VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Byla bezproblémová," říkají kolegové oobžalované účetní

Litoměřice – Okresní soud v Litoměřicích v pondělí pokračoval v soudním líčení s obžalovanou Evou Urbánkovou, bývalou ekonomkou Města Třebenice, která měla zpronevěřit více než dva a půl milionu korun.

8.2.2011 1
SDÍLEJ:

Eva Urbánková.Foto: Deník/Karel Pech

Vyslechnuto bylo dalších osm svědků, kteří přišli do styku s podvody účetní. Nikdo z nich si tehdy ničeho nevšiml.

„Ekonomické záležitosti vždy řešil na radnici starosta Vobořil, mně nebylo umožněno nahlížet do „finanční kuchyně“. Kdykoliv jsem projevil snahu do toho proniknout, docházelo mezi námi k tvrdým střetům,“ řekl soudu bývalý místostarosta Třebenic Jaroslav Houdek.

Šikana pracovníků ze strany starosty?
O tom, že vztahy na radnici nebyly zrovna ideální, hovořili i další svědkové. „Už když jsem se zaučovala, všimla jsem si, že vztahy mezi paní Urbánkovou a starostou nejsou moc dobré. Později jsem zažila stejný nátlak. Každý měsíc jsem chtěla dávat výpověď, ale ředitel školy mě přemlouval. Pak jsem odešla na mateřskou dovolenou. Další účetní tam vydržela rok,“ popsala situaci v Třebenicích účetní, která nastoupila na místo Urbánkové jako ekonomka základní školy. Další pracovnice nahradila obžalovanou účetní na městském úřadě.

Měla prý problémy s fetující dcerou
Urbánková dohromady pracovala téměř na 1,5 úvazku a hájí se tím, že ji starosta šikanoval, že to psychicky nezvládala. K tomu měla problémy s dcerou, která brala drogy. „Platila jsem za ni manka, nájemné. Veškerá moje činnost směřovala k tomu, abych ji dala dohromady,“ vyprávěla u soudu
Urbánková o tom, jak začala brát z městské kasy peníze. Když viděla, že to jde, pokračovala dál.

Spoluúčastníky i oběťmi jejích podvodů se nevědomky stávali lidé z jejího okolí, se kterými denně přátelsky komunikovala.

„S paní Urbánkovou jsem nikdy neměl žádný problém,… Byla ochotná,…“ takto charakterizovali obžalovanou někteří lidé ze školy a úřadu. Mezi nimi i bývalá vedoucí školní jídelny, dnes v důchodu, kterou měla Urbánková připravit o patnáct set korun z daňového vyúčtování. Peníze jí byly vyplaceny zpětně, ona ale na popud Urbánkové šla a vrátila je zpět. „Myslím si, že mi je nedala, ale když říkala, že ano, tak jsem je šla vrátit. Já jsem ty peníze stejně nechtěla,“ řekla soudu.

ZPRONEVĚRA
Eva Urbánková je obžalovaná z toho, že v období od srpna 2001 do srpna 2008 odcizila z pokladny města více než dva a půl milionu korun. Podle obžaloby se jako ekonomka města a účetní zdejší školy vědomě obohacovala, když ve 143 případech převedla na své soukromé konto peníze z účtu města a tím se dopustila trestného činu zpronevěry.

Audity a výbory byly k ničemu
Kontroly a audity, které na radnici proběhly, žádné nesrovnalosti neodhalily. Na vše nakonec přišel starosta Vobořil, když nalezl fakturu na neprovedené práce. Začal ihned jednat.

„Starosta svolal pracovní jednání zastupitelstva. Pak zadal kontrolu soukromé firmě a ustavil skupinu pro prošetření této záležitosti,“ uvedl bývalý místostarosta, v době odhalení už jen zastupitel.

„Přesto si myslím, že měl nejprve uvědomit orgány činné v trestním řízení. Působilo to na mě dojmem, že se mají prošetřit pouze některé věci a některé se mají zamést pod koberec. Na výsledky šetření jsem se několikrát ptal, bez odezvy. Jsou to ale jen mé domněnky,“ dodal.

U soudu dále vypovídal také František Immer, který byl krátce členem finančního výboru. Ten uvedl, že když chtěl výbor kontrolovat, k ničemu jeho členy nepustili, žádné doklady jim „na městě“ nedali, a pak se výbor rozpadl a jeho už do nového nezvolili.

Prý poukazoval na neformální nedostatky, např. že na radnici neexistují žádné vnitřní směrnice, takže členové výboru nevěděli, kdo za co zodpovídá. O tom, co provádí Urbánková, prý nevěděl, protože se k dokladům nikdy nedostal. Dále vypovídala Jaroslava Gerstnerová, bývalá kolegyně obžalované, která měla a dosud má na radnici na starost mzdovou účtárnu a daně a poplatky, „dělá“ také příjmovou pokladnu.

Ta uvedla, že Urbánková často naříkala, že jí chybí peníze v pokladně, ale pak je dohledala. Soudní líčení bylo v pondělí odpoledne odročeno. Další by mělo proběhnout v květnu nebo červnu.

Autor: Zdeňka Studená

8.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahradnický a ovocnářský veletrh Zahrada Čech 2017, jen první den navštívilo několik tisíc návštěvníků. Bylo z čeho vybírat a na co se dívat.
32

Značku Regionální potravina získalo osm výrobků

Jiráskovy sady v Litoměřicích.
16

Máte rádi Jiráskovy sady? Hlasujte pro ně v anketě

FOTO: Hasiči cvičili na lodi Cargo Gallery

Litoměřice - Ve čtvrtek večer proběhlo taktické cvičení profesionálních hasičů z Litoměřic, Lovosic a dobrovolné jednotky z Litoměřic.

Tvrzník: Začali jsme bez systému lítat nahoru a dolů

Frýdek - Místek - Po dvou výhrach hokejisté Stadionu Litoměřice narazili. Ve Frýdku - Místku podlehli 5:3 a v tabulce WSM Ligy jim patří sedmá příčka. 

Po dálnici D8 u Prackovic teď mohou řidiči půl roku jezdit ve všech pruzích

Ústecký kraj /FOTOGALERIE/ – Na jaře čeká prackovickou estakádu další betonování. Přijde na 50 milionů korun, bude trvat zhruba půl roku.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Ústecký kraj - Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení