VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tisíce lidí ročně blokují rozhodování soudů

Ústecký kraj - Stačí když se člověk nezdržuje v místě trvalého bydliště a blokuje tím mnoho měsíců soudní projednávání jeho případu. Této možnosti zneužívají ročně v Ústeckém kraji tisíce lidí.

25.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Milan Jaroš

Každý okresní soud se nakonec musí každý měsíc vyrovnat s několika desítkami případů, které nakonec řeší určením opatrovníka.

Opatrovník má jednat u soudu jménem „zmizelého“ člověka a přebírat za něho úřední poštu spojenou se soudním jednáním. Mohou to být příbuzní, advokáti, nebo i pracovníci soudu.

Kvůli jednomu člověku, který zmizí z oficiální doručovací adresy, soud podstupuje až deset, většinou marných, pokusů, jak zjistit jeho místo pobytu.

„Jednání soudu, pokud nelze nalézt žalovaného, se oddaluje nejméně o půl roku, protože soud musí nejprve vyčerpat všechny možnosti, aby zjistil pobyt žalované osoby,“ uvedl soudce Vilém Šetek, místopředseda krajského soudu v Ústí pro občanskosprávní úsek.

Od začátku měsíce až do 21. května například ústecký krajský soud ustanovil 57 opatrovníků a podobně mostecký okresní soud do 22. května ustanovil 56 opatrovníků.

Tuctový příběh

Okresní soud v Mostě rozhodl v exekuční věci společnosti Home Credit a.s., která ráda půjčuje komukoliv, vůči Milanu Jánskému (1958), jenž bydlí v Bečově, že bude mít opatrovníka, pracovnici Okresního soudu v Mostě.

Proč? Na žádost soudního exekutora byl ustanoven opatrovník, neboť se nepodařilo řádně doručit písemnosti na adresu trvalého bydliště a jiná kontaktní adresa se soudu ani soudnímu exekutorovi nepodařila zjistit.

Takových příběhů uveřejňuje na úřední desce každý soud na severu Čech měsíčně desítky. Většinou se jedná o pokuty, nesplacené půjčky a různé dluhy. V mnoha případech figurují jako žalující městské dopravní podniky vůči černým pasažérům.

Pátrání

Soud nedosažitelného člověka hledá v registru občanů, využije pomoci policie, ale také evidence vězňů, finančního úřadu, úřadu sociálního zabezpečení, zda nemá k dispozici údaj, který žalovaný tomuto úřadu sdělil, dotaz směřuje také na úřad práce, ale také po příbuzných. Někdy se podaří zjistit kontaktní adresu, kde se občan právě nalézá, vypočítává Šetek možnosti soudu.

Znamená to administrativní lavinu papírování. Když jsou všechny možnosti vyčerpány, podle zákona se v občanskoprávních záležitostech ustanoví opatrovník.

Ideální by bylo, aby jím byl advokát, jenže toho musí zaplatit stát a kde brát na takové množství případů peníze na zaplacení advokáta? Proto se soudy snaží najít příbuzného, který by byl ochotný zmizelého příbuzného zastupovat. Pokud jde například o zaplacení pokuty 1 010 korun ústeckému dopravnímu podniku, každý příbuzný by dal od poručnictví ruce pryč.

Ve značné míře proto nastupují jako opatrovníci soudní úředníci, aby se ušetřilo na nákladech za zastupování „zmizelého“ člověka.

Ke zneviditelnění člověka přitom stačí málo. Nepřebírá poštu, doma jako není. V nejhorším se přestěhuje k příbuznému. Jde takto unikat i bez opuštění města, kde člověk bydlí, i několik let.

Autor: František Roček

25.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Šmíd.

Náměstek ústeckého hejtmana Petr Šmíd je po nehodě ve velmi vážném stavu

Hasičské slavnosti - sobota, závěrečný program

Na slavnosti do Litoměřic míří stovky hasičů

GALERIE: Žalhostická škola slavila 90. narozeniny

Žalhostice – Na dvě stě účastníků v sobotu zaplnilo prostory zdejší základní a mateřské školy. Přijali pozvání ředitele Vladimíra Fiedlera a jeho kolegů z pedagogického sboru k oslavě 90 let od založení školy.

Tety v Klokánku jsou zlaté, často nahrazují zdravotníky

Litoměřice – V Ústeckém kraji funguje pět poboček Klokánku, ten litoměřický patří kapacitou 18 dětí do jejich středu. Tety, které se o ně starají v týdenních cyklech 24 hodin denně, si zaslouží obrovské uznání.

Terezínští si budou muset na čas utáhnout opasky

Terezín – Celková zadluženost města ke konci loňského roku činila 36,3 milionu korun, ale co je vážnější, jeho finanční kondice je v hodnocení pětibodové stupnice druhá nejhorší. Situace je vážná, ale dá se řešit. Tolik tři údaje z podrobné analýzy financí a návrhu opatření, jež by měly přispět k ozdravení a konsolidaci Terezína.

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte čtvrté květnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do pátku 2. června do 12 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies