VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukavec: bitva o písek trvá

Lukavec - Spor o to, zda těžit v Lukavci písek, či ne, pokračuje. Záměr těžební společnosti rozdělil obyvatele obce na dvě skupiny.

30.4.2008 1
SDÍLEJ:

Diskuze obyvatel Lukavce k projednávanému záměru těžby štěrkopísku byla velmi ostrá. Odpůrci těžby i tentokrát poukázali na to, že se kvalita jejich života otevřením pískovny zhorší.Foto: Karel Pech

Území, dnes vymezené jako orná půda nejvyšší kvality, má být změněno na dobývací prostor. Více než 53 hektarů plochy. Odpůrci těžby se obávají razantního zvýšení těžké nákladní dopravy, hluku a prachu.

S navrhovanou změnou konceptu územního plánu obce Lukavec, která byla v úterý projednávána na Obecním úřadu v Lukavci a která počítá se stanovením dobývacího prostoru pro těžbu štěrkopísku, se však přišly seznámit pouhé dvě desítky lidí.

Pokud změna územního plánu projde, může se začít těžit do dvou let.

Těžební organizace Františka Jampílka usiluje o otevření štěrkopískovny v Lukavci s betonárnou už čtyři roky.

Těžba je navrhována ve dvou variantách. Pokud by měl být podle jedné z nich písek v katastru obce vytěžen už za 11 let, ročně by ho odtud zmizelo 580 tisíc kubíků. To představuje provoz zhruba 250 nákladních aut denně po dobu deseti měsíců v roce. Podle hlukové a rozptylové studie, kterou nechala firma vypracovat, přitom mají být zvýšené hladiny hluku a prachu nevýznamné.

„Nákladní doprava bude vedena mimo obec. Jednak na dálniční přivaděč, jednak směrem na Litoměřice,“ ujišťoval přítomné Miroslav Mužík, zástupce těžební firmy.

Životní prostředí v obci má podle něj výrazně zlepšit revitalizace vytěžených ploch na vodní plochy využívané k rybaření a rekreaci. „Čistá voda a nová zeleň. Vaše děti tu budou mít hezké životní prostředí a kus pěkné přírody,“ přesvědčoval odpůrce těžby Miroslav Mužík.

Ty však nepřesvědčil. Jsou rozhodnuti podat k navrhované změně konceptu územního plánu připomínky. Podle zákona na to mají 15 dnů.

Připomínkovat ho chtějí i Alena Stárková a Ludmila Čulíková. „Pochybuji o využitelnosti pískovny pro region. V okolí je jich otevřeno dost. Ve studiích děláte všechno pro to, aby obec chcípla,“ adresoval směrem k zástupcům těžební firmy Tomáš Šenfelder, jeden z obyvatel Lukavce. „Železnice, chemička, dálnice, skládka. Už teď je životní prostředí obce zatíženo. Jestli přibude pískovna a logistické centrum, lidi spíš z obce utečou,“ zlobil se.

Lukavec je jedinou ze zdejších obcí, kde k zamýšlené těžbě neproběhlo referendum.

„Zhruba před měsícem bylo pět ze sedmi zastupitelů proti,“ říká starosta Josef Hlaváček. Ten podepsal s těžební organizací Františka Jampílka předběžnou smlouvu o těžbě už v roce 2004. „Pokud těžaři vytěží 400 tisíc kubíků písku ročně, dostaně obec ročně 1 milion 800 tisíc korun. Řádově by se ale mělo vytěžit víc,“ prozradil. „K tomu přibudou peníze z daní, záboru půdy a další,“ říká.

„Jsem pro otevření pískovny. Protesty spoluobčanů, které se nyní objevily, mě překvapují. O těžbě vědí už čtyři roky. Pokud by nesouhlasili už dříve, taky bych s těžbou nesouhlasil,“ dodal zastupitel Zdeněk Kolář.

Co si myslíte o otevření pískovny v Lukavci? Měl by se tu začít štěrkopísek těžit? Vyjádřete svůj názor v naší diskuzi níže či anketě vpravo.

Autor: Jana Michálková

Měl by se v Lukavci těžit štěrkopísek?

ANO

0 %

NE

100 %

Hlasovalo: 5

Anketa byla ukončena

30.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Tereza Voříšková a Jan Svěrák při představení filmu Po strništi bos
9

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Mistrovství světa v kanoistice autům uzavře Račice a Záluží

Račice – Už ve středu 23. srpna na račickém kanálu vypukne Mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Policie proto v příštím týdnu očekává velký příliv sportovních příznivců. 

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Voliči dali v Siřejovicích šanci mladým kandidátům

Siřejovice - Vítězem předčasných voleb v Siřejovicích se stalo Sdružení nezávislých kandidátů. Starosta Krejza se loučil na Bartolomějské pouti a oslavách 790 let obce.

Dávejte si pozor! Na Štětsku se objevila jedovatá zápřednice

Štětsko - Na výskyt zápřednice upozornil redakci čtenář. Varuje lidi před nebezpečím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení