VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tisíce lidí ročně blokují rozhodování soudů

Ústecký kraj - Stačí když se člověk nezdržuje v místě trvalého bydliště a blokuje tím mnoho měsíců soudní projednávání jeho případu. Této možnosti zneužívají ročně v Ústeckém kraji tisíce lidí.

25.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Milan Jaroš

Každý okresní soud se nakonec musí každý měsíc vyrovnat s několika desítkami případů, které nakonec řeší určením opatrovníka.

Opatrovník má jednat u soudu jménem „zmizelého“ člověka a přebírat za něho úřední poštu spojenou se soudním jednáním. Mohou to být příbuzní, advokáti, nebo i pracovníci soudu.

Kvůli jednomu člověku, který zmizí z oficiální doručovací adresy, soud podstupuje až deset, většinou marných, pokusů, jak zjistit jeho místo pobytu.

„Jednání soudu, pokud nelze nalézt žalovaného, se oddaluje nejméně o půl roku, protože soud musí nejprve vyčerpat všechny možnosti, aby zjistil pobyt žalované osoby,“ uvedl soudce Vilém Šetek, místopředseda krajského soudu v Ústí pro občanskosprávní úsek.

Od začátku měsíce až do 21. května například ústecký krajský soud ustanovil 57 opatrovníků a podobně mostecký okresní soud do 22. května ustanovil 56 opatrovníků.

Tuctový příběh

Okresní soud v Mostě rozhodl v exekuční věci společnosti Home Credit a.s., která ráda půjčuje komukoliv, vůči Milanu Jánskému (1958), jenž bydlí v Bečově, že bude mít opatrovníka, pracovnici Okresního soudu v Mostě.

Proč? Na žádost soudního exekutora byl ustanoven opatrovník, neboť se nepodařilo řádně doručit písemnosti na adresu trvalého bydliště a jiná kontaktní adresa se soudu ani soudnímu exekutorovi nepodařila zjistit.

Takových příběhů uveřejňuje na úřední desce každý soud na severu Čech měsíčně desítky. Většinou se jedná o pokuty, nesplacené půjčky a různé dluhy. V mnoha případech figurují jako žalující městské dopravní podniky vůči černým pasažérům.

Pátrání

Soud nedosažitelného člověka hledá v registru občanů, využije pomoci policie, ale také evidence vězňů, finančního úřadu, úřadu sociálního zabezpečení, zda nemá k dispozici údaj, který žalovaný tomuto úřadu sdělil, dotaz směřuje také na úřad práce, ale také po příbuzných. Někdy se podaří zjistit kontaktní adresu, kde se občan právě nalézá, vypočítává Šetek možnosti soudu.

Znamená to administrativní lavinu papírování. Když jsou všechny možnosti vyčerpány, podle zákona se v občanskoprávních záležitostech ustanoví opatrovník.

Ideální by bylo, aby jím byl advokát, jenže toho musí zaplatit stát a kde brát na takové množství případů peníze na zaplacení advokáta? Proto se soudy snaží najít příbuzného, který by byl ochotný zmizelého příbuzného zastupovat. Pokud jde například o zaplacení pokuty 1 010 korun ústeckému dopravnímu podniku, každý příbuzný by dal od poručnictví ruce pryč.

Ve značné míře proto nastupují jako opatrovníci soudní úředníci, aby se ušetřilo na nákladech za zastupování „zmizelého“ člověka.

Ke zneviditelnění člověka přitom stačí málo. Nepřebírá poštu, doma jako není. V nejhorším se přestěhuje k příbuznému. Jde takto unikat i bez opuštění města, kde člověk bydlí, i několik let.

Autor: František Roček

25.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Litoměřický deník = Vaše noviny
1

KRÁTCE: Auto na střeše u Ostré, požár gauče v litoměřické nemocnici

Vyproštění chlapce, který spadl v Terezíně do studny.
2 3

FOTO: Třináctiletý chlapec spadl v Terezíně do studny

Dobrá zpráva: Bezdomovci se od litoměřického hřbitova odstěhují

Litoměřice – Minulý týden jsme uveřejnili článek o skupině lidí bez domova, kteří se usídlili mezi zahrádkami a hřibitovem v Litoměřicích. Jedná se o místo, kde se nacházejí hromadné hroby z období druhé světové války.

FOTO: Rameno Labe kolem Střeleckého ostrova páchne a je plné odpadků

Litoměřice - Zaměstnanci povodí Labe místo uklidili letos v dubnu, další úklid chystají.

FOTO: Ploskovický zámek se přenesl do baroka

Ploskovice - Ploskovický zámek ovládla barokní atmosféra. Večer patřil hudbě i zábavě. 

"Stezka ukázala správný směr," ví Kalivoda

Roudnice n. L. – Martin Kolomý, závodník roudnické stáje Tatra Buggyra, dokončil letošní ročník rally Hedvábná stezka na jedenáctém místě. Vítěz tří etap a jediný pilot, který dokázal držet krok s kamazy, vybojoval na asijské pouti speciální cenu za bojovnost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení