VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jízda na koni pomáhá léčit

SLATINA - Rolí zvířat v rehabilitaci a především léčbou prostřednictvím koní se od pátku do neděle zabývali zdravotníci nejen z Litoměřicka na celostátní konferenci o hiporehabilitaci, kterou v Litoměřicích a ve Slatině pořádalo Hiporehabilitační centrum o. p. s. VALDEK Slatina.

15.10.2007
SDÍLEJ:

Pohled z koňského hřbetu si ve Slatině užíval Vojta Sedlák, jehož maminka se tu účastnila semináře. Foto: Jana Michálková

Vzdělávání zdravotníků, kteří se tu školili pro svou další práci s mentálně a tělesně handicapovanými, probíhalo v rámci programu 3.3.3. rozvoje dalšího profesního vzdělávání, jenž je součástí projektu Vytvoření systému vzdělávání lektorů v oblasti hiporehabilitace.

„Terapeutická jízda na koni pod vedením zkušeného terapeuta je metodou, která dokáže dát pacienta bez omezení věku dohromady. Žádná tělocvična není tak účinná jako jízda na koni,“ říká primář rehabilitačního oddělení litoměřické nemocnice Zoran Nerandžič.

Osvědčila se podle něj jako ideální metoda rehabilitace při zhojených úrazech, po ortopedických operacích, například po operacích kyčelního kloubu, po cévních mozkových příhodách, po poranění míchy a mozku, po srdečních operacích, u nemocných epilepsií nebo třeba při problémech vadného držení zad. Zdravotní pojišťovny ji ale nehradí.

„Úspěšnost léčení vadného držení těla a skolióz, chorobného vychýlení páteře do strany, hipoterapií je prakticky stoprocentní,“ říká primář Nerandžič. „Tato onemocnění se jinak řeší nošením korzetu a cvičením, což nepřináší až tak skvělé výsledky jako při hipoterapii. Pro obě metody mám jediné srovnání: Trabant a Rols Royce,“ dodává.

Lékaři neopomíjejí zdůrazňovat především velký léčebný efekt jízdy na koni u lidí s psychickými onemocněními. „Kůň svou přirozenou autoritou a reakcemi upravuje emocionální a psychické procesy. Cvičením se paradoxně zvyšuje IQ,u lidí s duševním onemocněním“ tvrdí Nerandžič.

„Přijíždějí za námi klienti Diagnostického ústavu v Čížkovicích, senioři z Roudnice nad Labem, děti z dětských domovů a ústavů z celého Litoměřicka nebo i rodiče s dětmi, jež mají individuálně ve své péči doma,“ vysvětluje ředitel VALDEKu David Švehla.

„Jsem fyzioterapeutka. Přednášky byly velice zajímavé, informace rozhodně využiji v praxi,“ pochvalovala si na závěr semináře Michaela Nečasová z Tišnova u Brna.

Na zkušené tu byl i ortopéd z Nového Města na Moravě Michael Jirčík. „Nejsem tu poprvé. Léčebné výsledky hipoterapie jsou skvělé. Sbíráme informace, protože u nás chceme uvést v život to, co jsme viděli tady,“ prozradil Jirčík.

Projekt je spolufinancován z rozpočtu EU a ČR a VALDEK při něm spolupracuje s Českou rehabilitační společností.

15.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slepé rameno řeky Labe v Litoměřicích je vlivem nízké hladiny poloprázdné. Na březích zahnívají zbytky odpadu. Rameno silně zapáchá a odrazuje návštěvníky ostrova.
2 9

FOTO: Rameno Labe kolem Střeleckého ostrova páchne a je plné odpadků

Na ploskovickém zámku se v pátek konal galakoncert italského souboru Barocco Europeo. Atmosféru doplnily iluminace, agapé a ohňostroj
35

FOTO: Ploskovický zámek se přenesl do baroka

"Stezka ukázala správný směr," ví Kalivoda

Roudnice n. L. – Martin Kolomý, závodník roudnické stáje Tatra Buggyra, dokončil letošní ročník rally Hedvábná stezka na jedenáctém místě. Vítěz tří etap a jediný pilot, který dokázal držet krok s kamazy, vybojoval na asijské pouti speciální cenu za bojovnost.

Celníci v kraji zabavili desítky nelegálních herních automatů

Ústecký kraj - Do baru na ústecké Masarykově třídě náhle vstoupilo několik celníků. Než se obsluha vzpamatovala z překvapení, celníci zabavili nelegální výherní hrací přístroj. Bylo úterý 18. července.

Banální oprava zdi odhalila řadu problémů

Úštěk – Zhruba 400 metrů levobřežní zdi Úštěckého potoka v Údolní ulici se snad už příští rok dočká opravy. Už 15 let neslouží plnohodnotně svému účelu, udržet koryto v průtočném stavu a zabránit pádu osob nebo dopravních prostředků do potoka. 

„Nechte zpívat Mišíka,“ psalo se za komunistů. Nyní se tak jmenuje film

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Velké překvapení prozrazuje film režisérky Němcové „Nechte zpívat Mišíka“. Ukazuje legendu české rockové hudby, letos slavící 70 let, v zajímavých souvislostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení