VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žně: na Litoměřicku nejlepší v historii

Litoměřicko - Nejlepší v historii. Tak hodnotí letošní sklizeň obilovin na Litoměřicku někteří místní zemědělci. Hektarové výnosy letos farmáři zaznamenali až o třetinu vyšší ve srovnání s loňským rokem.

23.8.2008
SDÍLEJ:

KONEC SKLIZNĚ. Zemědělci na Litoměřicku dokončují sklizeň obilovin. Úr.odu označují někteří z nich za nejlepší v historii. Na snímku je pracovník klapského zemědělského družstva Miloš Holub.Foto: Karel Pech

Velké množství obilí na trhu mělo za následek propad cen. Zlevnění pekárenských výrobků se však neočekává.

Nejlepší v historii podniku
Právě v těchto dnech dokončuje většina zemědělských podniků na Litoměřicku letošní sklizeň obilovin. „Se sklizní jsme skončili v úterý. Výsledky jsou opravdu vynikající. Máme nejlepší výnosy v historii podniku,“ komentoval letošní sklizeň Petr Müller, hlavní agronom straškovského Asturu, největšího zemědělského podniku na Litoměřicku. Právě ve Straškově již v pátek proběhly letošní dožínky.

Finančně bylo v loňském roce lépe
Vynikající výsledky však nezaznamenali jen zemědělci na Roudnicku. „ Sklizeň dopadla velmi dobře. Obilí je dostatek. Horší už je to s cenou na trhu, která výrazně klesla. Zatím to vypadá tak, že z finančního hlediska bude lepší loňský rok, kdy byla úroda podstatně nižší, ale ceny vyšší. Také z toho důvodu zatím neprodáváme. Sklizené obilí jsme uskladnili a budeme čekat na další vývoj,“ říká Otakar Šašek, ředitel klapského zemědělského družstva, kde v pátek dosekávali poslední hektary jarního ječmene.

Ve srovnání s loňským rokem mají farmáři i tak důvod k oslavám, alespoň z čistě zemědělského hlediska. Loňské výnosy se totiž pohybovaly přibližně okolo čtyř až pěti tun z hektaru. Na vině tehdy byla dlouhotrvající sucha, která vystřídalo krupobití. Letošní výnosy hlásí i sedm tun z hektaru.

Právě v loňském roce si zemědělci, kteří se zaměřují na produkci obilovin, mohli mnout ruce. Ceny totiž ve srovnání s rokem 2006 stouply až o třetinu, někdy o polovinu.

Po loňských žních totiž dostávali zemědělci v průměru až přes šest tisíc korun za tunu obilí. Důvodem byl především nedostatek této suroviny na trhu.
V letošním roce okres výrazně nezasáhly žádné negativní klimatické podmínky. Výnosy nesnížily ani jarní mrazíky, ani letní krupobití, případně sucho. Jediné, s čím se letos farmáři museli ve větší míře potýkat, byla ochrana rostlin. Vlivem velice mírné zimy totiž půda nedostatečně promrzla a v tomto důsledku v ornici přežila řada škůdců a chorob.

„Cena preparátů na ochranu rostlin v letošním roce výrazně stoupla, což se samozřejmě negativně promítlo do celkové ekonomiky pěstování obilí,“ vysvětluje Otakar Šašek. Slušný rok mají za sebou také pěstitelé chmele, kteří nyní začínají se sklizní, nebo ovocnáři, dobré výnosy se očekávají například u jablek.

Autor: Michal Závada

23.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Správce hřbitova Pavel Lolo u pietního místa, kde je pohřebiště několika desítek zajatců z koncentračního tábora Richard.

Dobrá zpráva: Bezdomovci se od litoměřického hřbitova odstěhují

Slepé rameno řeky Labe v Litoměřicích je vlivem nízké hladiny poloprázdné. Na březích zahnívají zbytky odpadu. Rameno silně zapáchá a odrazuje návštěvníky ostrova.
2 9

FOTO: Rameno Labe kolem Střeleckého ostrova páchne a je plné odpadků

FOTO: Ploskovický zámek se přenesl do baroka

Ploskovice - Ploskovický zámek ovládla barokní atmosféra. Večer patřil hudbě i zábavě. 

"Stezka ukázala správný směr," ví Kalivoda

Roudnice n. L. – Martin Kolomý, závodník roudnické stáje Tatra Buggyra, dokončil letošní ročník rally Hedvábná stezka na jedenáctém místě. Vítěz tří etap a jediný pilot, který dokázal držet krok s kamazy, vybojoval na asijské pouti speciální cenu za bojovnost.

Celníci v kraji zabavili desítky nelegálních herních automatů

Ústecký kraj - Do baru na ústecké Masarykově třídě náhle vstoupilo několik celníků. Než se obsluha vzpamatovala z překvapení, celníci zabavili nelegální výherní hrací přístroj. Bylo úterý 18. července.

Banální oprava zdi odhalila řadu problémů

Úštěk – Zhruba 400 metrů levobřežní zdi Úštěckého potoka v Údolní ulici se snad už příští rok dočká opravy. Už 15 let neslouží plnohodnotně svému účelu, udržet koryto v průtočném stavu a zabránit pádu osob nebo dopravních prostředků do potoka. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení