VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přikrmování zvěře se letos myslivcům prodraží

LITOMĚŘICKO - Zimní přikrmování lesní zvěře se v letošním roce myslivcům řádně prodraží. Ceny jadrných krmiv totiž oproti předchozím letům vzrostly až o sto procent.

9.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Rada

„Náklady se nám dost zvedly. V současné době nakupujeme například ječmen za čtyři sta a více korun za sto kilogramů. V loňském roce to bylo o sto až sto padesát korun méně,“ uvedl pro Deník Adolf Rolínek, jednatel okresního spolku Českomoravské myslivecké jednoty.

Současnou situaci na trhu s obilím potvrzují také samotní zemědělci. „Ceny obilí se v letošním roce opravdu razantně zvedly. Stojí za tím jednak slabší úroda a především velký zájem a současně nedostatek obilí na trhu. Slabá úroda byla totiž také v okolních státech. Navíc se rozjíždí řada lihovarů, které ke svému provozu potřebují ohromné množství obilí, které nakonec skončí jako přísada do biopaliv,“ potvrdil Deníku již před časem Otakar Šašek, ředitel Zemědělského družstva v Klapém.

Hladovět by však podle posledních informací lesní zvěř letošní zimu neměla. „Zatím nebudeme přistupovat k nějakému omezení krmení. Spíše se snažíme získat jadrná krmiva za lepší cenu. Například všemožně pomáháme různým zemědělským organizacím a podobně,“ vysvětluje Adolf Rolínek.

Myslivci se při přikrmování v zimních měsících nezaměřují ale pouze na jadrná krmiva. „Kromě jádra nyní krmíme také například jablky nebo krmnou řepou a chystáme seno,“ říká Adolf Rolínek s tím, že seno začnou členové Českomoravské myslivecké jednoty zavážet do krmelců tradičně s první souvislou sněhovou pokrývkou. „Dokud má zvěř možnost získat zelené krmivo v přírodě, tak o seno nemá zájem,“ doplnil Rolínek.

Důležitým zdrojem potravy a krytu pro zvěř zůstávají podle Jiřího Šilhy z Českomoravské myslivecké jednoty „biopásy“. „Na biopásy by se měly přednostně využívat právě nepravidelné okraje velkých lánů, které jsou obtížně využitelné pro mechanizaci, a nebo části polí v blízkosti lesa. Dalším zdrojem potravy jsou plochy hořčice a svazenky na „zelené hnojení“. Pokud nepřijde větší mráz, tyto plodiny stále kvetou a zvěř v nich nachází nejenom potravu ale i kryt“ říká Šilha.

S tím, jak v listopadu postupně ubývá přirozených zdrojů potravy, je zvěř nucena hledat potravu na polích a tím se také stává více viditelnou. „Spárkatá zvěř se shlukuje do zimních tlup. To však není projevem přemnožení zvěře, jak se naivně domnívají ekologičtí aktivisté. Jedná se o přirozené chování, které má za cíl zvýšit pravděpodobnost přežití zimního období a slouží jako obrana před predátory,“ objasnil Jiří Šilha.

9.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči vyrazili k požáru maringotky v Radovesicích
4

V maringotce bouhla tlaková lahev. Kvůli teplu z komínka

Kapela Znouzectnost přijede do Lovosic.

Pod Palubou zahrají veteráni českého punku Znouzectnost i progresivní Nevereš

Dlouho očekávaná oprava vozovky z Lovosic do Ústí bude zahájena příští týden

Lovosice – Více než čtvrt roku trvající dopravní omezení, vybudování označených míst pro přecházení chodců, částečné nebo úplné uzavírky, ale i nový a upravený povrch frekventované vozovky. To čeká řidiče projíždějící na úseku Lovosice – Malé Žernoseky v nejbližší době.

Čarodějnice: Lampionový průvod nebo volba Miss

Litoměřicko – Pálení čarodějnic, Filipojakubská noc či Valpuržina noc. I tak se říká noci z 30. dubna na 1. května, kdy se slaví zvláštní jarní svátek, rozšířený po celé Evropě. Lidé se budou bavit na řadě míst Litoměřicka.

Turisté vyrazí na jarní putování kolem Lovoše

Lovosice - U příležitosti stoletého výročí naší vlasti, které připadá na příští rok, připravil Klub českých turistů ojedinělý projekt, seriál pochodů s názvem 100 let republiky, 130 let v pohybu.

Zatímco si žena zkoušela boty, zlodějka ji obrala o kabelku

Litoměřicko – Až tříleté vězení hrozí devatenáctileté ženě z Teplicka, která jiné ženě odcizila v litoměřickém nákupním centru kabelku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies