Záštitu nad akcí převzal brandenburský ministerský předseda Matthias Platzeck. Hlavní myšlenkou nadace je vytvořit středisko pro pořádání seminářů, zasedání a workshopů, a to jak pro zájemce z České republiky, tak i ze sousedních zemí, v místě, kde se odehrávaly tragické události v době židovského ghetta.

Centrum je součástí revitalizace města
Vznik Centra Leo Baecka v Terezíně je součástí strategie města na období 2008-2010. „Projekt je již zpracovaný. K jeho realizaci však nemohlo dojít bez založení nadačního fondu,“ vysvětlila starostka Terezína Růžena Čechová.

Město přitom účast v tomto fondu finančně nezatíží. Jednorázově do něj vloží částku 20 tisíc korun a poskytne budovu bývalého posádkového domu k užívání.

„Většina finančních nákladů na jeho rekonstrukci a následnou činnost Nadačního fondu Leo Baecka by měla být vykrývána z finančních zdrojů židovských obcí a dotacemi z Německa. Mimo jiné může dojít i ke spojení Nadace Terezín s nově vznikajícím Nadačním fondem Leo Baecka Terezín,“ vysvětlil na posledním zasedání zastupitelstva předseda správní rady Nadace Terezín a terezínský radní Alexander Černý.

Kdy se s rekonstrukcí objektu začne a jak vysoké nakonec budou celkové náklady, nikdo z oslovených lidí neupřesnil. „Zatím existuje jen základní návrh,“ řekl Karel Tolde z Nadace Terezín. Finančně by měl akci podpořit i Spolek přátel a podporovatelů Terezína zastoupený členem Zemského sněmu Braniborska Joelem Rumlem.

„Je dobře, že Češi a Němci se cítí být zodpovědní za osud Terezína a společně zde chtějí zanechávat humanitní stopy. Věřím, že Nadace Leo Baecka si najde pevné místo v tomto těžce zkoušeném městě, poznamenaném nejen minulostí, ale i současností,“ řekl Alexandr Vondra, který byl slavnostnímu aktu přítomný stejně jako několik poslanců německého Bundestagu.

Leo Baeck se narodil roku 1873 v Polsku a je považován za jednu z nejvýznamnějších osobností evropských Židů 20. století. Coby vrchní berlínský rabín byl roku 1943 deportován do Terezína, po jehož osvobození emigroval do Londýna.

Podle města Terezín, Nadace Terezín a Spolku podporovatelů města Terezín v Braniborsku a Berlíně je hlavním cílem Centra Leo Baecka přeshraniční spolupráce v boji proti násilí, xenofobii, rasismu a pravicovému extrémizmu, jakož i vzdělávání patřičných odborných sil v otázkách demokracie a lidských práv. Kromě toho se bude zabývat výzkumem o antisemitizmu.

„Vzpomínání na naši společnou historii je jedním z nejdůležitějších úkolů pro současnost. Terezín byl pod Hitlerovou diktaturou místem utrpení a hrůzy pro 80 tisíc židovských občanů z Čech a Moravy, pro 60 tisíc Židů z Německa a ze všech obsazených zemí Evropy. 87 tisíc lidí bylo odtud transporty posláno do táborů smrti a 35 tisíc jich zemřelo zde,“ zaznělo v řeči bývalého ministra a 1. předsedy Spolku přátel a podporovatelů Terezína Wolfganga Birthlereho.