VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poběžte pomoci dětem z ústavů k pěstounům

Ústí nad Labem - Pátý ročník projektu Běh pro život se uskuteční v Ústí nad Labem v sobotu 2. června jako v pořadí pátém ze sedmi velkých měst Česka.

30.5.2012
SDÍLEJ:

V loňském roce přilákal Běh pro život v Ústí nad Labem přes pět stovek nadšenců.Foto: DENÍK/Martin Klimeš

Chcete přispět dobré věci a pomoci dětem z ústavních zařízení v Ústeckém kraji žít v pěstounských rodinách? Právě to si klade za cíl pátý ročník Běhu pro život, který organizuje Nadační fond Tesco. Ten se uskuteční v Ústí nad Labem letos jako v pátém ze sedmi měst České republiky 2. června. Takže jen obout sportovní boty a v sobotu vyrazit.

Kudy se poběží?

Trasa ústeckého běhu začíná na nově zrekonstruovaném Mírovém náměstí a vede ulicemi Velká Hradební a Winstona Churchilla. Účastníci poběží kolem hotelu Vladimir a dále kolem nově postaveného kongresového hotelu Clarion a Pařížskou ulicí. Odtud budou pokračovat přes Lidické náměstí podél městského muzea a Severočeského divadla. Dále trasa pokračuje atriem budovy magistrátu a okolo krajského úřadu. Do cíle se účastníci běhu dostanou ulicemi Velká Hradební a Hrnčířská. Cíl je stejně jako start na Mírovém náměstí.

Doprovodný program

Již od 13.30 hodin bude pro zájemce připraven bohatý doprovodný program. Na děti čeká maxitrampolína, horolezecká stěna a další atrakce, v 15.30 hodin začíná koncert kapely Marimba. Samotný závod bude odstartován v 15.00 hodin. Každý zaregistrovaný běžec obdrží startovní číslo, originální tričko Běhu pro život, občerstvení a medaili v cíli.

Pro čtrnáct stovek dětí v kraji

V České republice je v kojeneckých ústavech, dětských domovech či jiných zařízeních obdobného typu umístěno přibližně 11 000 opuštěných dětí či dětí, které přišly o svoji rodinu nebo pocházejí z rodin, které se o ně z různých důvodů nedovedou nebo nemohou postarat. V Ústeckém kraji žije v současnosti v ústavních zařízeních více než 1400 dětí, které by mohly vyrůstat v pěstounské rodině. Pěstounské péči se v regionu nyní aktivně věnuje 750 rodin, které se starají o více než 2000 dětí.

Cílem 5. ročníku, který se v Ústí nad Labem koná pod záštitou náměstkyně primátora Zuzany Kailové a hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové, je vybrat 4 miliony korun na proškolení pěstounů a na finanční podporu pěstounské péče pro 50 dětí. Partnerem projektu je Asociace náhradních rodin České republiky. Generálním partnerem Běhu pro život je Tesco a partnerem energetická společnost E.ON.

Patrony jsou herecké osobnosti

Běh pro život i letos zaštítí patroni z řad známých osobností, Hana Čížková a Pavel Liška.

Hana Čížková, filmová a divadelní herečka, která má na svém kontě více než 50 filmových rolí, má s pěstounskou péčí svou vlastní zkušenost. „Moc ráda jsem se stala patronkou letošního ročníku Běhu pro život, který chce pomoci opuštěným dětem najít novou rodinu. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že být pěstounem vyžaduje odhodlání a trpělivost, což se pak ale několikanásobně vrátí. Pro mne osobně bylo pěstounství cestou jak získat skvělou dceru. Věřím, že letošní Běh pro život podpoří co nejvíce lidí," říká Hana Čížková.

Divadelní a filmový herec Pavel Liška, nositel ocenění Český lev za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Štěstí (2005), pěstounskou péči podpořil již v minulosti. Ke svému zapojení do Běhu pro život dodává: „Běh pro život se snažím podpořit, protože sám mám doma jedno lidský mládě a je pro mě nepředstavitelný, že by se mu mohlo stát, že by se mu nedostávalo potravy, lásky a domova. A protože těch mláďat v naší civilizované zemi bez domova a lásky je tolik, a já nedospěl k tomu kroku se třeba jen jednoho takového mláděte aktivně ujmout a dát mu co potřebuje, tak si pomáhám, nic si proto nevytýkat, alespoň tak."

Ústí se zapojuje podruhé

Město Ústí nad Labem se letos do projektu zapojuje již podruhé. Loni zde obdobnou trasu zdolalo 559 běžců a podařilo se vybrat 77 907 Kč. „Věříme, že snaha pomoci přiměje co nejvíce místních obléci startovní čísla a běžet za lepší život opuštěných dětí," vyzývá Hana Svobodová, manažerka Nadačního fondu Tesco, a dodává: „Těšíme se, že na start v Ústí nad Labem dorazí co nejvíce běžců a že se nám tak společnými silami podaří naplnit cíl letošního ročníku Běhu pro život."

Ústecký běh je již pátým z celkově sedmi běhů, které se stejně jako v loňském roce konají po celé České republice. Série běhů odstartovala 5. května v Pardubicích, po kterých následovaly České Budějovice a Brno. Minulý týden se startovní výstřel ozval v Plzni. Poběží se také v Ostravě. Celý projekt pak vyvrcholí v sobotu 23. června v Praze.

Podrobnosti o Běhu pro život, možnostech jak přispívat, a přehled vybraných částek jsou k dispozici na www.behprozivot.cz nebo na facebookové stránce Tesco Běh pro život.

Jak lze přispět

• účastí na běhu a zaplacením startovného v minimální výši 200 Kč (startovné pro děti do 14 let a seniory nad 65 let 50 Kč a pro rodiny jedno až tři děti a dva dospělí 450 Kč),
• založením profilu „virtuálního běžce" na www.behprozivot.cz, kde lze pozvat přátele, rodinu a kolegy, a svým prostřednictvím pomoci vybrat prostředky ve prospěch projektu,
• výběrem a podporou „virtuálního běžce" na www.behprozivot.cz,
• zasláním dárcovské SMS ve formě DMS BEHPROZIVOT v hodnotě 30 Kč na číslo 87 777 (cena je 30 Kč, Nadační fond Tesco obdrží 27 Kč), více informací na www.darcovskasms.cz,
• zasláním finančních prostředků přímo na účet Nadačního fondu Tesco 5001231444/5500,
• zakoupením originálních zelených tkaniček za 50 Kč u pokladen obchodů Tesco a v místě konání běhu (majitelé věrnostní karty Clubcard obdrží při zakoupení tkaniček v obchodech Tesco 50 bodů),
• tím, že se stanete fanouškem Běhu pro život na facebooku a zapojíte se do aplikace Cesta domů, jež bude rozšiřovat virtuální síť lidí, kteří se rozhodli aktivně zapojit do projektu.

Autor: Ivo Chrástecký

30.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skupinka aktivistů proti týrání zvířat v cirkusech Svoboda zvířat protestovala pred představením cirkusu v Litoměřicích.
8

FOTO: U cirkusu protestovali ochránci

Amatérský badatel Jiří Kuchař objevil v depozitáři Národního památkového ústavu v Doksanech sedm obrazů ze sbírky Adolfa Hitlera.
22

FOTO: Hitlerovy obrazy v Doksanech nechtějí památkáři ukázat

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

FOTO: Roudničtí volejbalisté mají nové zázemí

Roudnice nad Labem - Roudničtí volejbalisté se konečně dočkali nové klubovny. Slavnostně ji pokřtili klubovým turnajem.

Atraktivní podívaná v Litoměřicích! Za Stadion budou hrát mladí reprezentanti

Litoměřice, Praha - Zajímavou novinku chystají pro nový ročník WSM Ligy hokejisté HC Stadion Litoměřice. Ti budou v bojích o mistrovské body využívat díky spolupráci s ČSLH také nadějné juniory ze širšího kádru reprezentace. 

KRÁTCE: Co se děje na Litoměřicku? Přečtěte si stručný přehled

Litoměřicko, Podřipsko - Přečtěte si zprávy z Trnovan, Litoměřic, Hlinné, Lukova, Terezína či Štětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies