VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Účastníci semináře poznali možnosti právní ochrany pedagogů před agresory

Litoměřice - V úterý 7. dubna uspořádala Poradna pro náhradní rodinnou péči v Litoměřicích seminář na aktuální téma „Možnosti právní ochrany pedagogů před agresory“.

21.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: DENÍK/David Taneček

Seminář proběhl v Centru sociálních služeb Klobouk v Terezíně a byl určen zástupcům odborné veřejnosti, především pedagogickým pracovníkům základních a středních škol, odborných učilišť a výchovným poradcům. Seminář vedla speciální pedagožka Mgr. Květa Sluková. Lektorka pracuje na Institutu vzdělávání Vězeňské služby ČR a přednáší na Technické univerzitě v Liberci na katedře sociálních studií a speciální pedagogiky.

Účastníci semináře se dozvěděli, jaké jsou rozdíly mezi agresí a agresivitou, agresivním chování a jednáním, jaké mohou být verbální i neverbální projevy agresivního chování, co vše se dá považovat za agresivitu a jaké jsou rozdíly mezi agresivitou a asertivitou. Lektorka hovořila také o způsobech vytipovávání oběti, i o právních předpisech, které se této problematiky týkají. Celým seminářem nás provázel výrok, že triádou agrese je moc, manipulace a nadvláda.

V současné době se o agresi vůči pedagogům hovoří a diskutuje velmi často. Na osobnost agresora mají vliv biogenetické predispozice, výchova a prostředí. Společnost nemá možnost výrazně ovlivnit dané predispozice a výchovu v rodině, zůstává tedy možnost působení prostředí, které člověka také formuje.

Základním doporučením je nevolit při komunikaci s agresorem konfrontační způsob komunikace, který vede k dalším projevům agrese, jako jsou ironie či šikana. Agresoři si uzurpují právo výjimečnosti, proto je nutné tento „pocit vlastní výjimečnosti“ v agresorovi nepodporovat. I skryté projevy agresivního chování a jednání jsou zřejmé a zjevné a dají se rozpoznat. Důležité je také vědět, že pocity nejistoty a úzkosti jdou „ruku v ruce“ s agresí. Semináře se zúčastnilo 19 účastníků.

Michaela Andrlíková

21.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skupinka aktivistů proti týrání zvířat v cirkusech Svoboda zvířat protestovala pred představením cirkusu v Litoměřicích.
8

FOTO: U cirkusu protestovali ochránci

Amatérský badatel Jiří Kuchař objevil v depozitáři Národního památkového ústavu v Doksanech sedm obrazů ze sbírky Adolfa Hitlera.
22

FOTO: Hitlerovy obrazy v Doksanech nechtějí památkáři ukázat

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

FOTO: Roudničtí volejbalisté mají nové zázemí

Roudnice nad Labem - Roudničtí volejbalisté se konečně dočkali nové klubovny. Slavnostně ji pokřtili klubovým turnajem.

Atraktivní podívaná v Litoměřicích! Za Stadion budou hrát mladí reprezentanti

Litoměřice, Praha - Zajímavou novinku chystají pro nový ročník WSM Ligy hokejisté HC Stadion Litoměřice. Ti budou v bojích o mistrovské body využívat díky spolupráci s ČSLH také nadějné juniory ze širšího kádru reprezentace. 

KRÁTCE: Co se děje na Litoměřicku? Přečtěte si stručný přehled

Litoměřicko, Podřipsko - Přečtěte si zprávy z Trnovan, Litoměřic, Hlinné, Lukova, Terezína či Štětí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies