VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Účastníci semináře poznali možnosti právní ochrany pedagogů před agresory

Litoměřice - V úterý 7. dubna uspořádala Poradna pro náhradní rodinnou péči v Litoměřicích seminář na aktuální téma „Možnosti právní ochrany pedagogů před agresory“.

21.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: DENÍK/David Taneček

Seminář proběhl v Centru sociálních služeb Klobouk v Terezíně a byl určen zástupcům odborné veřejnosti, především pedagogickým pracovníkům základních a středních škol, odborných učilišť a výchovným poradcům. Seminář vedla speciální pedagožka Mgr. Květa Sluková. Lektorka pracuje na Institutu vzdělávání Vězeňské služby ČR a přednáší na Technické univerzitě v Liberci na katedře sociálních studií a speciální pedagogiky.

Účastníci semináře se dozvěděli, jaké jsou rozdíly mezi agresí a agresivitou, agresivním chování a jednáním, jaké mohou být verbální i neverbální projevy agresivního chování, co vše se dá považovat za agresivitu a jaké jsou rozdíly mezi agresivitou a asertivitou. Lektorka hovořila také o způsobech vytipovávání oběti, i o právních předpisech, které se této problematiky týkají. Celým seminářem nás provázel výrok, že triádou agrese je moc, manipulace a nadvláda.

V současné době se o agresi vůči pedagogům hovoří a diskutuje velmi často. Na osobnost agresora mají vliv biogenetické predispozice, výchova a prostředí. Společnost nemá možnost výrazně ovlivnit dané predispozice a výchovu v rodině, zůstává tedy možnost působení prostředí, které člověka také formuje.

Základním doporučením je nevolit při komunikaci s agresorem konfrontační způsob komunikace, který vede k dalším projevům agrese, jako jsou ironie či šikana. Agresoři si uzurpují právo výjimečnosti, proto je nutné tento „pocit vlastní výjimečnosti“ v agresorovi nepodporovat. I skryté projevy agresivního chování a jednání jsou zřejmé a zjevné a dají se rozpoznat. Důležité je také vědět, že pocity nejistoty a úzkosti jdou „ruku v ruce“ s agresí. Semináře se zúčastnilo 19 účastníků.

Michaela Andrlíková

21.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Psychiatrická léčebna v Horních Beřkovicích.

Do programu psychiatrické rehabilitace se zapojilo 80 pacientů

Drážní hasiči pomáhali přemístit vagon z Bohušovic nad Ohří do Terezína.
24

FOTO: Vlak Lustig už nebude křižovat republiku. Zůstane v Terezíně

V maringotce bouchla tlaková lahev. Kvůli teplu z komínka

Radovesice – Tři hasičské jednotky vyjely k požáru do Radovesic. Hořela tam maringotka, kterou požár zasáhl celou.

Pod Palubou zahrají veteráni českého punku Znouzectnost i progresivní Nevereš

Lovosice - O bohatou hudební nadílku se tento víkend postarali pořadatelé v music klub Pod Palubou v Lovosicích.

Chlapec z Litoměřicka měl hrát Modrou velrybu

Litoměřicko - Takzvaná Modrá velryba, hra, která má své účastníky postupně dohnat až k sebevraždě, se pravděpodobně objevila také na Litoměřicku. Deníku to řekl zdroj, který si nepřál být jmenován, redakce má ale jeho jméno k dispozici.

Dlouho očekávaná oprava vozovky z Lovosic do Ústí bude zahájena příští týden

Lovosice – Více než čtvrt roku trvající dopravní omezení, vybudování označených míst pro přecházení chodců, částečné nebo úplné uzavírky, ale i nový a upravený povrch frekventované vozovky. To čeká řidiče projíždějící na úseku Lovosice – Malé Žernoseky v nejbližší době.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies