VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jízda na koni pomáhá léčit

SLATINA - Rolí zvířat v rehabilitaci a především léčbou prostřednictvím koní se od pátku do neděle zabývali zdravotníci nejen z Litoměřicka na celostátní konferenci o hiporehabilitaci, kterou v Litoměřicích a ve Slatině pořádalo Hiporehabilitační centrum o. p. s. VALDEK Slatina.

15.10.2007
SDÍLEJ:

Pohled z koňského hřbetu si ve Slatině užíval Vojta Sedlák, jehož maminka se tu účastnila semináře. Foto: Jana Michálková

Vzdělávání zdravotníků, kteří se tu školili pro svou další práci s mentálně a tělesně handicapovanými, probíhalo v rámci programu 3.3.3. rozvoje dalšího profesního vzdělávání, jenž je součástí projektu Vytvoření systému vzdělávání lektorů v oblasti hiporehabilitace.

„Terapeutická jízda na koni pod vedením zkušeného terapeuta je metodou, která dokáže dát pacienta bez omezení věku dohromady. Žádná tělocvična není tak účinná jako jízda na koni,“ říká primář rehabilitačního oddělení litoměřické nemocnice Zoran Nerandžič.

Osvědčila se podle něj jako ideální metoda rehabilitace při zhojených úrazech, po ortopedických operacích, například po operacích kyčelního kloubu, po cévních mozkových příhodách, po poranění míchy a mozku, po srdečních operacích, u nemocných epilepsií nebo třeba při problémech vadného držení zad. Zdravotní pojišťovny ji ale nehradí.

„Úspěšnost léčení vadného držení těla a skolióz, chorobného vychýlení páteře do strany, hipoterapií je prakticky stoprocentní,“ říká primář Nerandžič. „Tato onemocnění se jinak řeší nošením korzetu a cvičením, což nepřináší až tak skvělé výsledky jako při hipoterapii. Pro obě metody mám jediné srovnání: Trabant a Rols Royce,“ dodává.

Lékaři neopomíjejí zdůrazňovat především velký léčebný efekt jízdy na koni u lidí s psychickými onemocněními. „Kůň svou přirozenou autoritou a reakcemi upravuje emocionální a psychické procesy. Cvičením se paradoxně zvyšuje IQ,u lidí s duševním onemocněním“ tvrdí Nerandžič.

„Přijíždějí za námi klienti Diagnostického ústavu v Čížkovicích, senioři z Roudnice nad Labem, děti z dětských domovů a ústavů z celého Litoměřicka nebo i rodiče s dětmi, jež mají individuálně ve své péči doma,“ vysvětluje ředitel VALDEKu David Švehla.

„Jsem fyzioterapeutka. Přednášky byly velice zajímavé, informace rozhodně využiji v praxi,“ pochvalovala si na závěr semináře Michaela Nečasová z Tišnova u Brna.

Na zkušené tu byl i ortopéd z Nového Města na Moravě Michael Jirčík. „Nejsem tu poprvé. Léčebné výsledky hipoterapie jsou skvělé. Sbíráme informace, protože u nás chceme uvést v život to, co jsme viděli tady,“ prozradil Jirčík.

Projekt je spolufinancován z rozpočtu EU a ČR a VALDEK při něm spolupracuje s Českou rehabilitační společností.

15.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KLOKÁNEK. Kapacita Klokánku je skoro stále naplněná 18 dětmi. Větší nouze je po tetách, čtyři se v posledních letech rozhodly, že nabyté zkušenosti přetaví do pěstounské péče.
5

Tety v Klokánku jsou zlaté, často nahrazují zdravotníky

Terezín, ilustrační foto.

Terezínští si budou muset na čas utáhnout opasky

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte čtvrté květnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do pátku 2. června do 12 hodin.

Ve Štětí došlo ke smrtelné nehodě

Štětí – Tragicky skončila páteční nehoda dvou osobních aut ve Štětí v Nábřežní ulici. Řidič jednoho z vozidel následkům zranění na místě podlehl.

KRÁTCE: Co se děje na Litoměřicku? Přečtěte si stručný přehled

Litoměřicko, Podřipsko - Seriál přehlídek na budyňském hradu, záchranné složky se představily dětem nebo výstava trofejí v Roudnici. Přečtěte si přehled událostí na Litoměřicku a Podřipsku.

Bójkař mu popřál štěstí, pak Synek vyrazil vstříc postupu. Pohoda, smál se

Račice – V Račicích o víkendu vyvrcholí veslařské mistrovství Evropy, které se do Česka vrátilo po 56 letech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies