VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Píšťanské jezero: alternativa koupalištím nebo svinčík?

Píšťany - Největší jezero na Litoměřicku je méně oblíbenou letní destinací než bylo dříve. I přesto, že po chladných dnech a nedávném posypu jezera modrou skalicí je voda čistá, lidí na pláži během tropického víkendu nebylo mnoho.

29.7.2008 4
SDÍLEJ:

Píšťanská pískovna.Foto: Radim Tuček

„Na pískovnu moc nejezdíme. Bývá tam často špinavá voda i pláž. Je to škoda, kdysi to tam bylo moc pěkné,“ řekl Martin Vaněk z Litoměřic. Vybavení jako brouzdaliště, klouzačka a sprchy, které tu před několika lety byly, nechybí jen jemu.

Se situací je nespokojený starosta Píšťan Milan Šedina. „Sám tam nerad chodím. My bychom moc rádi udělali z jezera oblíbenou letní destinaci a zkultivovali jeho okolí, jenže břehy nám nepatří. Jejich nákup by nás stál patnáct ročních rozpočtů,“ řekl Šedina.

Pozemky kolem Píšťanského jezera získal v restitucích podnikatel Jan Putna, který je spravuje společně s příbuzným Ivanem Putnou. Podle svých slov už více než deset let uvažuje o jejich prodeji. K celé záležitosti se nechtěl příliš vyjadřovat, řekl jen, že prodej se v blízké době uskuteční „na padesát procent“.

PŘIPOJTE SE K DISKUZI POD ČLÁNKEM!

Hodnota pozemků kolem Píš'tan je podle Šediny asi dvanáct milionů korun. Přibližně tolik za ně Putnovi nabízela před několika lety holandská firma.

Začarovaný kruh
Pokud majitel pláže nemá dostatek prostředků, je její úprava začarovaným kruhem. Je možné získat peníze na její úpravu vybíráním vstupného. Ale k tomu, aby je majitel mohl vybírat, musí jeho pláž splňovat určité normy. Právě na splnění norem jsou ale potřebné peníze.

Problém vidí jinak Vladimír Římal, který má se dvěma společníky na tento rok pronajatou část pláže u poloostrova. „Že to tady není dokonale upravené, že tu běhají psi a že nevybíráme vstupné, to je náš záměr. My jsme chtěli vytvořit alternativu běžným koupalištím, kde zaplatíte peníze a přitom si tam nemůžete vzít ani psa. Nemyslím, že je potřeba ten režim nějak měnit,“ upozornil Římal.

Část pláže, kterou Římal spravuje, nechal před sezonou vyplet a vysekat, umístil na ni koše a každé ráno ji uklízí. Na pláži se navíc často konají soutěže a divadelní představení, o tomto víkendu se tu děti mohly podívat na loutkové představení.

Kanalizace
Dlouhodobým problémem píšťanské pláže je kanalizace. Již v červnu roku 2006 zastupitelstvo Píšťan upozorňovalo na to, že termíny, do kterých mělo být odkanalizování pláže zajištěno, nejsou plněny.

Nyní jsou podle starosty Šediny na kanalizaci napojeny pouze záchodky. Odpad ze stánků a z restaurace je vypouštěn do Labe nebo do země. Jeden ze stánků má být podle starostových slov do konce září zrušen, protože nemá stavební povolení. Majitel pozemků Jan Putna nebyl ochoten s Deníkem komunikovat.

Velké návštěvnosti by v těchto dnech mohly nahrávat vysoké teploty a čistota vody. Práškování modrou skalicí, které má zabránit přemnožení sinic, proběhlo před třemi týdny o víkendu. Na financování posypu se podílela města a obce ležící v okolí jezera – Velké Žernoseky, Žalhostice, Píšťany a Litoměřice.

AUTOR: Petra Šťastná

Líbí se vám prostředí u jezera v Píšťanech?

ANO

0 %

NE

40 %

MOHLO BY TO BÝT LEPŠÍ

0 %

PROSTŘEDÍ JE V POŘÁDKU

60 %

Hlasovalo: 10

Anketa byla ukončena

29.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vila Pfaffenhof
31

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Rekonstrukce autobusového nádraží pokračuje v termínu.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

FOTO: V Račicích je 196 sad medailí

Račice – MS v Račicích může začít! Přípravy na světový šampionát rychlostních kanoistů gradují, organizátoři dolaďují jen detaily.

Hříšníci s podmínkou se na severu většinou neodvolávají

Severní Čechy - Počet odvolání proti verdiktům okresních soudů v Ústeckém kraji je nejmenší z celé České republiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení