Projekty prevence proti kriminalitě podporuje město už řadu let. Zda letos dotaci získá, se ukáže v březnu.

Tým odborníků složený z manažera prevence kriminality, zástupců policie, škol a neziskových a příspěvkových organizací doporučil zařadit do programu vybudování umělé horolezecké stěny, kterou by využívali jak školáci, tak veřejnost. O její realizaci se uvažuje na ZŠ Ladova, jejíž tělocvična splňuje potřebné parametry.

Za pomoci dotace by město chtělo rozšířit stávající městský kamerový systém – zatím se uvažuje o jedné kameře, která by monitorovala parkoviště mezi ulicemi Na Valech a Vaitova, a modernizaci jednoho z ovládacích pultů.

Dalším je projekt poradenství pro osoby v zadluženosti. „Už běží a je zaměřen na osoby, které nezvládly své dluhy a nedokáží si samy poradit,“ říká Tibor Horváth, manažer prevence kriminality městského úřadu.

Dům křesťanské pomoci Bethel plánuje rozšířit nabídku nízkoprahového klubu, který funguje již druhým rokem, o tvůrčí a keramickou dílnu. Cílovou skupinou jsou děti a mládež ve věku 12 až 21 let z problémových nebo sociálně znevýhodněných rodin.

Klub ochotníků a přátel loutkového divadla chce prostřednictvím pohádek varovat děti před negativními jevy – drogami, rasismem, šikanou, týráním dětí, krádežemi a podobně. Tří až osmiletým dětem z romských rodin, dětských domovů a ústavů sociální péče chce při loutkových představeních Sváťova dividla ukázat, jak se mají v takových situacích chovat a co mají dělat.

Policistky preventivně informační skupiny letos plánují pravidelné besedy, soutěže a setkání se školáky. Za peníze budou nakoupeny i upomínkové předměty, drobné ceny a propagační materiál.

Manažer prevence kriminality Tibor Horváth doufá, že se nebude opakovat situace z loňského roku, kdy město poprvé po dvanácti letech neuspělo ani s jedním projektem prevence kriminality a nezískalo ani korunu dotací.

„Vysvětluji si to tím, že ministerstvo při přidělování dotací upřednostnilo ta města, která teprve s prevencí kriminality začínají,“ řekl.

Plánované projekty proto město financovalo pouze z vlastních zdrojů – v rozpočtu na ně bylo vyčleněno téměř jeden milion korun. Z nich proto například loni vypadla umělá horolezecká stěna, která se tak do letošního programu vrací.

Přehled projektů na rok 2009

název projektu – podíl města (Kč,%) – požadovaná dotace:
-  umělá horolezecká stěna – 80 000 Kč (20 %) – 320 000 Kč
- městský kamerový dohlížecí systém – 650 000 Kč (50 %) – 650 000 Kč
- poradenství pro osoby v zadluženosti/Diecézní charita Litoměřice –
20 698 Kč (46 %) – 45 000 Kč
- Klub OÁZA/Občanské sdružení Dům křesťanské pomoci Litoměřice –
70 000 Kč (29 %) – 173 000 Kč
- Pohádkou chránit děti/Klub ochotníků a přátel loutkového divadla Litoměřice (vlastní zdroje 20 000 Kč) – 20 000 Kč (50 %) – 40 000 Kč
- informace dětem/Preventivně–informační skupina při Policii ČR v Litoměřicích – 50 000 Kč (50 %) – 50 000 Kč
podíl města celkem: 890 698 Kč
požadovaná dotace celkem: 1 278 000 Kč