V exkluzivním rozhovoru pro Deník Jiří Berka prozradil, zda se opět ke své práci vrátí.

„Přišel jsem o dobré jméno, o kariéru, poškozena byla celá rodina, 10 let nemůžu dělat svoji ani žádnou jinou práci, nemůžu plánovat život, bydlím v malém bytě v paneláku," postěžoval si Jiří Berka.

„Toužím po klidu. Umím si jen těžko představit, že by můj další život byl spojen s českou justicí," dodal Berka, který letos oslaví padesáté narozeniny.

Soudce Jiří Berka.Jeho návrat mezi soudce by neuvítali ani jeho kolegové, což například uvedl v pořadu České televize Hyde Park pražský soudce Kamil Kydalka. „Za současných okolností mi morálně vadí, že tento soudce by měl být opět mým kolegou," řekl doslova muž, který poslal do vězení šéfa H-Systému i bývalého ředitele pražských strážníků.

Kydalka se dále nechal slyšet, že Berka nebyl osvobozen, jen bylo zastaveno jeho trestní stíhání. „Nic nebrání tomu, aby trval na projednání věci. Když by ho pak soud zprostil obvinění, ať se klidně vrátí do taláru ke svému soudu," uvedl Kamil Kydalka.

Jiří Berka se v rozhovoru pro Deník brání. „Mé obvinění ze zločinného spolčení zní velmi sexy. Byla to show. Ale napsaný rozsudek jsem dostal do rukou až po sedmi letech," říká Berka, který podle obžaloby spolu s dalšími obviněnými zmanipuloval konkurzy podniků na hranici bankrotu. Tím se prý dostávali k majetkům za stovky milionů korun.

„Kdy to všechno skončí? To si netroufnu odhadovat. Vrchní státní zastupitelství oznámilo, že podá proti amnestii stížnost, o které říkalo, že bude úspěšná," dodal Jiří Berka, otec dvou dcer.

Má pravdu. Berka nesplňuje podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové podmínky pro amnestii. Státní zástupkyně už podala proti rozhodnutí Berku amnestovat stížnost. Zabývat by se jí měl v nejbližší době Vrchní soud v Olomouci.

Obáváte se toho, že státní zástupce hodlá amnestii prezidenta republiky napadnout ve vaší věci stížností?
„Ne. Všechny konkurzy, o kterých jsem rozhodoval, byly prohlášeny v souladu s tehdy platným zákonem. Také znalecké posudky zadané policií potvrdily, že firmy byly v insolvenci. Od začátku tvrdím, že obžaloba je podivná konstrukce, ve které proti mně nejsou, podle mého názoru, žádné důkazy. Po 10 letech zde není rozsudek, neboť ten z roku 2010 byl vrchním soudem jako nepřezkoumatelný zrušen."

Ale ani ministr spravedlnosti vás nechce vidět zpět v kanceláři soudce na soudu.
„Na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti se objevil text: „Ministerstvo hodlá využít všechny své kompetence k tomu, aby návrat soudce Jiřího Berky do taláru nebyl jednoduchý… Budou-li zachovány účinky trestních stíhání, které nepodléhají amnestii, pak ministr spravedlnosti neprodleně a opětovně zprostí soudce Jiřího Berku výkonu funkce soudce." Ministr mě neprodleně a opětovně výkonu funkce soudce nemusí zprošťovat. V dubnu 2003 se souhlasem prezidenta jsem byl kvůli vyšetřování postaven mimo službu a jsem mimo službu i dnes, když spolu hovoříme.
A v jiném prohlášení uvedl, cituji: „Nehodláme ani automaticky vyplatit jím požadovaných 5 milionů korun jako náhradu ušlé mzdy. Takový nárok považujeme za sporný a pan Berka nechť se ho domáhá soudně." Nevznáším na nic nárok. Je třeba nahlédnout do zákona o soudech a soudcích, který říká jednoznačně, co nastane poté, kdy věc bude pravomocně skončena."

Tak vrátíte se na soud ke své profesi, nebo ne?
„Přišel jsem o dobré jméno, o kariéru, poškozena byla celá rodina, 10 let nemůžu dělat svoji ani žádnou jinou práci, nemůžu plánovat život, bydlím v malém bytě v paneláku. Toužím jen po klidu. Když si vzpomenu na hysterii před 10 lety, která se dnes opět vzedmula, umím si jen těžko představit, že by můj další život byl nějak spojen s českou justicí. Čili ne."

Nedávno jsem viděl v televizi, že jste si chtěl postavit dům na lukrativním pozemku. Kde jste na to vzal peníze?
„Již předtím se občas psalo, že pozemek jsem si pořídil jako výnos z trestné činnosti. Jenže pozemek koupil otec. Získal větší částku z fondů odškodňujících bývalé vězně z koncentračních táborů. Otec byl v letech 1943 až 1945 v Terezíně, Osvětimi a Mauthausenu. Pozemek jsem zdědil po otcově smrti v roce 2007. Ke svému otci mohu ještě dodat, že v době policejního vyšetřování za mě platil i leasing na mé auto, protože jsem několik let pobíral jenom životní minimum. Měl jsem totiž obstavený majetek. Obstavení majetku zrušil táborský krajský soud až v průběhu procesu."

Soudce Jiří Berka.Podle obžaloby jste ale měl způsobit stomilionové škody. Ty si přece nemohli vyšetřovatelé vycucat z prstu?
„Obžaloba tvrdí, že majetek v rámci konkurzu byl rozprodáván pod cenou. Že lidé, kteří byli zaměstnáni při realizaci konkurzu, měli mzdy vyšší než měly údajně být, a to znamenalo hypoteticky způsobení škody vůči konkurzní podstatě. Nebo různé opravy v objektech byly prý prováděny předraženě. Čili jednalo se o problémy, které, pokud by vůbec byly nastoleny, měly být řešeny v rámci samotného konkurzního řízení, ne v trestním řízení. Je otázkou, zda jde o skutečné škody nebo jenom o konstrukce zpracovatelů znaleckých posudků. Odpovědní správci ani nedostali příležitost své kroky obhájit."

Myslíte si, že vaše vyšetřování bylo tendenční?
„Začátek je zřejmě v politické objednávce. Při problémech s Union bankou si někdo usmyslel, že by nebylo špatné mě obvinit. Vyšetřovat soudce bylo atraktivní a obvinění ze zločinného spolčení zní velmi sexy. Potom několikrát týdně v televizních zprávách jako hvězda vystupoval státní zástupce Jaroslav Dolejší. Byla to show. Všichni čekali, jaký z toho bude brzy super proces. Ale napsaný rozsudek jsem dostal do rukou až po sedmi letech! Kauza se zadrhla, vyšetřování vázlo, žádná super bomba nebyla odhalena. Dokonce moje přímé sledování a sledování obviněného Vladislava Větrovce vyšlo naprázdno. Protože vyšetřovatelé nic nezjistili, nedali ani výsledky sledování do spisu, aby tím neoslabili to málo, co dali dohromady. Až u soudu se ukázalo, že jsme byli sledováni a výsledkem byla nula."

Za průtahy mohou tedy vyšetřovatelé?
„Vyšetřovatelé jenom pracovali za dozoru vrchního státního zastupitelství. Když to začalo skřípat, tehdy nejznámější z českých státních zástupců Jaroslav Dolejší byl odvolán z funkce ředitele 6. odboru na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Tento odbor měl pod vedením Dolejšího na starosti nejzávažnější hospodářskou a finanční kriminalitu. Slíbil národu mediální superkauzu, ale byl odvolán a nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká to odmítla komentovat. Z Dolejšího se stal řadový státní zástupce."

A dál?
„Oficiálně začalo trestní stíhání mé osoby 14. dubna 2003. Byla vypracována postupně obžaloba a 5. září 2006 začal Krajský soud v Táboře projednávat obžalobu celkem proti 11 lidem. V květnu 2006 v Táboře proběhlo předběžné projednání obžaloby, v září 2006 začalo hlavní líčení.
Minimálně o půl roku protáhla věc nestandardní námitka podjatosti státní zástupkyně Smetanové proti soudci Bernátovi, který kvůli tomu nemohl proces dokončit a musel odejít do důchodu. Pokračoval náhradní soudce. V dubnu 2009 skončilo dokazování a byly předneseny závěrečné řeči. Ale teprve za rok v dubnu 2010 byl vyhlášen rozsudek. Písemné znění rozsudku jsem obdržel až v lednu 2011. Téměř všichni, včetně státní zástupkyně Smetanové, podali odvolání. Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil jako nepřezkoumatelný v květnu 2012. Bez dvou měsíců uběhlo šest let od zahájení procesu, když se vracel táborskému soudu náš případ k vypracování nového rozsudku. Z toho je vidět, že na prodlužování procesu neneseme žádnou vinu. Vždy jsem říkal, že chci, aby věc skončila co nejdříve."

Soudce Jiří Berka.Lidé si ale myslí, že jste zdržovali proces.
„Obvinění i advokáti se dostavovali k soudu vždy, aby proces nebyl protahován. Také se o lidech z naší kauzy hovoří jako o odsouzených, ale rozsudek byl zrušen. Přímo v usnesení vrchního soudu je uvedeno: Odvolací soud se ztotožňuje s názorem, že v rozsudku táborský soud vypichoval některé důkazy, ale chybí jejich úplné hodnocení. Upozorňovali jsme při procesu na různé rozpory, nepřesnosti a omyly v důkazech obžaloby. Odvolací soud nám dal za pravdu."

A co spoluobviněný Vladislav Větrovec?
„Vladislav Větrovec v roce 2007 vyhrál civilní spor spojený s konkurzem. Soud zamítl žalobu, podle které se měl Vladislav Větrovec spolu s konkurzním správcem Josefem Vavřičkou bezdůvodně obohatit o více než 6 milionů korun. Rozhodl o tom českolipský okresní soud. Správkyně konkurzní podstaty firmy Autostar Velimex v České Lípě požadovala přes 6 milionů jako náhradu škody. Žaloba byla zamítnuta. Přesto později státní zastupitelství podalo obžalobu na Vladislava Větrovce kvůli tomuto konkurzu, ačkoliv již bylo v civilním řízení prokázáno, že škodu nezpůsobil. Co si o tom mám myslet?"

Kdy odhadujete, že kauza definitivně skončí?
„Už si netroufnu předpokládat vůbec nic. Ostatně Vrchní státní zastupitelství v Praze okamžitě oznámilo, že podá proti amnestii stížnost, o které říkalo, že bude úspěšná.