Takový příběh prostě nemohl zůstat bez odezvy, shodují se lidé z Vísky, když mluví o stromu na samém začátku vesnice ve směru od Kunratic. Více než 130 let starý dub dostal od místních přízvisko ochránce. Oprávněně. Při tisícileté vodě, která v roce 2010 spláchla část severních Čech včetně Frýdlantska, totiž svým kmenem zachránil několik za ním stojících stavení. Hlavně díky tomu pak v minulém roce bodoval v anketě Strom roku České republiky, kde s přehledem vyhrál. Teď si konečně vybírá svojí výhru.

Pod zuby motorovky končí suché větve

Dub ochránce si prvenstvím v anketě Strom roku vysloužil hned dvě ceny. „První je odborné ošetření arboristy, kterého jsme právě svědky. Druhou cenou jsou zahradnické úpravy okolí v hodnotě 50 tisíc korun," popisoval včera pod stromem místostarosta Višňové, pod kterou Víska spadá, Tomáš Cýrus.

Na úpravu okolí dojde až v říjnu, přestože byla naplánována už na prázdniny. „V bezprostřední blízkosti probíhá právě rekonstrukce silnice a točí se tu těžké stroje. Před několika týdny byl také odvážen provizorní vojenský most a těžká technika se potřebovala někde otočit. Upravovat plochu v té době by bylo zbytečné, protože by práce byla asi zničena," podotýká Cýrus. Terénní úpravy, které obnášejí zarovnání plochy, osetí trávou a ohrazení místa, se tak nechají až na říjen.

Naopak s ošetřením koruny stromu není na co čekat. „Strom čeká takzvaný zdravotní řez. V první řadě z něj odstraníme suché větve a pak případně takové, které jsou nějak poškozené. Žádný výrazný zásah ale nepředpokládám," prozradil na místě Pavel Slunéčko z firmy Prostrom Bohemia z Plzně.

Hodinová příprava

Než se arboristé vůbec dostanou do koruny stromů, chvíli to trvá. Úplně nejdřív je totiž potřeba použít asi tři milimetry silné lanko, kterým se prostřednictvím na něm uvázané zátěže snaží jeden ze tří odborníků trefit správně do větvoví. „Teprve když se mu to podaří, můžeme začít za lankem tahat do koruny stromů silná lana. A po nich se nahoru dostaneme i my," říká Slunéčko.

Dobu příprav odhaduje na hodinu. Pak už dva ze tří mužů šplhají do větví. Každý na jinou stranu, aby se na zem padajícími větvemi navzájem nezranili. Do slunečného dne se ozve zvuk motorové pily.

Řezání už přihlíží několik místních lidí. Aby také ne. Některým z nich strom před čtyřmi lety zachránil dům. Oni mu to teď vracejí pozorností a vděčností. Například Marta Holcová na dub nedá dopustit. „Nebýt jeho, dneska už tu asi nebydlíme," říká.

Odklonil hlavní proud povodně

Když se vrací k povodni před čtyřmi lety, dodnes se jí vrací ta hrůza. „První přívalová vlna byla hrozná, druhá nebyla o nic lepší. Nebýt dubu, všechen bordel, který voda přinášela, by šel na naše domy. Klády, auta, kameny. Náš dům je sice až druhý v řadě, ale nedělám si iluze, že by na něj nespadl ten první. Stromu máme být za co vděční," říká.

Právě ona se podílela na přihlášení dubu do ankety o strom roku a podporovala ho i v době, kdy reprezentoval Českou republiku v evropské verzi soutěže. Teď je ráda, že došlo i na cenu a strom se dočká prořezu. „Možná by bylo dobré, aby pánové ošetřili i rány, které dub utrpěl při povodni tady dole, na kmeni," ukazuje na místa u země. Je na nich vidět, kde dostal kmen nejvíce zabrat. Arboristé ale v tomhle případě pomoci nedokážou. „Lidé nám často říkají, abychom právě tyto rány ošetřili. Ale musíme jim říct, že nic takového, jako zázračný nátěr na zacelení, neexistuje. Strom si s tím musí poradit sám. A v tomhle případě je vidět, že se rána zaceluje," říká Slunéčko. Věří, že v dalších letech se zatáhne a vytvoří jakousi jizvu.

Už chybí jen posezení

Prořez stromu trval necelé tři hodiny, nikdo se teď už nemusí bát, že mu na hlavu spadne suchá větev. „To je moc dobře. Protože po úpravě terénu dojde i na osazení lavičkou, přibude stojan na kola a stranou vznikne i ohniště. Aby si tu mohli lidé třeba na výletě opéct buřta," říká Cýrus. Co se týče úpravy, chce ctít přání místních. Lavička, ohrazení i držák na kolo budou z oloupaných, impregnovaných klád. „Aby připomínaly kmeny, které strom v roce 2010 zadržel," uzavírá.