VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farmu asi čeká tučná pokuta

Solany - Farmu Solany čeká podle posledních informací několikatisícová pokuta v rámci sankčního řízení, které se společností holandského podnikatele vede lovosický stavební úřad.

7.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Koťátko

„Přibližně před měsícem si místní všimli, že se do areálu naváží sádrokarton a nikdo, ani obecní úřad, netušil, co se tam začíná stavět. Takže jsme napsali žádost na stavební odbor městského úřadu v Lovosicích, aby to prošetřili,“ uvedla Kateřina Horáčková, která proti vzniku farmy pro několik tisíc zvířat dlouhodobě bojuje. Informaci o tom, že se situací v Solanech zabývají, potvrdila Deníku také jedna z pracovnic lovosického stavebního úřadu.

Podle Jakuba Nepimacha, zástupce společnosti, jež se chystá farmu v Solanech zbudovat, jsou však obavy z budování černých staveb zbytečné. „Jedná se pouze o úpravu prostor pro hlídače. Bohužel došlo k několika nepříjemným okolnostem současně a na základě toho bylo s úpravou tohoto objektu započato bez stavebního povolení,“ řekl.

„Tou nejzásadnější okolností, jež ovlivnila udělení stavebního povolení jsou zdravotní potíže našeho projektanta. Přesně v den, kdy měl donést potřebnou dokumentaci na stavební úřad, byl totiž transportován do nemocnice na jednotku intenzivní péče. Několik týdnů jsme o něm vůbec nevěděli, žili jsme v domnění, že administrativní stránka úpravy zmiňovaného objektu je v pořádku,“ vysvětluje Jakub Nepimach.

Vedení společnosti, holandského investora RUTE Estate, podle slov jejího českého zástupce dokonce již počítá s finanční sankcí od stavebního úřadu. „Jeho pracovníci u nás pochopitelně provedli šetření. I když ke všemu došlo nedopatřením, tak víme, že dostaneme několikatisícovou pokutu,“ konstatoval Jakub Nepimach.

Nejmodernější závod v Evropě

Holandský farmář hodlá zchátralý zemědělský areál za obcí přebudovat na moderní odchovnu selat a z části na výkrmnu prasat. „Kapacita by měla být 12 tisíc selat o průměrné hmotnosti 15 kilogramů a 1900 prasat ve výkrmu,“ přiblížil záměry již před časem Jakub Nepimach.

Farmu má doplnit výrobna elekřiny

Společnost dále plánuje v areálu vybudovat kogenerační jednotku ke zpracování bioplynu na elektrickou energii. Veškerá vyprodukovaná kejda by pak po přidání kukuřičné siláže měla být zpracována na elektrickou energii. Při výrobě by navíc vznikalo teplo k vytápění areálu. Zbylý materiál po výrobě elektrické energie by měli odebírat okolní zemědělci jako hnojivo.

Problém investora je v tom, že místní zatím o vznik farmy příliš velký zájem nemají. Například již koncem dubna minulého roku podepsala většina zdejších obyvatel petici proti stavbě. „Myslíme si, že takové zařízení tu prostě nepotřebujeme a na rovinu říkám, že se pokusíme plány investora překazit,“ sdělila tehdy Kateřina Horáčková.

Podle investora má vznik farmy několik pozitiv, hlavně ale snížení nezaměstnanosti.

7.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Roudničtí volejbalisté se konečně dočkali nové klubovny. Slavnostně ji pokřtili  klubovým turnajem.
4

FOTO: Roudničtí volejbalisté mají nové zázemí

Tisková konference o spolupráci ČSLH a HC Stadion Litoměřice.
4

Atraktivní podívaná v Litoměřicích! Za Stadion budou hrát mladí reprezentanti

KRÁTCE: Co se děje na Litoměřicku? Přečtěte si stručný přehled

Litoměřicko, Podřipsko - Přečtěte si zprávy z Trnovan, Litoměřic, Hlinné, Lukova, Terezína či Štětí.

AKTUALIZOVÁNO

Kraj zasáhly silné bouřky, na několika místech zastavily vlaky

Ústecký kraj – Silné bouřky se ve čtvrtek 22. června podle očekávání přesunuly z Německa na sever Čech. Počasí ve večerních hodinách působilo problémy na několika železničních tratích.

Pozor, platí výstraha na letní smog

Ústecký kraj – Lidé v Ústeckém kraji opět dýchají špatný vzduch. Meteorologové totiž v kraji vyhlásili smogovou situaci. Platit bude i v dalších dnech.

Farmáře zachraňují cizinci, bez nich by úrodu nesebral

Okna – Sklidit hrášek v luscích ze 170 hektarů není žádná legrace. Na ruční práci si proto najímá farmář Otakar Trojáček z Oken brigádníky. Většinou jde ale o cizince.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies