VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žně: na Litoměřicku nejlepší v historii

Litoměřicko - Nejlepší v historii. Tak hodnotí letošní sklizeň obilovin na Litoměřicku někteří místní zemědělci. Hektarové výnosy letos farmáři zaznamenali až o třetinu vyšší ve srovnání s loňským rokem.

23.8.2008
SDÍLEJ:

KONEC SKLIZNĚ. Zemědělci na Litoměřicku dokončují sklizeň obilovin. Úr.odu označují někteří z nich za nejlepší v historii. Na snímku je pracovník klapského zemědělského družstva Miloš Holub.Foto: Karel Pech

Velké množství obilí na trhu mělo za následek propad cen. Zlevnění pekárenských výrobků se však neočekává.

Nejlepší v historii podniku
Právě v těchto dnech dokončuje většina zemědělských podniků na Litoměřicku letošní sklizeň obilovin. „Se sklizní jsme skončili v úterý. Výsledky jsou opravdu vynikající. Máme nejlepší výnosy v historii podniku,“ komentoval letošní sklizeň Petr Müller, hlavní agronom straškovského Asturu, největšího zemědělského podniku na Litoměřicku. Právě ve Straškově již v pátek proběhly letošní dožínky.

Finančně bylo v loňském roce lépe
Vynikající výsledky však nezaznamenali jen zemědělci na Roudnicku. „ Sklizeň dopadla velmi dobře. Obilí je dostatek. Horší už je to s cenou na trhu, která výrazně klesla. Zatím to vypadá tak, že z finančního hlediska bude lepší loňský rok, kdy byla úroda podstatně nižší, ale ceny vyšší. Také z toho důvodu zatím neprodáváme. Sklizené obilí jsme uskladnili a budeme čekat na další vývoj,“ říká Otakar Šašek, ředitel klapského zemědělského družstva, kde v pátek dosekávali poslední hektary jarního ječmene.

Ve srovnání s loňským rokem mají farmáři i tak důvod k oslavám, alespoň z čistě zemědělského hlediska. Loňské výnosy se totiž pohybovaly přibližně okolo čtyř až pěti tun z hektaru. Na vině tehdy byla dlouhotrvající sucha, která vystřídalo krupobití. Letošní výnosy hlásí i sedm tun z hektaru.

Právě v loňském roce si zemědělci, kteří se zaměřují na produkci obilovin, mohli mnout ruce. Ceny totiž ve srovnání s rokem 2006 stouply až o třetinu, někdy o polovinu.

Po loňských žních totiž dostávali zemědělci v průměru až přes šest tisíc korun za tunu obilí. Důvodem byl především nedostatek této suroviny na trhu.
V letošním roce okres výrazně nezasáhly žádné negativní klimatické podmínky. Výnosy nesnížily ani jarní mrazíky, ani letní krupobití, případně sucho. Jediné, s čím se letos farmáři museli ve větší míře potýkat, byla ochrana rostlin. Vlivem velice mírné zimy totiž půda nedostatečně promrzla a v tomto důsledku v ornici přežila řada škůdců a chorob.

„Cena preparátů na ochranu rostlin v letošním roce výrazně stoupla, což se samozřejmě negativně promítlo do celkové ekonomiky pěstování obilí,“ vysvětluje Otakar Šašek. Slušný rok mají za sebou také pěstitelé chmele, kteří nyní začínají se sklizní, nebo ovocnáři, dobré výnosy se očekávají například u jablek.

Autor: Michal Závada

23.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči vyrazili k požáru maringotky v Radovesicích
4

V maringotce bouhla tlaková lahev. Kvůli teplu z komínka

Kapela Znouzectnost přijede do Lovosic.

Pod Palubou zahrají veteráni českého punku Znouzectnost i progresivní Nevereš

Dlouho očekávaná oprava vozovky z Lovosic do Ústí bude zahájena příští týden

Lovosice – Více než čtvrt roku trvající dopravní omezení, vybudování označených míst pro přecházení chodců, částečné nebo úplné uzavírky, ale i nový a upravený povrch frekventované vozovky. To čeká řidiče projíždějící na úseku Lovosice – Malé Žernoseky v nejbližší době.

Čarodějnice: Lampionový průvod nebo volba Miss

Litoměřicko – Pálení čarodějnic, Filipojakubská noc či Valpuržina noc. I tak se říká noci z 30. dubna na 1. května, kdy se slaví zvláštní jarní svátek, rozšířený po celé Evropě. Lidé se budou bavit na řadě míst Litoměřicka.

Turisté vyrazí na jarní putování kolem Lovoše

Lovosice - U příležitosti stoletého výročí naší vlasti, které připadá na příští rok, připravil Klub českých turistů ojedinělý projekt, seriál pochodů s názvem 100 let republiky, 130 let v pohybu.

Zatímco si žena zkoušela boty, zlodějka ji obrala o kabelku

Litoměřicko – Až tříleté vězení hrozí devatenáctileté ženě z Teplicka, která jiné ženě odcizila v litoměřickém nákupním centru kabelku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies