VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chystáte se na výlet na Milešovku? Observatoř se otevře veřejnosti

Milešovka - Akce pořádaná Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd České republiky nabídne také informace o metodách meteorologických měření.

25.10.2012
SDÍLEJ:

Chystáte se na podzimní výlet na Milešovku? Observatoř se na dva dny otevře veřejnosti.Foto: archiv ÚFA

Podzimem každý rok kouzelně zbarvená Milešovka láká k turistickému výšlapu na nejvyšší vrchol Českého středohoří. Pro toho, kdo se v blízké době k návštěvě největrnější hory u nás chystá, jistě přijde vhod pozvánka Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA) do její observatoře, která se nachází právě na Milešovce.

V listopadu, po oba víkendové dny

Jak informoval Petr Zacharov mladší z ÚFA, v rámci Týdne vědy a techniky (podrobnosti najdete www.tydenvedy.cz) se uskuteční na observatoři Milešovka v sobotu 10. listopadu a v neděli 11. listopadu den otevřených dveří.

„Návštěvníci se mohou těšit na seznámení s historií observatoře, s klasickými, ale i moderními metodami meteorologických měření. V rámci prohlídky je i výstup na vyhlídkovou věž, kde je v případě pěkného počasí daleký rozhled," přiblížil Petr Zacharov mladší.

Observatoř Milešovka byla založena na místě bývalé rozhledny v roce 1905 a od té doby se na stanici nepřetržitě měří až do současnosti. „Poloha v nadmořské výšce 837 metrů a více než stoletá řada pozorování činí ze stanice jednu z nejcennějších meteorologických stanic na světě. V současné době patří observatoř do správy Ústavu fyziky atmosféry AVČR v.v.i..," připomněl.

Od Bílky na vrchol po svých

Přístup k observatoři doporučuje pořadatel dne otevřených dveří z parkoviště před obcí Bílka a dále pěšky po červené a poté modré turistické značce. Na vrcholu je návštěvníkům k dispozici občerstvení i toalety.

Pokud tedy chcete na Milešovku vyrazit právě v jednom ze dvou dnů, kdy bude observatoř pro veřejnost otevřena, a chcete si ještě předtím o ní nastudovat zajímavé informace, podívejte se na stránky www.ufa.cas.cz.

Na co se tady specializují?

Tam se mimo jiné dozvíte, že v červenci 1998 byla observatoř vybavena automatickou meteorologickou stanicí firmy Vaisala. Ta se využívá k měření teploty a relativní vlhkosti vzduchu, tlaku vzduchu, přízemní dohlednosti, rychlosti a směru větru, teploty půdy v hloubkách 5, 10, 20, 50 a 100 centimetrů, srážkových úhrnů, délky trvání slunečního svitu a výšky základny oblačnosti.

Pozorovatelé dále určují množství oblačnosti, typy a charakter oblaků, stav počasí, výšku sněhové pokrývky a další základní meteorologické charakteristiky.

Od roku 1998 se výzkum na observatoři Milešovka specializuje na chemismus a fyzikální vlastnosti usazených srážek.

Od jara do podzimu se zde provádějí odběry vzorků vody z nízké oblačnosti, popřípadě mlhy. V zimním období jsou odebírány vzorky námrazy. Odebrané vzorky jsou poté dále chemicky analyzovány. Pomocí několika moderních přístrojů převážně optických jsou také měřeny základní fyzikální charakteristiky nízké oblačnosti, popřípadě mlhy, jako například horizontální dohlednost, kapalný vodní obsah, spektrum velikosti kapiček, hmotnost námrazy a podobně.

Observatoř Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Nahoře celkový pohled na Milešovku, pod níž je vidět zámek v Milešově.

Takže teď už jen zapsat si do kalendáře a za šestnáct dní vyrazit!

