalou využitelnost našeho kulturního dědictví.

Regenerace

Mezi nejvýznamnější činnosti a aktivity Sdružení patří péče o Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, jehož je Sdružení gestorem a podle jehož pravidel probíhá pravidelná a úspěšná regenerace památkově chráněných území našich měst a obcí.

Od roku 1994 je udělována Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ spojená s právem používat titul “ Historické město roku“. Právě v této soutěži pravidelně „boduje“ Budyně nad Ohří.

Úprava norem

Sdružení se také snaží uplatňovat specifické problémy historických sídel při úpravě stávajících a navrhování nových právních norem, které ovlivňují ekonomické a právní postavení obcí i jejich hospodaření.