Suchý zip je jedním z nejvýznamnějších objevů minulého století, jenž využívá široká veřejnost. Vymyslel jej švýcarský inženýr George de Mestral roku 1941, a to díky svému čtyřnohému mazlíčkovi.

- Výroba suchého zipu je poměrně jednoduchá a laciná. Z nylonového vlákna se utká tkanina plná hustých jemných smyček, a to je ta „sametová" strana zipu. Jednotlivé smyčky se rozpůlí, tudíž z každé vzniknou dva háčky, ty se pak zahřejí pod infračerveným světlem a vzniká hrubá strana zipu.

- Princip suchého zipu využívají v přírodě například jihoameričtí mravenci, kteří mají na nohách háčky a loví svou kořist výhradně na listech rostliny porostlé chlupy. Díky tomu se mravenec „přizipuje" k rostlině a může pak útočit na kořist, která je mnohonásobně větší a těžší než on.

- „Velcro dog" jsou psi, kteří se odmítají hnout od svých pánů.

Poté, co se vrátil z procházky v přírodě, zjistil, že on i pes jsou obaleni bodláky. Mestrala zaujalo, jakou silou semínka s háčky na srsti psa držela. Vzal tedy jedno semínko pod mikroskop a zjistil, že jsou na něm malé háčky. Začal tedy experimentovat, jak tuto vlastnost využít.

Za vše mohou obyčejné bodláky

Po zhruba osmi letech výzkumu se mu povedlo toto přírodní pojidlo napodobit díky dvěma látkovým proužkům. Na jednom se nacházely tisíce malých háčků a na druhém tisíce malých oček. Svůj vynález nazval velcro, což je složenina francouzských slov „velours" (samet) a „crochet" (háček). Vynález oficiálně patentoval v roce 1955. Zprvu se suchý zip vyráběl z bavlny, později z nylonu.

V 60. letech získal suchý zip proslulost díky NASA, kosmonauti jej ve vesmíru používali k uchycení různých předmětů balíčků jídla nebo nářadí (dnes se jím dokonce připevňují solární panely na některých satelitech). Začaly jej využívat také nemocnice, kdy jej dodnes najdete třeba u přístroje k měření tlaku. Postupně pronikl i do běžného života.

Revoluční tenisky

V roce 1968 začala firma Puma jako první vyrábět tenisky, které měly zapínání na suchý zip. Brzy tento nápad okopírovaly i další firmy a do konce 80. let takové tenisky nosil v Americe kdekdo. Dnes už si maminky nedovedou představit plenky bez zapínání na suchý zip, u sandálů vám dříve upadnou podrážky, než by povolil suchý zip, o batozích, peněženkách či oblečení ani nemluvě. Prostě je všude kolem nás. Než ho zase překoná nějaký nový vynález.

- Některé druhy jsou tak odolné proti síle smyku (boční síle), že například zip o ploše menší než 120 milimetrů čtverečních udrží váhu jedné tuny.

- Suché zipy mohou být našívací, samolepící, oboustranné, nehořlavé, svazkovací oboustranné apod.

- Původně se vyráběl suchý zip pouze v černé barvě, kvůli módním účelům se však paleta barev rozšířila na širokou škálu.

- Zmínky o suchém zipu najdete třeba v jednom z filmů MIB (Muži v černém), kde agent Zed říká: „Suchý zip je technologie mimozemšťanů, kterou muži v černém zabavili." Měla to být narážka na to, že mnoho Američanů si myslí, že suchý zip pochází z „vesmírných" technologií NASA.

- Onou rostlinou, která stála u zrodu suchého zipu, je Geum urbanum, neboli kuklík městský.