Historie nejstarší horské observatoře v Česku

První významnou stavbou, která byla postavena na Milešovce, byla malá hospoda, kterou v roce 1820 vybudoval za velmi obtížných podmínek hostinský Anton Weber z Velemína. V následujících letech tuto hospodu postupně rozšířil na dvě jídelny, několik chat, prostor pro tanec, malý obchod a kapličku. Ve 40. letech 19. století postavil na Milešovce 4 metry vysokou kamennou rozhlednu.

Observatoř byla vybudována na podnět tehdejšího komerčního rady Reginalda Czermack-Wartecka, který byl zasloužilým členem předsednictva Horského spolku v Teplicích a předsedou horských spolků severozápadních Čech. Pro realizaci stavby observatoře bylo sestaveno několik komisí, přičemž vědeckou komisi vedl universitní profesor dr. R. Spitaler. Z pěti projektů, podaných různými architekty, byl dne 25. 2. 1903 vybrán návrh J. Hocka.

Stavba observatoře započala na jaře 1903. Základním stavebním materiálem byl znělec, který byl vytěžen přímo na vrcholu Milešovky. Stavba byla dokončena v červnu 1904. Součástí budovy observatoře je 18 metrů vysoká věž, na které se v 10 metrech rozprostírá vyhlídkový ochoz. Od roku 1905 zde probíhají nepřetržitě meteorologická pozorování a měření (s malou přestávkou v roce 1917 a během 2. světové války). Řada meteorologických záznamů patří k nejdelším v ČR. Milešovka je vůbec nejstarší horskou observatoří na území České republiky.

Prvním ředitelem observatoře byl prof. dr. Rudolf Spitaler, vedoucí katedry pro kosmickou fyziku a geodynamiku na pražské Německé univerzitě. Tuto funkci vykonával až do února 1929. V roce 1953 přešla observatoř pod správu Československé akademie věd (ČSAV), a sice nejdříve pod Geofyzikální ústav, posléze pod Laboratoř meteorologie a v roce 1964 pod Ústav fyziky atmosféry, pod který spadá až do současnosti. V roce 2005 byly na Milešovce provedeny významné opravné práce (zateplení, oprava fasády, renovace vnitřních prostor apod.).

Zdroj: www.ufa.cas.cz

Autor: Ivo Chrástecký

25.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slepé rameno řeky Labe v Litoměřicích je vlivem nízké hladiny poloprázdné. Na březích zahnívají zbytky odpadu. Rameno silně zapáchá a odrazuje návštěvníky ostrova.
2 9

FOTO: Rameno Labe kolem Střeleckého ostrova páchne a je plné odpadků

Na ploskovickém zámku se v pátek konal galakoncert italského souboru Barocco Europeo. Atmosféru doplnily iluminace, agapé a ohňostroj
35

FOTO: Ploskovický zámek se přenesl do baroka

"Stezka ukázala správný směr," ví Kalivoda

Roudnice n. L. – Martin Kolomý, závodník roudnické stáje Tatra Buggyra, dokončil letošní ročník rally Hedvábná stezka na jedenáctém místě. Vítěz tří etap a jediný pilot, který dokázal držet krok s kamazy, vybojoval na asijské pouti speciální cenu za bojovnost.

Celníci v kraji zabavili desítky nelegálních herních automatů

Ústecký kraj - Do baru na ústecké Masarykově třídě náhle vstoupilo několik celníků. Než se obsluha vzpamatovala z překvapení, celníci zabavili nelegální výherní hrací přístroj. Bylo úterý 18. července.

Banální oprava zdi odhalila řadu problémů

Úštěk – Zhruba 400 metrů levobřežní zdi Úštěckého potoka v Údolní ulici se snad už příští rok dočká opravy. Už 15 let neslouží plnohodnotně svému účelu, udržet koryto v průtočném stavu a zabránit pádu osob nebo dopravních prostředků do potoka. 

„Nechte zpívat Mišíka,“ psalo se za komunistů. Nyní se tak jmenuje film

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Velké překvapení prozrazuje film režisérky Němcové „Nechte zpívat Mišíka“. Ukazuje legendu české rockové hudby, letos slavící 70 let, v zajímavých souvislostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení