VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ortopedové si na sympoziu vyměňovali zkušenosti

Litoměřice - Dát dohromady postiženou kost nebo kloub bez použití umělé náhrady, aby dál plnil svou funkci, pacientovi vyhovoval a umožnil mu lepší život. Zhodnotit efekt nových metod šetrných ke kloubu. Vyměnit si zkušenosti a poznat novinky v oblasti rehabilitace a následné péče po operacích kloubů.

12.1.2008
SDÍLEJ:

NÁHRADNÍ KLOUB z růžové keramiky DELTA zde představili Miroslav Kratochvíl a František Urban. „Má až dvanáctinásobně vyšší pevnost než stávající keramika. Využívá se pro hlavice velkých průměrů, pro keramické vložky i náhrady kolenních kloubů,“ uvedli.Foto: Jana Michálková

V Domě kultury v Litoměřicích po dvou dnech skončilo 4. ortopedické sympozium s mezinárodní účastí a doprovodnou výstavou zdravotnické techniky a farmacie, jehož se účastnily tři stovky ortopedů, zdravotních sester a fyzioterapeutů z celé republiky. Pozvání přijali i zdravotníci z Volgogradu.
Sympozium připravil již podruhé ve spolupráci s Ortopedickou klinikou UK 2. LF a FN Motol primář ortopedického oddělení litoměřické nemocnice Vladislav Procházka za odborné garance přednosty II. ortopedické kliniky z Motola docenta Tomáše Trče.

Tentokrát se lékaři ve své sekci zaměřili na téma stimulace hojení kosti, osteotomie, tedy operace bez použití umělého kloubu, artroskopie hlezna a antibiotické léčby a farmakoterapie v ortopedii.

Hodnotili metody šetrné ke kloubu

„Dnes už všechna ortopedická pracoviště dělají rutinně artroskopie kolen, většina pak artroskopie ramenních kloubů. Artroskopie hlezenních kloubů se zatím provádějí pouze v omezeném počtu, takže tyto zkušenosti je potřeba někde prezentovat, abychom zhodnotili efekt této metody, která je ke kloubu šetrná. V Litoměřicích ji také používáme,“ vysvětluje primář Vladislav Procházka.

Loni zde provedli 300 artroskopických operací, z toho zhruba 190 artroskopií kolen, kolem 90 artroskopií ramen a 8 artroskopií hlezna.

„Zajímavé bylo téma stimulace hojení kosti a přednáška na téma současná legislativa týkající se kostních tkáňových bank,“ říká primář Procházka.
Kostní tkáňovou banku, jednu z dvanácti v republice, mají od roku 1997 k dispozici i lékaři litoměřické nemocnice. Defektní část kosti pacienta vyplní dárcovskou kostí z této banky a mohou tím během jednoho roku vyléčit defekt, který byl do té doby v rámci hojení kosti neřešitelný.

Doba čekání na ortopedickou operaci záleží na stupni pacientova postižení. „Na operace endoprotézy kyčle se u nás čeká zhruba rok a půl, u kolen dva, maximálně dva a půl roku. Při závažnějších postiženích – zlomeninách, nádorových postiženích nebo na výměnu opotřebovaného, už implantovaného kloubu – jde pacient na operaci přednostně,“ říká Vladislav Procházka s tím, že ročně tu provedou na 1 350 ortopedických operací.

Nové zkušenosti nabíraly i sestry

Letos podruhé byla součástí sympozia i sesterská sekce zaměřená na následnou péči po operacích.

„Dozvěděly jsme se, že zdravotníci na jiných pracovištích používají při rehabilitaci pacientů po ortopedických operacích i Vojtovu metodu, kterou jsme my v této souvislosti nepoužívaly,“ svěřily se sestřičky rehabilitačního oddělení litoměřické nemocnice Lucie Matějková a Ilona Tichá. „Jedná se o to, že se stlačováním bodů na těle pacienta stimulují ty správné stereotypy, svaly, které člověk během onemocnění při daném pohybu nepoužívá. Stimulací začnou opět pracovat tak, jak by měly,“ vysvětlily. „Určitě u nás tuto rehabilitační metodu vyzkoušíme,“ shodly se obě.

Čtvrté ortopedické sympozium pořádalo ortopedické oddělení Městské nemocnice Litoměřice za organizačního zajištění Ortopedického centra Pavla Kacerovského z Ústí nad Labem a pod záštitou místopředsedy vlády a senátora Alexandra Vondry, hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce a starosty Litoměřic Ladislava Chlupáče. V lékařské sekci s přednáškou uspěli ortopedové z Volgogradu, v sesterské sekci kladenská nemocnice.

12.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Porta Bohemica.

Litoměřická NEJ: Jediná Brána Čech v České republice

FOTO: Račice počítají vysoká čísla. Lesk mají MS dát medaile

Račice – „O víkendu bude vyprodáno, lístků moc nezbývá,“ říká šéf organizátorů Jan Boháč a čeká 10 000 diváků. Přípravy gradují.

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Ústecký kraj - Mladík, který okrádal pomocí Facebooku, skončil před soudem. 

Po strništi bos je v kinech. Režisér Jan Svěrák se narodil v Žatci

Litoměřice, ČR - Jan Svěrák s otcem Zdeňkem nyní uvedli do kin zatím poslední novinku Po strništi bos. Jejich společné filmy patří k nejvýznamnějším dílům české kinematografie, za Kolju získali Oscara.

Mistrovství světa v kanoistice autům uzavře Račice a Záluží

Račice – Už ve středu 23. srpna na račickém kanálu vypukne Mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Policie proto v příštím týdnu očekává velký příliv sportovních příznivců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení