VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ortopedové si na sympoziu vyměňovali zkušenosti

Litoměřice - Dát dohromady postiženou kost nebo kloub bez použití umělé náhrady, aby dál plnil svou funkci, pacientovi vyhovoval a umožnil mu lepší život. Zhodnotit efekt nových metod šetrných ke kloubu. Vyměnit si zkušenosti a poznat novinky v oblasti rehabilitace a následné péče po operacích kloubů.

12.1.2008
SDÍLEJ:

NÁHRADNÍ KLOUB z růžové keramiky DELTA zde představili Miroslav Kratochvíl a František Urban. „Má až dvanáctinásobně vyšší pevnost než stávající keramika. Využívá se pro hlavice velkých průměrů, pro keramické vložky i náhrady kolenních kloubů,“ uvedli.Foto: Jana Michálková

V Domě kultury v Litoměřicích po dvou dnech skončilo 4. ortopedické sympozium s mezinárodní účastí a doprovodnou výstavou zdravotnické techniky a farmacie, jehož se účastnily tři stovky ortopedů, zdravotních sester a fyzioterapeutů z celé republiky. Pozvání přijali i zdravotníci z Volgogradu.
Sympozium připravil již podruhé ve spolupráci s Ortopedickou klinikou UK 2. LF a FN Motol primář ortopedického oddělení litoměřické nemocnice Vladislav Procházka za odborné garance přednosty II. ortopedické kliniky z Motola docenta Tomáše Trče.

Tentokrát se lékaři ve své sekci zaměřili na téma stimulace hojení kosti, osteotomie, tedy operace bez použití umělého kloubu, artroskopie hlezna a antibiotické léčby a farmakoterapie v ortopedii.

Hodnotili metody šetrné ke kloubu

„Dnes už všechna ortopedická pracoviště dělají rutinně artroskopie kolen, většina pak artroskopie ramenních kloubů. Artroskopie hlezenních kloubů se zatím provádějí pouze v omezeném počtu, takže tyto zkušenosti je potřeba někde prezentovat, abychom zhodnotili efekt této metody, která je ke kloubu šetrná. V Litoměřicích ji také používáme,“ vysvětluje primář Vladislav Procházka.

Loni zde provedli 300 artroskopických operací, z toho zhruba 190 artroskopií kolen, kolem 90 artroskopií ramen a 8 artroskopií hlezna.

„Zajímavé bylo téma stimulace hojení kosti a přednáška na téma současná legislativa týkající se kostních tkáňových bank,“ říká primář Procházka.
Kostní tkáňovou banku, jednu z dvanácti v republice, mají od roku 1997 k dispozici i lékaři litoměřické nemocnice. Defektní část kosti pacienta vyplní dárcovskou kostí z této banky a mohou tím během jednoho roku vyléčit defekt, který byl do té doby v rámci hojení kosti neřešitelný.

Doba čekání na ortopedickou operaci záleží na stupni pacientova postižení. „Na operace endoprotézy kyčle se u nás čeká zhruba rok a půl, u kolen dva, maximálně dva a půl roku. Při závažnějších postiženích – zlomeninách, nádorových postiženích nebo na výměnu opotřebovaného, už implantovaného kloubu – jde pacient na operaci přednostně,“ říká Vladislav Procházka s tím, že ročně tu provedou na 1 350 ortopedických operací.

Nové zkušenosti nabíraly i sestry

Letos podruhé byla součástí sympozia i sesterská sekce zaměřená na následnou péči po operacích.

„Dozvěděly jsme se, že zdravotníci na jiných pracovištích používají při rehabilitaci pacientů po ortopedických operacích i Vojtovu metodu, kterou jsme my v této souvislosti nepoužívaly,“ svěřily se sestřičky rehabilitačního oddělení litoměřické nemocnice Lucie Matějková a Ilona Tichá. „Jedná se o to, že se stlačováním bodů na těle pacienta stimulují ty správné stereotypy, svaly, které člověk během onemocnění při daném pohybu nepoužívá. Stimulací začnou opět pracovat tak, jak by měly,“ vysvětlily. „Určitě u nás tuto rehabilitační metodu vyzkoušíme,“ shodly se obě.

Čtvrté ortopedické sympozium pořádalo ortopedické oddělení Městské nemocnice Litoměřice za organizačního zajištění Ortopedického centra Pavla Kacerovského z Ústí nad Labem a pod záštitou místopředsedy vlády a senátora Alexandra Vondry, hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce a starosty Litoměřic Ladislava Chlupáče. V lékařské sekci s přednáškou uspěli ortopedové z Volgogradu, v sesterské sekci kladenská nemocnice.

12.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rallye Praha Revival v Chabařovicích
64

OBRAZEM: Rallye Praha Revival se prohnala Chabařovicemi

Na 1371 kontrol provedli loni inspektoři z ústeckého oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP).
12

FOTO: Inspektoři udělili pokuty za více než 10 milionů korun

59 seniorů poznávalo v Litoměřicích hlášky z filmů

Litoměřice - Litoměřická diecézní charita se opět zapojila do již pátého ročníku akce města „Místa v Litoměřicích přátelská seniorům", tentokrát zábavnou formou vědomostní soutěže KOLO-TOČ.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Večer na Hradě patřil orchestrům

Litoměřice - „Jak vás to učili, když jste byli malí…paci paci. A pořádně!" Vyzval publikum v závěru středečního večera na Hradě v Litoměřicích kapelník Zdeněk Růžička. Lidé tak v rytmu známého rokenrolu vytleskali Junior Band – orchestr, který tvoří žáci litoměřické základní umělecké školy.

VÍME PRVNÍ

Čechomor, Bratři Ebenové, Vilda Čok, Fešáci...Deník zná program letošní Lázeňské

Teplice - Teplický deník vám jako první přináší kompletní program 863. zahájení lázeňské sezony v Teplicích po jednotlivých scénách. Doprovodné a rozšířené akce zveřejníme v průběhu příštího týdne. Akce proběhne v sobotu 27. a v neděli 28. května.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies