VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoční svátky absolvuji v nové roli poprvé, říká biskup

Litoměřice - Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant se těší na nadcházející dny, dny nejdelších a také nejdůležitějších křesťanských svátků v roce. To, jak je první muž diecéze vnímá, co od nich očekává a co všechno ho během Velikonoc čeká, uvádí v rozhovoru, který poskytl exkluzivně litoměřickému Deníku.

4.4.2009
SDÍLEJ:

Mons. Jan Baxant.Foto: Karel Pech

V listopadu loňského roku jste byl v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích vysvěcen na biskupa. Svatý týden, který je před námi, budete prožívat ve své nové roli poprvé. Jak se na něj připravujete?
„Předně musím říct, že se na něj velmi těším. I když – pravda – bude i náročný, protože přinese pro mě jako biskupa několik bohoslužeb za sebou. Bohoslužby budou obšírnější a časově náročnější, což vyžaduje velkou vnitřní aktivitu a disciplínu. A to samozřejmě nejen moji, ale každého křesťana, který je bude absolvovat. Nejvíce se těším na Úterý Svatého týdne, kdy se setkám v katedrále s kněžími při obnovení kněžských závazků. Při mši Missa Chrismatis probíhá svěcení olejů pro nemocné, katechumeny, biřmovance. Doposud jsem byl vždy jen na té druhé straně, nyní tuto bohoslužbu budu celebrovat jako biskup.“

Jakou na bohoslužbách během Svatého týdne očekáváte účast?
„Na velikonočních mších očekávám účast jen věřících. Určitě tak bude menší, než při Půlnoční mši o Vánocích. I kdo nežije křesťansky a je křesťanem, chodí hlavně na bohoslužbu o Štědrém večeru. Tu navštěvují i lidé, kteří nejsou věřící. Takže účast bývá vždycky na Půlnoční mši největší.“

Jak, podle vás, berou velikonoční svátky, lidé u nás v dnešní době?
„Postupem doby je většina začala vnímat jako Svátky jara. Ono to vlastně není od věci, protože také v Palestině je, stejně jako u nás v tento čas jaro – jde o shodu krásných okolností. Ale jinde ve světě mají třeba jiné roční období a také Velikonoce oslavují. Lidé v českých zemích je tak vnímají jako princip obnovení života, přicházení mláďat na svět, rozkvétání stromů. Ale stejně jako příroda se může před Bohem obnovit lidský život. V tom smyslu, že člověk povstane od starého života, odpoutá se od zažitých zvyků, které ho spoutávají. Ale věřit ve vzkříšení Ježíše Krista nelze nařídit. Není všem dáno žít podle jeho rad. Pro křesťany jsou Velikonoce zásadním svátkem, ale neodsuzuji, pokud je někdo chápe jen jako Svátky jara.“

Jak tedy křesťanský Svatý týden vypadá v jednotlivých dnech?
O úterý jsem již hovořil. Pak je důležitý Zelený čtvrtek, příprava na Poslední večeři Páně, kdy probíhá mše s mytím nohou 12 mužům symbolizujících 12 apoštolů. Na Velký pátek se nekoná mše, ale bohoslužba je složena jen ze čtení z Písma, modliteb a zpěvů. Na Bílou sobotu proběhne Velikonoční vigilie v pozdních večerních hodinách a potrvá až asi do půlnoci. Bohoslužby na Boží hod velikonoční v katedrále začnou v 10 hodin.

Autor: Ivo Chrástecký

4.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení