VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Básník. Nemocný muž, nebo oběť?

Litoměřice - Oběť. Tak vidí básníka Radka Nebovidského z Litoměřic lidé, kteří by mu chtěli pomoci. Muž, jenž trpí více než dvě desítky let duševní poruchou, žije ve společném bytě s matkou, která byt dlouhodobě zaplňuje odpadem až po strop. Litoměřický odbor sociálních věcí a zdravotnictví proto podal k soudu dva návrhy na zbavení svéprávnosti – pro syna i matku.

3.7.2008
SDÍLEJ:

BYL APATICKÝ, K SOUDU NECHTĚL. Radek Nebovidský (vlevo) nechtěl být u soudu slyšen jako účastník soudního řízení. A to ani po výzvě soudkyně Kateřiny Bečanové, která stojí vedle jeho opatrovníka pro toto soudní jednání, právníka Petra Galii. Foto: Karel Pech

Okresní soud v Litoměřicích včera opět projednával první z obou návrhů. Konečné rozhodnutí, zda Nebovidského zbaví svéprávnosti zcela, nebo jen částečně, ale padne až v pátek 4. července. „Smetiště místo domova ho stresuje, tak hledá klid. Alkohol jeho psychický stav ještě zhoršuje. Potřebuje dlouhodobý trvalý dohled a stálou motivaci, aby se rozvíjel, ne stagnoval v ústavu. Je potřeba oddělit ho od matky,“ shodli se včera svědci u soudu.

Chce mít klid
„Známe se už čtrnáct let. Oba máme vztah k turistice. Já tvořil básnicky i hudebně, on se nechal ode mne inspirovat,“ říká Pavel Hlušička z Keblic, který Nebovidskému pomáhá už léta. „Radek napsal devět básní, které vyšly na CD jako „Písně hřbitovního ticha“. Je autorem hudby písně Roztančené moře. Jeho básně vyšly i knižně,“ představuje Nebovidského, zastoupeného ve dvou sbírkách básní pacientů s částečnou psychickou poruchou, Hlušička.
Podle jeho slov nemůže Nebovidský donutit svou matku, aby uklízela. „Radil jsem mu, aby měl svůj pokoj, který by zamykal a kde by měl klid. Potřebuje stálou motivaci. Rychle ji ztrácí a pak upadá do svého světa. Nyní se bez pomoci neobejde. Až za sebou bude mít terapii, lze předpokládat, že se jeho stav zlepší,“ řekl Hlušička.

Pomoc Nebovidskému nabídl za roudnické občanské sdružení Kolumbus, které sdružuje uživatele psychiatrické péče, jeho předseda Michal Balabán.
Nabízí Nebovidskému opatrovnictví a místo v terapeutické komunitě v Mýtě u Rokycan, kde by se naučil pod dlouhodobým dohledem například vykoupat se, vyprat si prádlo či uklidit. Na opakovanou otázku Deníku, zda by si přál zůstat i nadále s matkou, nebo jestli zváží odchod do terapeutické komunity, Nebovidský pouze řekl: „Zemřu dřív, než se to uzavře.“

Z bytu je skladiště
Na případ jako první upozornili Reportéři ČT. Byt v panelovém domě v Liškově ulici, kde matka se synem bydlí, je skladištěm. Sousedé si opakovaně stěžují na silný zápach, který se z něj line. V minulých dnech kvůli tomu dokonce sepsali petici. Proč Irena Tvardá neuklidí a hromadí odpad, včera vysvětlit nedokázala. Jako už poněkolikáté úklid přislíbila.

„Městský úřad v Litoměřicích nechal byt již několikrát vyklidit a nabídl ženě pečovatelskou službu týkající se pravidelného úklidu již vyklizené domácnosti. Žena ji však odmítla a byt opět zaplnila odpadem. Příbuzní dvojice z obavy z agrese vůči nim odmítli podat návrh na přezkoumání způsobilosti. Proto se této záležitosti ujalo město,“ sdělila Eva Břeňová, mediální zástupce města Litoměřice. „Vedl nás k tomu i fakt, že muž je invalidní důchodce, který vzhledem ke svému onemocnění není schopen se sám o sebe postarat,“ vysvětluje Martin Veber. „Není schopen vyřídit si osobní záležitosti, dodržovat hygienu, chodit na pravidelné kontroly a užívat léky podle doporučení lékaře,“ říká vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Martin Veber.

V současné době vykonává město opatrovníka u celkem osmi lidí, které soud zbavil svéprávnosti. Podle právníka Petra Galii nebyly v případu Radka Nebovidského dány důvody ke zbavení způsobilosti k právním úkonům. Státní zástupce míní, že by měla být pouze omezena, a to při nakládání s majetkem a při uzavírání smluv, které by přesahovaly výši jeho příjmu.

Sociální pracovnice Městského úřadu v Litoměřicích Růžena Přikrylová tu zmínila případ, kdy Nebovidský na popud své matky objednal a z důchodu pak splácel vysavač za 11 tisíc korun jen proto, že ho jeho matka přesvědčila o tom, že potřebují dvě deky, které firma k vysavači zdarma jako bonus nabízela. Splátkovým způsobem ho nakonec přeplatil. Sám Nebovidský včera naznačil, že stojí o pomoc občanského sdružení Kolumbus.

Autor: Jana Michálková

3.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dálnice D8 je nyní kompletně otevřena.
2 23

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Noví hasiči z Ústeckého kraje složili na Národním hřbitově v Terezíně služební přísahu.
28

FOTO: Noví hasiči složili slib v Terezíně

FOTO: Scény z ghetta kreslil na karton. Umělci mu vzdali hold výstavou

Terezín - Mezinárodní výstavu k poctě Felixe Blocha uvádí Muzeum ghetta v Terezíně. Internovaného grafika umučili v roce 1944 nacisté.

Naši prvňáci: ZŠ Bechlín a ZŠ Na Valech Litoměřice

Každou středu vám představíme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Vlaky bez strojvedoucího? Ano

Litoměřicko - Na Švestkové dráze přes České středohoří se budou testovat supermoderní vlaky. Za tři roky.

Řidiči pozor: Dálnice D8 bude ve středu zavřená

Lovosice - Ředitelství silnic a dálnic uzavře ve středu 20. září od 5 do 17 hodin obousměrně dálnici D8 mezi exity 52 Bílinka a 64 Řehlovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení