VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Až polovinu sexuálních útoků v kraji si ženy vymyslely

Ústecký kraj - Práci severočeským kriminalistům komplikují dívky a ženy, které ohlašují falešná znásilnění.

13.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Internet

Letos z dosud uzavřených 51 případů znásilnění do 30. července bylo 22 odloženo, protože ke znásilnění ženy nedošlo, nebo překvalifikováno, neboť šlo o dobrovolný pohlavní styk.

Podle odborníků si kvůli obvinění ze znásilnění může obviněný muž sáhnout až na život. V okolí je lidmi již dopředu odsuzován. Znásilnění si většinou vymýšlejí dívky, když lékař nebo rodiče zjistí, že měly pohlavní styk před patnáctým rokem, nebo pokud neplánovaně otěhotní.

„Nakonec se ukáže, že dívka zakrývala pohlavní styk, ke kterému došlo dobrovolně,“ řekl Vladimír Brabec ze severočeského policejního ředitelství. Dodal: „Pokud zjistíme, že k sexuálnímu styku došlo před patnáctým rokem a nebylo to původně nahlášené znásilnění, ale dobrovolný styk, je partner nezletilé dívky obviněn z pohlavního zneužívání.“

Již v roce 2007 k motivům žen, které nepravdivě obviní muže ze znásilnění, pro Deník uvedl sexuolog Jaroslav Zvěřina, že obvinění ze znásilnění často vznášejí dívky a ženy z dysfunkčních rodin.

„Chtějí ublížit konkrétnímu muži. Nedávno se ke mně dostal případ dívky, která trpěla pocitem, že ji matka nemá ráda. Proto obvinila jejího přítele ze znásilnění. Myslela si, že jí bere matčinu lásku. Nakonec přiznala, že si vše vymyslela,“ vylíčil Zvěřina. Pokud se dívka nepřizná, průkaznost je velmi složitá.

„Pokud nejsou na těle dívky viditelné stopy po znásilnění, dokazuje se to velmi těžko. Jde o tvrzení proti tvrzení,“ doplnil sexuolog. Vzrůstající trend falešných znásilnění je patrný u dívek, které vyrůstají v rodině s narušenými vztahy. „Pokud dítě psychicky strádá, může být vymyšlené znásilnění voláním po pozornosti,“ řekl.

Kriminalista Brabec upozorňuje i na případy msty, kdy prostitutka nahlásí znásilnění, protože jí muž za sex nezaplatil. Tehdy kriminalisté při prověřování případu narazí na informaci, že žena se pohybuje mezi prostitutkami, někdy policie má i záznamy, že podobná obvinění proti neplatícím klientům podala i v minulosti.

Chování je prozradí

Sexuálním násilím se v rámci každého okresu zabývají specialisté, kteří v této problematice již pracují dlouhá léta, někteří i přes dvacet let.

„Víme, jak se chovají dívky a ženy, které se skutečně staly obětí sexuálního násilí a zneužívání. Ty, které si vymýšlí, případně i jejich svědci, se dopouštějí, aniž si to uvědomují, drobných chyb. Vydávají, aniž to tuší, zpochybňující signály. Pátráním v širším okolí oběti jsou objevovány souvislosti, ze kterých později vyplyne celkový obraz události. Nebo obraz motivů, které vedou dívku či ženu ke lži,“ dodává Brabec.

Současná situace

Letos do 30. července severočeská policie ve všech okresech Ústeckého a Libereckého kraje vyšetřovala 70 případů znásilnění a několik málo případů kuplířství a obchodování s lidmi. Z 51 již uzavřených případů 22 bylo odloženo, protože nebylo prokázáno, že by ke znásilnění došlo.

Tento trend je zřejmý také u případů pohlavního zneužívání. Na severu Čech bylo vyšetřováno od začátku roku 126 případů, z toho 91 již bylo uzavřeno. 29 případů bylo odložena opět proto, že zneužívání nebylo prokázáno.

Nejméně případů ze severu Čech u pohlavního zneužívání (5 událostí) a znásilnění (2 události) evidují v jabloneckém okresu. Nejvíce případů znásilnění bylo nahlášeno letos na Chomutovsku – 19. Z toho 14 bylo již vyřešeno – 6 případů bylo odloženo, protože šlo o výmysly, nebo se nejednalo o znásilnění.

Na druhém místě v počtu nahlášených znásilnění je Mostecko s 10 případy. Policie již ukončila vyšetřování8 případů, z nichž v 5 došlo k odložení věci, neboť nebylo prokázáno, že ke znásilnění došlo.

Nejvíce případů pohlavního zneužívání bylo nahlášeno na Chomutovsku – 27 případů. Z 21 již uzavřených prověřování trestných činů v 5 případech byla věc odložena. Následuje Děčínsko s 18 případy pohlavního zneužívání. Ze 14 uzavřených bylo 7 neprokazatelných, tudíž vyšetřování skončilo odložením.

Autor: František Roček

13.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hennlich podpořil mladé Litoměřičany

Rallye Praha Revival v Chabařovicích
64

OBRAZEM: Rallye Praha Revival se prohnala Chabařovicemi

FOTO: Inspektoři udělili pokuty za více než 10 milionů korun

Ústecký kraj - Na 1371 kontrol provedli loni inspektoři z ústeckého oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Přitom uložili 216 pokut za víc než 10 milionů.

59 seniorů poznávalo v Litoměřicích hlášky z filmů

Litoměřice - Litoměřická diecézní charita se opět zapojila do již pátého ročníku akce města „Místa v Litoměřicích přátelská seniorům", tentokrát zábavnou formou vědomostní soutěže KOLO-TOČ.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Večer na Hradě patřil orchestrům

Litoměřice - „Jak vás to učili, když jste byli malí…paci paci. A pořádně!" Vyzval publikum v závěru středečního večera na Hradě v Litoměřicích kapelník Zdeněk Růžička. Lidé tak v rytmu známého rokenrolu vytleskali Junior Band – orchestr, který tvoří žáci litoměřické základní umělecké školy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies