VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zubrnický skanzen opravuje unikátní mlýn

Zubrnice /ROZHOVOR/ - Velké prvenství si připsal zubrnický skanzen. Zdejším badatelům se podařilo přenést sem strojní zařízení z takzvaného uměleckého mlýnu z Hamrů. Vybavili jím zdejší mlýn Týniště 28, jehož součástí byla i lisovna oleje a vodní pila.

12.3.2016
SDÍLEJ:

Na rekonstrukci mlýna se už mnoho let podílí i studenti historie ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.Foto: Deník/Karel Pech

Dokončení rekonstrukce a zpřístupnění komplexu je podle Františka Ledvinky, ředitele Muzea lidové architektury Zubrnice tak už jen otázkou volných peněz v rozpočtu skanzenu. Projekt si ve výjimečnosti nezadá s obdobnými ve světě.

Jak postupovala rekonstrukce Týniště 28 a jaké metody práce jste u toho použili?
Metodou postindustriální archeologie jsme vykopali suterénní část tohoto komplexu. Na mlýnskou část jsme přenesli a postavili bývalý roubený mlýn z nedaleké Homole a jeho interiér vybavili strojním zařízením tzv. uměleckého mlýna z Hamrů. Tím se podařilo spojit a zachránit tři památky současně. Na tak sofistikovanou práci, jakou je transfer a zprovoznění uměleckého složení mlýna, si dosud netroufl žádný skanzen ani památkový objekt v ČR, zatímco v Německu je to samozřejmostí u všech velkých skanzenů.

Kdy byste mohli dokončit rekonstrukci a zpřístupnit komplex veřejnosti?
V případě získání potřebné finanční částky by za příznivých okolností mohl být mlýn dokončen a zpřístupněn veřejnosti během jednoho roku. V další etapě by následovala rekonstrukce vodní pily a lisovny oleje. Tím by se zpřístupnil v České republice unikátní technický soubor, kde budou vedle sebe tři vodní kola. Totiž mlýnu, pily a lisovny oleje.

S mlýny ovšem souvisí i další vaše práce, mohl byste ji blíže popsat?
Dalším zajímavým počinem našeho skanzenu bylo získání bývalého mlýna Týniště 27 do vlastnictví a jeho rekonstrukce do funkční podoby. Tato technická památka se stala jediným malým zpřístupněným mlýnem v Ústeckém kraji, mající ještě starou technologii „českého složení".

Kolik pozůstatků mlýnů a na jak velkém území jste vlastně získali?
Na tyto aktivity navazovalo, po důkladném historickém průzkumu, získání dvacetihektarového území s další čtveřicí mlýnů. Zbyly z nich sice už jen trosky, avšak s dochovanými náhony. Toto území, nepoznamenané negativními civilizačními vlivy, chceme postupně upravovat do podoby z poloviny 19. století, se starými polními cestami, ovocnými sady starých odrůd, chmelnicemi a především vodním hospodářstvím bývalých mlýnů. Usilujeme zde také o vytvoření malého ekomuzea.

(Pozn. red.: Podobné projekty, například Viktoriánská a Edvardiánská farma, vedené historičkou Ruth Goodmanovou, popularizovala britská veřejnoprávní televize BBC. Místa natáčení si historický ráz udržela dodnes a patří k turisticky atraktivním cílům. Seriály jsou českým divákům známy ze satelitních televizí.)

Znamená to tedy, že se chystáte na další rekonstrukce mlýnů?
Rekonstrukce ostatních mlýnů je ještě otázkou daleké budoucnosti a mnoha hodin práce pro naše následovníky. V našich možnostech je však vytvořit po těchto mlýnech alespoň tématickou naučnou stezku, která může zajímavou formou seznámit návštěvníky s unikátním a velice hustým souborem mlýnů v minulosti. Tento druh naučné stezky bude v rámci ČR opět ojedinělým počinem.

Jaké tedy máte konkrétní plány pro nejbližší budoucnost?
Dalším úkolem pro nejbližší období je stavba hrázděné stodoly v areálu domu z Loubí. Stodola tradičním způsobem uzavře zdejší dvůr a využijeme ji pro prezentaci části větších zemědělských strojů. V její levé části umístíme a funkčně využijeme mimo jiné i velký dřevěný žentour, propojený s historickou mlátičkou. V českých skanzenech to opět bude poprvé, kdy bude využit a představen velký dřevěného, navíc i funkční žentour, coby příklad technického pokroku v zemědělství během první poloviny 19. století.

Autor: Janni Vorlíček

12.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

hokej, Litoměřice a České Budějovice
22

Motor naskočil až na konci, Stadion je bez bodů

Ilustrační foto.
70

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

FOTO: Řidiči chytl traktor. Naštěstí skoro u hasičů

Litoměřice - Štěstí v neštěstí měl v pondělí 16. října ráno řidič, který jel s traktorem po Českolipské. V místech, kde míjel litoměřickou hasičskou stanici, mu vyšlehly ze stroje plameny.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Její maminka pomáhala Židům, skončila v Osvětimi

Bohušovice n. O. - O osudu své rodiny vypráví Marta Neužilová. V Bohušovicích můžete narazit na "Kámen zmizelých", který připomíná její maminku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení