„Do deseti dnů budeme mít venkovní posezení hotové,“ říká Lenka Pištorová, prodavačka roudnické cukrárny Siesta. V mnoha provozovnách však se zahájením sezony na letních předzahrádkách už v těchto dnech počítali, a tak si potřebná povolení zajistili již s dostatečným předstihem. V některých městech se zábor veřejného prostranství zajišťuje na několik let dopředu.
„Pokud nás provozovatel požádá o povolení k záboru veřejného prostranství předzahrádkou, jde jeho žádost ke schválení radě města. Takové povolení lze schválit i na několik sezon dopředu. Majitelé restaurací se tak vyhnou každoročnímu podávání žádosti,“ radí Jana Kuchařová z odboru územního rozvoje litoměřického městského úřadu. Cena je podle ní již od roku 2004 stejná, letos však vedení města uvažuje o jejím snížení.
„Do dvaceti metrů čtverečních se u nás platí tři sta padesát korun na týden. S rostoucí plochou roste i cena. A to až k sedmi stům korunám,“ uvedla Kuchařová.
„S cenou za pronájem jsem spokojen, se stavbou předzahrádky ale asi začnu až v květnu, jako každý rok,“ říká Martin Mazanec, majitel restaurace U Zlatého bažanta na litoměřickém náměstí.
Na velikost budovaného posezení nehledí v Roudnici nad Labem.
„U nás se platí dvě stě deset korun na týden, bez ohledu na zabranou plochu. Každý rok máme tak o jednu až dvě žádosti více. Předzahrádky v Roudnici tedy přibývají,“ vysvětluje roudnický systém Ladislav Balatý, vedoucí ekonomického odboru na tamním městském úřadě.
Zcela odlišným způsobem řeší předzahrádky v Lovosicích. „Poplatek je pět korun za metr čtvereční na jeden den, navíc žadatel hradí správní poplatek, který činí podle délky pronájmu sto až tisíc korun,“ vysvětlila Renata Beranová z lovosického odboru správy města.