VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otázka pro Otakara Šaška

…, zastupitele kraje a člena zemědělské komise

1.11.2007
SDÍLEJ:

Otakar ŠašekFoto: archiv

V poslední době se zvýšila nabídka biovýrobků, téměř každá síť supermarketů má nyní připraven pro zákazníky alespoň základní sortiment těchto výrobků. Jak to ale vypadá s původem biopotravin? Jakou měrou se na nich podílejí zemědělci na Litoměřicku? Jak se daří ekologickému zemědělství v našem regionu?

I běžná produkce potravin je v současné době díky přísným předpisům na vyšší kvalitativní úrovni. Svou roli v tomto ohledu hraje také například čistota vod či ovzduší. Nabídka biopotravin tuzemské produkce zatím není příliš bohatá, v celé ČR je v tomto režimu obhospodařováno pouze 900 hektarů orné půdy.V našem okrese je evidováno 1447 hektarů zemědělské půdy v režimu ekologického zemědělství, což je 2,4 procenta výměry. Z této plochy je asi 3,5 hektaru ovocných sadů, 70 hektarů orné půdy a zbytek jsou travní porosty.

V přechodném období je nyní 360 hektarů zemědělské půdy, což je 0,6 %. Z této výměry asi 27 hektarů firma Sady Čtveřín na Dobříňsku a asi 50 hektarů orné půdy. Zřejmě největší výměru - cca 70 ha obhospodařuje Karel Tachecí z Budyně - zelenina + polní plodiny. Mlýn Klíma v Křesíně buduje mlecí linku s denní kapacitou 6 tun, plánují spustit v březnu 2008 na mletí bioobilovin - hlavně pro pekárny. Poptávka bude jistě stoupat s rostoucí kupní silou a zdravým životným stylem. Problémem je vyšší podíl lidské práce v porovnání s komerčním zemědělství.

 

1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dům dětí a mládeže Rozmarýn otevře opět přes 60 kroužků

V Račicích bylo ve středu zahájeno MS v rychlostní kanoistice.
AKTUALIZOVÁNO
16

Mistrovství i hon na medaile začíná. „Chci tady vyhrávat!“ vzkázal Dostál

Z honosné vily zbyly obvodové zdi

Litoměřice - V 19. století si u Litoměřic postavil své sídlo velkostatkář. Teď je to ruina.

Pod silnicí u „autobusáku“ narazili stavaři na popílek

Lovosice – Práce na autobusovém nádraží v Lovosicích opět postoupily o kus dopředu. Dělníci na staveništi bourají stávající konstrukce a pokládají nové vrstvy vozovky. Narazili ale také na problémy.

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl druhý.

FOTO: O chmel ze severu Čech je opět zájem

Litoměřicko - Odbyt chmelu se ustálil. Po letech, kdy pěstitelé nevěděli, zda sklizené „zelené zlato“ prodají za slušnou cenu, se trh stabilizoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení