„Při přechodu pivovaru Velké Březno pod společnost HEINEKEN Česká republika tu stroje byly v havarijním stavu. Za posledních 5 let se postupně daly všechny do pořádku, a tím jsme plně využili výkon linky na 24 tisíc naplněných lahví za hodinu," říká mluvčí společnosti Zuzana Kosáková.

„V roce 2010 se pořídil nový inspektor prázdných lahví Heuft. Byla to investice asi za 3,5 milionu. Jsme na něj dost pyšní. Je to špičkový stroj, takový Mercedes mezi inspektory. Používá se pro kontrolu umytých vratných lahví předtím než vstupují do plniče lahví. Tenhle přístroj umí v mžiku vyhodnotit stovky vzorků. Hlídá, aby v lahvích nebyly střepy a kontroluje mnoho dalších parametrů např. zbytkovou kapalinu po mytí.

Plnění a etiketování lahví probíhá na stroji od firmy Krones. Jedná se o plně elektronicky řízený plnič, který je v bloku s etiketovačkou. Je to jeden ze tří vyrobených exponátů tohoto typu na světě. Jeho údržba je finančně náročná, používáme zásadně servisní techniky firmy Krones," doplňuje Jan Hejra, vedoucí stáčíren, který byl ředitelem pivovaru Kutná Hora a Louny a v roce 2011 byl u toho, kdy se stáčírna stěhovala z pivovaru Krásné Březno do úplně nových prostor ve Velkém Březně.

Velkobřezenecká piva ZLATOPRAMEN a BŘEZŇÁK se tu plní nejen do lahví, ale také do sudů. Zdejší KEG linka naplní 220 sudů za hodinu. Mimochodem KEG sud si na zahradní party nebo jinou oslavu můžete koupit přímo v distribučním centru pivovaru v Ústí nad Labem.

Jinak se tato piva, která jsou specifická kvašením v otevřených spilkách a jejich aroma dotváří i voda z místních zdrojů, původní měděná varna z roku 1933 a dlouhé ležení v klasickém ležáckém sklepě čepují se v celé České republice a chutnají také Němcům a Švédům, kam se dovážejí v opravdu velkých objemech.

Přitom všechny lahve ve Velkém Březně jsou vratné, i ty, co jdou na export.

Na návštěvu do pivovaru

Pivovar ve Velkém Březně na Ústecku stojí za návštěvu kdykoli… Vědí to všichni, kteří pod pokličku zdejších pivovarníků již nahlédli. Za doprovodu průvodce se podíváte do hlavních provozů pivovaru a dozvíte se o všech fázích výroby a hlavně postupech, díky kterým se české pivo ve světě proslavilo.

Tajemství kvality velkobřezenských piv tkví i v používání nejlepších surovin vody, sladu a chmele. Leckterý návštěvník tak může být zaskočen informací, že k výrobě jednoho půllitru je potřeba slad z 2400 ječmenných zrn. Charakteristickým znakem pivovaru se od roku 1906 stala podobizna přednosty stanice ve Velkém Březně Victora Cibicha, který za propůjčení tváře velkobřezenským pivům obdržel doživotní rentu třiceti piv týdně.

Prohlídková trasa zabere asi 50 minut. Vedle odborného výkladu se návštěvníci mohou těšit i na ochutnávku piv Březňák. Domů si pak vedle piva mohou odnést značkové sklo nebo suvenýry z místní prodejny.

Pro jednotlivce je v pivovaru otevřeno každou sobotu od 14.30 hodin. Skupiny nad 10 osob se objednávají na telefonním čísle 737 224 087 nebo e-mailu josef.helebrant @heineken.com. Návštěvníci nad 18 let za prohlídku zaplatí 100 korun, osoby mladší 18 let šedesát korun.