Zatímco epidemii žloutenky se podařilo vakcinací a zpřísněnými hygienickými opatřeními zastavit, vši se zde objevují dál. Žloutenkou typu A onemocnělo v polovině února v Mastířovicích deset lidí. Mezi nimi byly i děti navštěvující Základní školu v Hoštce. Ředitel školy Radovan Rieger čelí otázkám rodičů žáků, kteří na situaci v Mastířovicích upozorňují. „Když se mezi dětmi objevila žloutenka, měla jsem o dceru strach,“ říká jedna z hošteckých maminek Miluše Abertová z Hoštky. „Teď už se mi ulevilo. Krevní testy jí naštěstí dopadly dobře,“ dodává.
„Dvouměsíční inkubační doba končí, zatím je vše v pořádku. Ve školách, které navštěvují děti z Mastířovic, tak od pondělí končí zvláštní režim,“ sdělila litoměřická hygienička Ladislava Matějíčková.
„Aby toho ale nebylo málo, jsou ve škole vši. Táhne se to dva tři roky. Zajímalo by mě, kdo s tím něco udělá,“ zlobí se Abertová. Ředitel Radovan Rieger liknavost úřadů kritizuje. „O problému se ví, zatím jej státní správa nevyřešila,“ konstatuje. Hygienické podmínky u mastířovických Romů teď řeší úředníci odboru sociálních věcí Městského úřadu v Roudnici nad Labem.
„Nakoupili jsme hygienické prostředky, pomáhá nám romská terénní pracovnice Tereza Tulejová,“ říká Václav Živný pracovník odboru sociálních věcí.
„Je složité s Mastířovickými spolupracovat. Nedrží se našich pokynů. Nespolupracují, proto bude těžké zbavit je vší,“ dodává Tereza Tulejová. „Nejsou schopni pochopit, že nestačí odvšivit děti, ale i dospělé,“ dodala.